Ellerde Ne Başkanlar Var

Günlük yaşamın hayhuyu içinde yuvarlanıp gidiyoruz. Siyasetin kabalığından ve hoyratlığından bıktık usandık. Atanmış ve seçilmişlerin büyük bölümü görevlerinin halka hizmet olduğunu adeta unutmuş. Geçici makamları kendi varlıklarının ayrılmaz parçası sanıyorlar. Özel, dokunulmaz, eleştirilmez, asık suratlı, tebessümü unutmuş kişiler ruhumuzu karartıyor, içimizi daraltıyor. Öyle bir noktaya geldik ki, bu hal üzere olanlar doğal karşılanıyor. Onlar artık yadırganmıyor.

İnceliklere hasret kalmışız. Siyaset arenasından, makam koltuklarından neşet eden bir minik jest, kalp kazanmaya yetip artıyormuş. İçimizin ışığını, yaşamın keyfini zarif insanların incelikleri çoğaltıyormuş. Aradığımız şey, zariflikmiş, zarafetli insanmış.

Bu kanıya varmama sebep, sosyal medyadan önüme düşen bir paylaşım oldu. Her şeyin küçümsendiği, hafife alındığı bir dönemde anlatacağım olay birçoğunuza hafif gelebilir. Ne talihliyim ki, mutluluk paketi olarak benim önüme düştü. Ruhuma mis gibi kokular getirdi. İnsan sıcaklığını hissettirdi. İnsan sıcaklığı harikalar yaratır. İçimizde bahar çiçekleri açtırır. Benim de öyle oldu. Ankara’nın ayazında adeta çiçek açtım.

Bir twitter hesabından iki kare fotoğraf eşliğinde “Dün Eyüp’te yerde dev bir fıstıklı baklava gördüğümü zannettim” mesajı paylaşılmış. Fotoğrafta zemine yapışık kaldırım dubaları var. Dubaların etrafını yosun bağlamış. Gerçekten de Antep fıstıklı baklavaya benziyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, siyasete girdiğinden beri adından söz ettirmiş biri. Hangi görevi üstlenmişse onun hakkını vermiş. Hiperaktif, samimi, cana yakın ve şeffaf. Özü, sözü bir. Ak Parti’de onun kadar halkla iletişimi güçlü bir başka isim zor bulunur.

Fatma Şahin’in bu twitten haberi olmuş. “Aman sen de. Bana ne” dememiş. Baklava denilince hangi şehir akla gelir? Elbette Gaziantep. Fatma Şahin, Gaziantep’in Büyükşehir belediye başkanı. Bunun bilincinde. Sorumluluk hissetmiş olmalı ki, twite yanıt vermiş:

“Semiha merhaba, özelden bana açık adres ve iletişim bilgilerini iletirsen sana Gaziantep’ten baklava göndermek isterim. Eyüp’teki kaldırımlarda gördüğün kadar büyük olmasa da emin ol lezzeti dünyalara bedel."

Baklavadan daha tatlı bir mesaj. Baklava diyarının belediye başkanının, gönülleri tatlandıran mesajı. İncelikli, esprili ve edebi bir mesaj… Baklava bahane, gönül kazanma yöntemi şahane.

Twit atan kişinin bu jeste karşı yanıtı şöyle olmuş:

“Merhaba başkanım. Çok mutlu oldum. Memleketimin her toprağında ayrı bir güzellik var, bunlardan birine dokunmak çok keyifli. Teşekkürler.”

Burası sosyal medya. Twit bir anda viral olmuş. Yüzlerce mesajdan birini paylaşmak isterim:

“İşte gerçek bir baklava severin bilinçaltı böyle olur. İletişim bilgilerinizi bize iletirseniz sana bol Antep fıstıklı gerçek Gaziantep baklavası göndermek isteriz. Baklavacı Mehmet Yıldırım.”

Eyüp’teki dubayı baklava dilimine benzeten bir kişinin fotoğraf çekip bunu sosyal medyada paylaşması burada bitmemiş. Dalga dalga yayılmış. Dubayı baklava görenler için Yemeksepeti harekete geçmiş. Baklavada indirim yapmış. Aynı gün 20 bin kişi indirimli fiyattan baklava sipariş etmiş.

İletişimin kıyılarından uzaklaşmak istiyorsanız kimseye yakın durmayın, herkesle mesafeli olun, fikir beyan etmeyin, candan davranmayın. Görevinizi dört mevsim aynı kostümle geçiren vitrin mankeni gibi tamamlayın. Kalabalığa girmeyin, ikili ilişkilerden ve jestlerden kaçının. Suskunluğunuzdan, iletimsizliğinizden prim toplayacağınızı umun.

Bir mesaj, dağı taşı ağaçlandırmaktan daha önemli. İnsanın içindeki sevinci yeşertmekten daha önemli ne olabilir? Fatma Şahin bu sevinci yaşatan başkanlardan. Başarılı olmasının temel nedeni de bu duyarlılığa sahip karakteridir.

Fatma Şahin gibi içimizde çiçek açtıranların sayılarının artmasını dilemek yetmez. Bu karaktere sahip kişilerin yanında yer almak gerekir. Bir de tam karşıt tipler vardır: İçimizdeki sevincin özünü emenler. Zararlı otlarla mücadele eder gibi bunlarla mücadele etmeden içimiz çiçeklenmez. Bunları dipten koparmalıyız, kopmayanları budamalıyız. Körpe fidanları büyütmenin, yüksek verim almanın yolu kötücül otları bağımızdan bahçemizden uzak tutmaktır.

Söz konusu olan Gaziantep baklavası değildir. Bir belediye başkanının iletişim becerisini samimiyetle servis etmesidir. Hiçbir başarı sebepsiz değildir. Fatma Şahin’in mesajı, Gaziantep baklavasının lezzetiyle bütünleşmiş. Bu duyarlılığı, bu iletişimi, bu beceriyi memleketimden de bekliyorum. Biz hak etmiyor muyuz? Karaman’ın neyi eksik?

“Karamanlı Öğrenciye Polis Yumruğu” başlıklı yazımda Karaman Belediyesi’ne bir önerim olmuştu: Yazıya dip not düşmüş ve şöyle yazmıştım:

“Süleymanpaşa Belediyesi klarnetçi Katil Hasan’ın heykelini dikmiş. Üstelik hayatta iken. Karaman Belediyesi, Kadir Güneş’in adını hayvan barınağına veremez mi? Masraf gerektirmez. Bir tabela yeter de artar bile.”

Karaman Belediyesi’nin bu öneriden haberi olmuş mudur? Olsaydı yanıt veren çıkar mıydı? Biz ne günah işledik ki, Karaman adının geçtiği yazılara Karaman’da siyasi partilerin il yöneticileri dahil kimse dönüp bakmıyor. Çok mu zor, bir öneriye kısacık yanıt vermek? Siz sadece kendinizi değil, bir şehri temsil ediyorsunuz. İster Ak Parti, ister CHP il başkanı olsun, ister belediye başkanı; tavır aynı. Susmak da bir iletişim yöntemidir. Getirisi olmayan bir yöntem. Siz kendinizi kazançlı sayabilirsiniz ama inanın iletişimsizlikten bir şehir çok şey kaybediyor. Duydum ki, bunlardan bazıları milletvekili aday adayı olarak ortaya çıkmış. Allah yollarını açık etsin. Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir.

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler