Hem Nalına Hem Mıhına, Karaman FK’da Neler Oluyor?

Karaman FK’da sular durulmuyor, Karaman FK gündemden düşmüyor. Neler olduğunu anlamak için neler yaşandığına bakmak lazım.

Filmi başa saralım.

Karaman Belediyesini çalışanlarının kurduğu derneğin takımı olan Karaman Belediyespor pandemi kararları ile yükseldiği 3. Ligde mali ve sportif başarısızlıklardan dolayı zor günler geçirmekteyken Avrupa’da yaşayan Karamanlı iş insanları olan Süleyman Han ve Mehmet Ali Han tarafından satın alınmak istedi. Bu istek satın alma olarak manşet olsa da aslında bu bir satın alma işlemi değil yönetim değişikliği idi.

  • Taraflar ilk toplantının ardından olağanüstü genel kurul tarihinde anlaştı, ödenecek borç miktarı resmi olarak ifade edilmesede kamuoyunda 2 Milyon 500 bin olarak konuşuldu. Kongre günü evraklara yazılan borç miktarının 3 Milyon 500 bin seviyesine yükseldiği görülünce Han kardeşler geri adım attı ve olağanüstü kongre ileri bir tarihe ertelendi.

İlk kongrede Süleyman Han’ın yanında Han kardeşlerin çocukluk arkadaşları, köylüsü, Karamanspor’un eski oyuncularından ve Karaman Gençlerbirliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Kapar, dernek ve STK konularında deneyimli Selim Dülger, muhasebe konularında bilgili Mustafa Sılanar, güvenlik işlerinde deneyimli Mesut Soyfidan, Mehmet Özoğul, Ekrem Ercüment Yılmaz isimleri görev aldı.

Bu ekip Karaman’da itibarı olan, kamuoyu tarafından bilinen itibarlı kişilerden oluşmaktaydı.

Yönetim kurulu listesine bakılınca sorumlulukların ve görevlerin dengeli dağıtıldığı bir yönetim görülmekteydi. Ertelenen ilk kongreden sonra Han kardeşler ve yönetim kurulu son dakikada dayatılan borç miktarındaki artışı öne sürerek geri çekildi. Bu ilişkiyi sürdürülebilir görmediklerini ifade ettiler. İlerleyen süreçte Han kardeşler ve yönetim kurulu gelecekte önlerine çıkacak geçmiş borçlardan sorumlu tutulmayacakları bir mutabakat metni ile ikna edildiler. Sonuçta 2 milyon 500 bin lira olan borç miktarını 3 milyon 500 bin civarında bir rakama ve artışa rağmen kabul ederek, gelecekte önlerine çıkacak geçmiş borçlardan da sorumlu olmayacak şekilde yönetim kurulu üyesi seçildiler.

Ongun çalışanı tarafından tehdit edildi

Nitekim Karaman Futbol Kulübünün kamuoyuna yansıyan ilk büyük krizi geçmiş borçlar ile ilgili oldu. Bu borç kaynaklı anlaşmazlık nedeni ile belediyenin Karaman FK’yı tesislerden tahliye etmeyi denediği iddia edildi. Karaman FK yönetiminden onursal başkan Mehmet Ali Han’ın bir grup Ongun çalışanı tarafından tehdit edildiği kriz önce Ahmet Kapar’ın, yönetim kurulu üyelerinin, basın mensuplarının ve daha sonra özelikle Karaman Valisi Tuncay Akkoyun’un müdahil olması ile çözüldü. Bu krizden bir süre önce Han kardeşler tesislerdeki çim sahayı yenilemek için 2 Milyon liralık bir harcama yapmıştı. Mesele; ya anlaşmamıza rağmen anlaşmanın kapsamı dışında kalan, anlaşmadan sonra ortaya çıkan geçmiş borcu öde ya da 2 milyon yatırım yaptığınız tesisi boşaltın noktasına getirilmişti. Sosyal medyada taraftarlar ve Karaman kamuoyu onursal başkan Mehmet Ali Han’ın yanında pozisyonlanarak açıkça yüksek tonda Han’ı destekledi, savundu. Tahliye krizinin yaşandığı gün Onursal başkanın yanında desteğini yüksek sesle ifade edenlerden birisi de gazeteci Hüseyin Oğuz’du. Hüseyin Oğuz konusuna ilerleyen satırlarda yeniden geleceğiz ama bu kriz her ne kadar kamuoyuna yansıyan ilk büyük kriz olarak görülse de aslında yönetim kurulunda yaşanan ilk kriz değildi.

