TEKYÜREK

Tek yürek olmak, bir olmak, kucaklaşmak, yardımlaşmak bizim milletimizin kanında, özünde, ruhunda vardır. Tüm televizyonlarda canlı olarak yayınlanan “ Türkiye Tek Yürek” isimli AFAD ve Kızılay için toplanan yardım kampanyasında milletimiz depremzedelerin yanında olduğunu perçinledi. Milletimizin fedakâr, duyarlı, cömert olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. Çok büyük miktarda yardım toplandı.

Çocuklar kumbarasındaki parayı, askerler harçlıklarını, bazıları bir aylık maaşlarını, bazıları bir yıllık maaşlarını verdi. Bazı iş adamları, bankalar, holdingler, siyasetçiler yüklü miktarlarda bağışta bulundu. Küçük büyük miktar demeden milletimiz gücü yettiğince destek olmaya çalıştı.

Toplam miktar şu şekilde:

Toplam bağış: 115 milyar 146 milyon 528 bin TL

Toplam SMS: 9 milyon 10 bin

Deprem, salgın hastalıklar, yangın gibi musibetler, zor zamanlar, bizlerin kardeşliğini birliğini beraberliğini, muhabbetini arttırıyor.

Allah’ı ve Resulünü çok seven, maneviyatlı bu millet kalplerini birleştirdi. Fedakârlık ve cömertlik destanı yazdı. Çünkü tevhid inancı vahdeti, birlik ve beraberliği, kardeşliği; vahdette, sevgi ve muhabbeti beraberinde getiriyordu.

İslam’ın sancaktarlığını yapan milletimiz Yaratıcısına ve Resulüne bağlılığının gereklerini yapmakta bu depremde de geri durmadı. Maddi manevi yardımları esirgemeyerek, enerjilerini, zamanlarını depremzedeler için vakfederek asil bir millet olduğunu gösterdi.

Asrımızın en çok okunan kitaplarından biri olan Risale-i Nur’un yazarı Üstad Bediüzzaman Said Nursi “Mektubat” adlı eserinde şöyle der:

“…İmanın verdiği nur ve şuurla ve sana gösterdiği ve bildirdiği Esmâ-i İlâhiye adedince vahdet alâkaları ve ittifak rabıtaları ve uhuvvet münasebetleri var. Meselâ, her ikinizin Hâlıkınız bir, Mâlikiniz bir, Mâbudunuz bir, Râzıkınız bir, bir, bir, yüze kadar bir, bir. Hem Peygamberiniz bir, dininiz bir, kıbleniz bir, bir, bir yüze kadar bir, bir. Sonra köyünüz ve devletiniz bir, memleketiniz bir, ona kadar bir, bir.”

Kâinatı ve küreleri birbirine bağlayacak manevi zincirler” den bahsederek birlik ve beraberliğimize vurgu yapar.

Tarihçe-i Hayat” adlı eserinde ise İslam kardeşliğini hızlandıracağına vurgu yapar.

Şu musibet mâye-i hayatımız ve âb-ı hayatımız olan uhuvvet-i İslâmiyenin inkişaf ve ihtizazını hârikulâde ta’cil etti.”

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy “Toplu vurdukça gönüller, onu top sindiremez.” diyerek birlik ve beraberliğin önemine değinir.

Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez

Toplu vurdukça gönüller onu top sindiremez

Sen, ben desin efrat, aradan vahdeti kaldır

Milletler için işte kıyamet o zamandır

Bu depremde milletimiz küçük çaptaki “sen, benlerini, ayrılıklarını” bırakarak “vahdet, uhuvvet, merhamet” bayrağı altında kenetlenmiştir.

Tek yürek olmak, kaybettiğimiz kendimizi bulmaktır.

Tek yürek olmak, bencilliğin ve nefsin belini kırmaktır.

Tek yürek olmak, kibrin boynunu vurmaktır.

Tek yürek olmak, canı ve malı gerçek sahibine vermektir.

Tek yürek olmak, kaybedeni olmayan bir yarışmadır.

Tek yürek olmak, tek bilek olmaktır.

Tek yürek olmak; kini, nefreti kovmaktır.

Tek yürek olmak; rahmettir, berekettir.

Tek yürek olmak, başarıların piridir.

Tek yürek olmak, zaferin gür sesidir.

Tek yürek olmak, düşmanın korkulu rüyasıdır.

Tek yürek olmak,Rabbimizin marziyatıdır.

Tek yürek olmak, Kutlu Nebi’nin muradıdır.

Tek yürek olmak, büyük ruhun cisimleşmiş halidir.

Tek yürek olmak, kalbin ve aklın zaferidir.

Tek yürek olmak, baharın gelmesi, umutların tomurcuğa durmasıdır.

Tek yürek olmak, ince hesap yapanların tir tir titremesidir.

Tek yürek olmak; millet olmak, ümmet olmak, Hz.İbrahim’in büyük ailesine dahil olmaktır.

Türkiye Tek Yürek” kampanyasına destekte bulunan, maddi imkânı olmayıp bulunamadığı için üzülen, duasını gönderen, içi yanan, birlik ve beraberlikten yana tavır sergileyen herkese teşekkür ederim. Depremden alınması gereken şahsi ve toplumsal dersleri unutmadan hayırlı bir geleceğin bize doğru hızlı bir şekilde gelmesini temenni ederim. Her kışın bir baharı, her gecenin bir gündüzü, her zorluğun bir kolaylığı, her afetin bir uyanışı müjdelediğini unutmayalım. Her şeyi çok çabuk unuttuğumuz bu asırda 6 Şubat depremini unutmayalım, unutturmayalım. Rabbimiz milletimizin birlik ve beraberliğini tek yürek, tek ruh olma şuurunu daim etsin.

Ali Altaylı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Altaylı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?