TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

Maraş’tayım. Kadim acıların şehrinde...

Şanslı olanlar çadırlarda kalıyor. Soğuk en büyük düşman. Fakat bütün bu olumsuzluklara rağmen konuştuğumuz depremzedelerde tuhaf sayılabilecek derecede bir sükûnet hâkim. Belki isyanın hatta her şeyin anlamsızlığını kavradılar belki de hala şoktalar… Yıkılan evlerine bakan amcalar, enkazın önünde şükür namazına duran ihtiyarlar, bir gecede büyümek zorunda kalan çocuklar, kurtaramadığı evlatlarına yürek yakan kadınlar… Yürek yangınını dile getirmek hayli zor, sözün bittiği yerdeyiz. Seneca’nın dediği gibi; Hafif acıIar konuşabiIir ama derin acıIar diIsizdir….

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

Fırtınalar ülkesinden ayrılırken İslamoğlu’nun dizeleri geliyor aklıma;

gökler kızacak, yerler kızacak
bu kış çetin olacak, ocağa yüreğimi vursun
söyleyin anama ölecek çocuklar doğursun

Yüzyılın değil bin yılın felaketinde milletçe büyük bir imtihandan geçiyoruz. Bölgede yaptığımız incelemelerde herkesin dediği gibi “TV’lerde göründüğü gibi değil” diyoruz. Belki onlarca ülkeden büyük 100 Karaman oranında 15 Milyon insanı etkileyen bu depremin yaralarını sarmak belki yıllar alacak. Ama başaracağız. Kadim şehirlerin yerle yeksan olduğunu görmek içimizi acıtsa da elimizden gelen tek şey dua.

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

Karaman Deprem Bölgesine 630 Araç yardım yolladı
329 TIR
181 KAMYON
40 KAMYONET
84 İŞ MAKİNESİ

Bu bilgileri depremin ilk gününden bu yana Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde Koordinatör Vali görevini yürüten Karaman Valimiz Sayın Tuncay Akkoyun'dan aldım. Karaman Ziraat Odası Başkanımız Mehmet Bayram ve Gurbetçi İşadamı Ramazan Aygündüz ile birlikte Türkoğlu'nda ziyaret ettiğimiz Vali Akkoyun, deprem bölgesine erişiminden bugüne kadar yapılanları ve geleceğe dair planlarını paylaştı. Edindiğim bilgileri tarihe de geçmesi için aktarıyorum. Çünkü hem Karaman hem de tüm Türkiye, binyılın felaketinde gerçekten bir tarih yazıyor bin yılın dayanışmasını gösteriyor.

İKİNCİ DEPREME YOLDA YAKALANDILAR

24 kişilik ekiple bölgeye giden Vali Akkoyun’un ekibinde Karaman İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, Valilik Basın Müdürü Metin Görcü ve diğer teknik personel vardı. Deprem Sabahı 09,00 sularında görevlendirilen Tuncay Akkoyun hızlıca ekibi toplayıp yola çıkmış ama o yol belki de ömrünün en uzun yolcuğu olacağından haberdar değildi. Ulaşım ve iletişimin çok kısıtlı olduğu bölgeye bir an evvel ulaşması gerekiyordu. Ama yollar yarılmış geçit vermiyordu. Bölgeye ulaşabilmek için dağ yollarını kullanmak zorunda kalan ekip bir yandan da kar ve yağmurla mücadele ediyorlardı. Bununla da kalmadı 7.7 büyüklüğündeki ikinci deprem onları yolda yakaladı. Öyle bir sarsıntı oldu ki ilk etapta arabaya birinin vurduğunu sanan Vali Akkoyun arkasına baktığında başka bir aracın olmadığını fark edince yaşananın deprem olduğunu anladı. Şiddetli sarsıntının dinmesini beklemekten başka çare yoktu. Bütün bu olumsuzluklara göğüs gererek 8 saatlik bir yolculuktan sonra dağ yollarından Türkoğlu ilçesine varabildiler. 80 Bin Nüfuslu koca ilçe harabeye dönmüştü. Ama oturup ağlama vakti değil işlere girişme vaktiydi. İlçenin genç kaymakamı Burak Keser ekibi karşıladı. Karaman teknik ekibi ilk olarak kaymakamlık binasını incelediler. Binası hasar görmüştü ama yıkılma tehlikesinin olmadığına kanaat getiren ekip buraya konuşlandı. Sağı solu temizleyerek kendilerine çalışma alanları oluşturan ekip işlere başladı. İlçede deprem kriz koordinasyon merkezi kurularak başlanan çalışma kapsamında, arama kurtarma, barınma, gıda, güvenlik gibi temel ihtiyaçlar başta olmak üzere bölge halkı için tüm kurumlar ortaklaşa işe koyuldular.