Yönetim kurulunda bilinen ilk kriz konaklama yapılacak tesisin kiralanmasında yaşandı. Antrenman sahasının yanında konaklama amaçlı kullanılan tesis teknik heyetin isteği ile kullanılmayarak, arayışa geçildi. Şehir merkezinde bulunan bir otel komple kiralanarak tesis olarak kullanılmak istendi. Yönetim kurulu üyelerinin bir bölümü kulübün böyle bir yükün altına girmesini onaylamadılar. Han kardeşler bu fikre yönetimden destek bulamayınca oteli kendi şirketleri üzerinden kiralayarak Karaman FK’nın hizmetine sundular. Teknik heyet, yönetim kurulu ve Han kardeşler arasında yaşandığı bilinen, kulislere sızan, ilk yönetim krizi ve ayrışmada bu şekilde yaşanmış oldu.

Hüseyin Oğuz konusuna gelince

Gazeteci Hüseyin Oğuz konusuna ilerleyen satırlarda geleceğimizi söylemiştim. Kamuoyuna yansıması “Kampta Kavga” şeklinde olmuştu. Hüseyin Oğuz’u okuyanlar 15 Temmuz hain darbesinden bugüne Oğuz’un yazdığı satırların arasında sıkça fetöcü imâsını görürler, kimi zaman iş insanları arasında, kimi zaman kamu yöneticileri arasında kripto fetöcülerin olduğundan söz eder. Doğrusu bu iddialarını savcılara iletmiş midir bilmiyorum. Sormadık ama kendisine sorsak yazıların ihbar mahiyetinde olduğunu söyleyebilir. Fakat savcılar tutarlı bilgi, ifade ve delil isterler. Yönetimde ayrışmalar derinleşince Hüseyin abimiz bir süre önce yönetimde darbe girişimlerini ima eden spor haberleri yaptı, yazılar yazdı, bu yazılardan bir süre sonra yönetimi hedef aldığı iddia edilen fetöcü benzetmeleri de yapılınca yönetim kurulu üyeleri durumdan hayli rahatsız oldular. Tepkilerini Antalya’daki kamp yapılan otelde dile getirdiler, ortam gerildi ve seslerin yükselmesinin ardından Hüseyin Oğuz abimize fiziksel bir müdahalenin yapıldığı Oğuz’un şikayetçi olduğu iddia edildi, kulislerde konuşuldu, bir haber sitesi tarafından haberler yapıldı, bu iddialar onursal başkan Mehmet Ali Han tarafından yalanlandı.

Bu noktada yaşanan kırılma, ayrışmanın derinleşmesine neden oldu. Onursal başkan Han’ın yönetim kurulu arkadaşlarının yanında yer alması beklenirken Gazeteci Hüseyin Oğuz’un yanında yer aldığı iddia edildi. Han başkanın son paylaşımlarından birinin altına Demet Babanın yaptığı yorum ise manidardı; Demet Baba, Han başkana hitaben “Sayın başkan yola çıktığın adamları yolda buldukların çar çakala değiştin yanlış yaptın yazıklar olsun sana” diyordu.

Doğrusu basın mensubu arkadaşlarımızda bu konudan hayli rahatsızlar. Özellikle Mehmet Ali Han’a ulaşmakta güçlük çektiler, mesajları cevapsız bırakıldı. Hüseyin Oğuz abimiz ise Han başkanın yanında ayrıcalıklı oldular. Geçen yönetim kurulu üyelerinin yapmış olduğu toplantıya basın mensubu arkadaşlarımız tam kadro katıldı. Aynı daveti Han Kardeşler yapmış olsa aynı katılım olmayabilir, olsa bile toplantı hayli sert geçebilirdi. Kulübün Han kardeşler tarafından alınması için gayret eden bu fikri Han kardeşlere benimseten Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Önder Demirkollu dostumuz Han başkanın darbe iması yapan paylaşımının altına yorum yazarak görüşünü şu şekilde ifade ediyordu “Bu şekil yazmanız hem etik açısından hem de hukuki açıdan hiç yakışık almıyor. Gazeteciler duyduğunu değil gördüğünü, kameralarla ses kayıt cihazlarıyla belgeli şekilde haber yaptı. Toplantı Karaman FK’nın resmî hesabından davet şeklinde yapıldı. En az 30 kişi Karaman Gazeteciler Cemiyeti başkanı olarak ben ve arkadaşlarımızla katıldık. Siz hangi cüretle, hangi kimlikle, kimi nerden kovuyorsunuz . Biri kuyuya taş atıyor yorumlara bile cevap vermiyor. Bu şekilde ithamlar mesnetsiz ve müfteridir.”

Ayrışma büyük

Doğrusu Onursal Başkan Mehmet Ali Han’ın basın toplantısına tepkisi, yönetim kurulu üyelerinin tepkileri, taraftarların tepkileri ayrışmanın ne denli büyüdüğünü ve yayıldığını da gözler önüne seriyor. Bazen kolun kırılıp yen içinde kalması çok önemlidir. Başkan Han yorumları okuduğunda ayrışmayı rahatlıkla görebilir. Önceki paylaşımları ile son paylaşımlarının beğenilerini karşılaştırdığımda kırılmanın büyüklüğünü görebilir. Sizler de başarıya gelen beğenilere ve olumsuz ifadeler içeren paylaşımların beğenilerine baktığınızda aradaki farkı rahatlıkla görebilirsiniz Karaman halkı ayrışma değil birlikte başarı istiyor.

Başkanın yanında yer alma çabasında olan fitnecilerin körükleri olayı büyütse de aslında olayın temelinde kulübü Han kardeşlerin ve yönetim kurulu üyelerinin hesapsızca sahiplenmeleri var. Tabi sportif başarıyı sahiplenme çabasında çok daha geniş bir kitlenin ortak çabası. Özünde bu sahiplenmeler ve çaba kötü bir şey değil fakat gördüğümüz üzere her şeyin fazlası zehirli olabiliyor, bünye kaldırmaya biliyor.

Yönetime kayyum atanabilir

Bugün istifalar gelse seçime gidilip gidilemeyeceği belli değildir ve seçime gidilse pek az kişinin bildiği sebepler ile seçim sonucu istendiği gibi olamayabilir. Yönetime kayyum atanmak zorunda kalabilir.

Dönüp baktığımızda Han kardeşlerin verdiği emek ve para çok kıymetli benzer çaba ve parayı diğer yönetim kurulu üyelerinin de sergilediği ve harcadığı biliniyor. Bugün ayrışmanın her iki tarafından hangisi sorumluluğu üstlense o taraf bu yükü sezon sonuna kadar taşımaya kadirdir.

  • Han kardeşlerin bir konuya daha açıklık getirmesi yerinde olacaktır. Kamuoyu ilk günden bugüne Han kardeşlerin kıymetli bir miktarı neden harcadıklarını sorguluyorlar. Eğer bu harcamalar belli bir hedef için yapılıyorsa açıklanmalıdır.
  • Kulübün sağlayacağı bilinirlik Han kardeşler ve yönetim kurulu üyeleri tarafından bir siyasi hedefe ulaşmada kullanılacak mı?
  • Han kardeşler Karaman FK ve Berliner arasında sinerji oluşturarak futbolcu fabrikası haline getirmek ve bu amaçla vitrin olarak kullanmak hedefinde midirler?
  • Takım belediyeden geçtiğinde yapılan ilk ve son basın toplantısında "2 haftada bir basın toplantısı yapacağız" diyen Han Kardeşler bırakın basın toplantısını gazetecilerin telefonlarına dahi neden bakmamıştır. İlk toplantıda tüm basından destek istenirken ve tam destek verilirken sonradan bu ayrıştırma ve dışlama neden ileri gelmiştir?

Soru sayısını çoğaltmak mümkündür. Hedeflerin olması da bazılarını rahatsız etse de makuldür. Kamuoyunun terazisinde tartıldığında ahlaka, etiğe, vicdana sığmalıdır. Hedefler olmalıdır. Taraftarlar, yöneticiler, Karaman birlikte kazanmalıdır.

Karaman FK’nın önündeki en büyük engelin onca emeğe, harcanan onca paraya rağmen kurumsallaşamamış olmasıdır.

Yaşanan sıkıntıların kimseye fayda etmediği ortadadır, sıkıntılar takıma ve sportif başarıya yansımandan birlik ve beraberlik içerisinde çözülmelidir.

Yazıyı son dönemde verilen en kıymetli mesaj ile bitirelim; Karamanoğlu taraftar gurubu “Kenetlenin” diyor. Şimdi zaman kenetlenme zamanı...

Mustafa Kurşun

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

16

komedi - Hiç biriniz birbirinizi aratmazsınız dinime söven Müslüman olsa derler. Öyle ya da böyle Karaman FK bu şehir için bir heyecan kaynağı olmuşken içinizdeki hırsı birbirinizi yemek yerine daha iyisine çaba gösterin. Koca koca adamlar o bana bunu dedi bu bunu yaptı. Bu olay vesilesi ile derdi Karaman olmayanlar kendini gün yüzüne çıkarmıştır.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Ocak 16:28
15

Recep Boylu - Han kardeşler başarılı bir iş adamıdır. Adamlar para yatırdi gelecek zamanda a para kazanacaklar. Bu vesile ile karaman in otelleri ve esnafına para kazanacak ve karaman daha çok tanınır hale gekecek.