12 GÜN BANYO YAPAMADILAR

Depremin ilk günlerinde bölgede elektrik, telefon ve doğalgaz yoktu. Karaman ekibi kar, yağmur ve soğukla mücadele ile geçen ilk 12 gün banyo dahi yapamadılar. İlk günler arabalarda uyudular, sonraki günlerde kaymakamlıkta bir odaya yerleştiler. İlçede hiçbir şekilde ısınma sistemi olmadığı için soğukta yatmak zorunda kaldılar. Şimdi ise konteynerde kalıyorlar.

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM
Foto.► Kahramanmaraş'ın en meşhur caddesinin son hali.

CADDEYE KARAMAN ADI VERİLECEK

Yaptığımız ziyarette Vali Tuncay Akkoyun’un yanı sıra, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman ve Kaymakam Burak Keser’den de bilgiler aldık. Türkoğlu ilçesine bir çok ilden yardımlar gelmiş ama Karaman’dan yollanan 630 araçlık yardımlardan; 60 TIR, 20 Kamyon ve 13 iş makinası Türkoğlu ilçesine gönderilmiş. Bunun yanı sıra Vali beyin özel iletişimleri sayesinde bölgede ihtiyaç duyulan gereksinimler yine Karaman merkezli çözülmüş. Hal böyle olunca ilçe halkı başını nereye çevirse Karaman’ı görmüş. Kamyonlar, tırlar, yemek dağıtımları enkazda görevliler… Her yerde Karaman’ı görenler Karamanlılar için dillerinden dualarını eksik etmiyorlar. Ayrıca Belediye Başkanı Osman Okumuş bir caddeye Karaman adının verileceğini de ifade ediyor. Şehrin Belediye Başkanı, kaymakamı ve görüştüğümüz vatandaşlar Karamanlılara selam ve dua ediyorlar.

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

BU UZUN SOLUKLU BİR HADİSE

Sohbetimizde Karaman Valisi Tuncay Akkoyun’un üzerinde önemle durduğu mesele, bu işin uzun soluklu bir iş olduğu üzerineydi. Yapılan yardımların daha uzun süre ihtiyaç olacağı konusunun altını kırmızı kalemle çizen Akkoyun belki de aylarca bu bölgeye yardım yapmamızın gerekebileceğini vurguladı. Dolayısı ile yapacağımız yardımları zamana yayarak yapmak gerekiyor.

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

İKİNCİ AŞAMAYA GEÇTİK

Bölgede arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Vali Akkoyun şu ana kadar 113 kişiyi enkaz altından sağ olarak çıkarabildiklerini fakat ilçe genelinde 670 kişinin depremde can verdiğini ifade etti. Köyleri ile beraber 78 Bin nüfusa sahip ilçede 1000 bina yıkıldı. Şu anda hayatı normale döndürmeye çalışılıyor. Enkazlar kaldırılıyor. Bir yandan da halkın ihtiyaçları devlet ve sivil inisiyatifler aracılığı ile sağlanıyor. Vali Akkoyun, sağlam olan binalarda işyerlerinin açılması için esnafı teşvik ediyor. 20 kadar işyeri açılmış. Devlet sağlam binaların zemin katlarında eczanelerin faaliyet göstermelerini destekliyor. Fırınlara un ve odun veriyor ki ekmek çıksın. Hatta biz bölgeye giderken ekmek için maya istendi Adana’daki açık fırınlardan maya toplayıp götürdük.

Şimdi ilçede çadır kentler ve 4 ayrı noktada konteyner kentler kuruluyor. İlçenin tamamında elektrik, su ve telefon erişimi sağlandı. Doğalgaz için epey sabretmek gerekecek çünkü hatlarda çok sayıda patlak var.

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

VALİ AKKOYU’NUN KARAMAN’A SELAMI VAR

Biz Türkoğlu Kaymakamlığına vardığımızda İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Vali Akkoyun’dan bölgede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alıyordu. Ardından Kıbrıs Büyükelçiliği ve Azerbaycan Fevkalade Haller Bakanlığı yetkilileri Vali Akkoyun’u ziyaret ederek desteklerini ve dualarını dile getirdiler. Tanıştığımız Azerbaycanlı kardeşlerimizin kalbinde bizimle aynı acıyı paylaştıklarına tanık olduk.

Bir süre sohbet ettiğimiz Vali Akkoyun Karaman iş adamlarına, STK’lara ve şehir halkına fedakârane yardımlarından dolayı teşekkür etti. Yapılan yardımların kesilmeden zamana yayılarak devam etmesi temennisinde bulunarak Karaman halkına selamlarını iletti. Bize de bunları aktarmak düştü.

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

Vali Akkoyun’un paylaştığı Necip Fazıl şiiri ile veda edelim;

Hayatın çilesine tahammül gerek,
değil mi ki sefa ile cefa müşterek.
sizce ağlamak için gözyaşı mı gerek?
bazen dertliler de ağlar ama gülerek...

Âdem Kocatürk

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM
TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM
TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM
TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM
TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM
TUHAF BİR SÜKÛNET HÂKİM

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Kocatürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?
Tüm anketler