43 yaşına geldim en az bildiğim kadarıyla 25 yıldır Karaman spor var ve başarısı ortada. Adamlar bu yil fırtına estiriyorlar. Birakinda karamana ve karamma hizmet etsinler. Pis siyaseti fotbola da bulastiriyorlar ya. Pes artık.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 23 Ocak 01:10
14

Ad Veya Rumuz - verin fitneyi verin mehteri yıllar sonra bir destek geldi spora bölüşemediniz bırakın adamlar toparlayacak daha önce neredeydiniz rant gelince akbabalar çoğaldı

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 22 Ocak 23:11
12

Reissinan - Ortalığı karıştıranlar Karaman sporun ilelemesini istemeyenlerdir ve bunları temizlemek han kardeşlere sahip çıkmak gerekir han kardeşleri tanımamakta iyi niyetinden şüphemiz yok sağolsunlar varolsunlar iyiki varlar

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 21 Ocak 19:03
10

Sporsever - 4 madde olarak yazdığınız soruların ilk üçünün hiç bir önemi olmadığını düşünüyorum. Yani amaç siyasette tanınırlık mı, futbolcu fabrikası kurmak mı, bu parayı Han Kardeşler' in neden yatırdığı çok önemli değil. Basın toplantısı yapılmıyorsa ve telefonlara cevap verilmemesi de cüzi öneme sahiptir. Herkes birlik ve beraberlik içerisinde Karaman FK' nin başarısına odaklanmalıdır. Han Başkanlar bu takımı bu seviyeye getirmiştir. Onlara destek vermeliyiz.

Yanıtla . 10Beğen . 5Beğenme 20 Ocak 21:25
11

amele_hemde_sanayide - @Sporsever 10 nolu yoruma cevabı: Mesut Soyfidan NE işe yarar bi söyleyin ya

adam mantar gibi her yerde

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 21 Ocak 10:43
09

Hollanda Dan Selamlar - PARA SAHİBİ OLMAK HER ZAMAN AKLI BAŞINDA OLMAYA SEBEP OLMUYOR İŞTE. MALİ BEY DÜZGÜN İNSANLARLA MUHATAP OL GÜZEL KARDEŞİM. GENÇSİN BAŞARILISIN OTURUP KALKTIĞIN İNSANLARI DA SEÇECEK YAŞTASIN. FATİHİN İSTANBULU FETHETTİĞİ YAŞTASIN :) KARAMAN ADAMIN AKLINI ALIR Bİ BAKMIŞSIN TEPETAKLAKSIN. SAKİN OL SAKİN. KONUŞMADAN DÜŞÜNMEYENLERDEN OLMA.

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 20 Ocak 16:41
08

Kasabalı - başkanlara sosyal medya kullanımını yasaklayın çok gaza geliyor. ayrıca dışardan gelip bu memleketin çocuklarına hain darbeci fetöcü diyenin ...

Yanıtla . 7Beğen . 7Beğenme 20 Ocak 16:38
07

Feramus - mali bey biraz asabi ve kibirli süleyman bey daha makul bi adam onunla iletişimde olun sayın yönetim. sizi seviyoruz ahmet kapar selamlar

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 20 Ocak 16:37
06

Selami Kunter - objektif bir yazı olmuş kırıp dökmemek lazım bu takım bizim hanlarda bizim hamamlar da :)

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 20 Ocak 16:36
04

Ali - Mustafa Kurşun ne kadar dönüşüm yaşadın kısacık hayatında..Milli görüşün Gençliğin sesinden bugünlere.:)

Yanıtla . 11Beğen . 5Beğenme 20 Ocak 10:41
13

Aliciğim - @Ali 04 nolu yoruma cevabı: İsmini açıkça yazsanda bizde senin kısacık hayatında nasıl dönmüşsün onu takip etsek

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 22:08
03

Kadir İncebel - Yazı güzel de bir bişey anlamadık. Ama önemli olan her daim Hüseyin abimizdir.

Yanıtla . 2Beğen . 6Beğenme 20 Ocak 09:15
02

Karamanbey - mustafa bey,gerçekten çok objektif bir değerlendirme yapmışsın.tebrik ederim.

Yanıtla . 10Beğen . 6Beğenme 20 Ocak 09:08
01

Karamanlı - Hiç boşa çenenizi yormayın parayı veren düdüğü çalar diyor avganlılar, para bizden çıkıyorsa biz biliriz herşeyi modundalar ama son sözü karaman halkı söyler

Yanıtla . 13Beğen . 7Beğenme 20 Ocak 07:17
05

Misafir - @Karamanlı 01 nolu yoruma cevabı: Harbi Garamanlısın :)

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 11:43


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler