Bisküvi Kokulu Şehir

Bisküvi atıştırmalıkların gofret çikolata şekerlemenin genel adıdır. Damak zevkinin daimî tamamlayıcısıdır. Bisküvi nimettir. Nimette ekmeğin diğer ismidir. Bisküvi esastır, diğer atıştırmalıklar teferruattır… Susamlısı, tuzlusu, kakaolusu olur. Söz kesmelerde iki bisküvi arası lokum olur. Bisküvili pasta olur. Bisküvi çikolata ile birleşir ikisi birlik olursa ziyafet olur. Mutluluğun resmi olur. Ekonomik sistem nispetinde düşünülürse farklı çeşitler çeşni ve baharatlarla zenginleştirebilir. Müşterinin taleplerine göre ya da Arge çalışmasıyla en önemlisi de aç iken kendiliğinden çıkar. Seni bisküvi ve atıştırmalığın her hangi birine ulaştırır.

Bisküvi işçileri bölüne bölüne çoğalarak her mahalleye, her sokağa koku getirir. Şehrin manzarasına nazar değmesin şehir türül türül bisküvi kokar. Şehrin içinde çeşit çeşit parfüm birbiriyle omuz omuza yürür bu da şehrin koku ile tescilidir. Şehir bisküvi kokar; çünkü her sokakta bir işçi bazen birden fazla bisküvi işçisi çıkar.

Kadınların ekmeği eve taşımaları ekmek getirmeleri zordur. Ev işleri, çocuk anne baba büyükler vardır. Onlar da aş bekler. Onlar içinde bisküviyi aş ederler. Çünkü kadının fırın başında mesaisindeki tahammüllü dış güçlere karşı dayanma gücü, ailesidir. Giyindikleri elbiseleri iş önlükleridir. Bir önlük bir de örtü onların cenk elbiseleridir. Onunla cenge çıkarlar. Bisküvi işçiliği zor iştir çetin iştir, güç ister; dinç kadınlar yahut kızlar bu işi üstlenirler.

Bisküvi bu şehirde var olduğu sürece gececiler gündüzcüler sözünü hep duyarız. İşçiler nöbetleşe çalışırlar. Postalar birbirlerinin yerini alır. Yürütülen işler vardiya sistemidir. Bu sistemin işçileri zorlayan veya mutlu eden tarafları vardır. Her biri zamana yetişme telaşesi içindedirler. Gececiler hafta içi herkes çalışıyorken gündüz resmi işlerini halledebilir. Ama gece vardiyasında uyku, uyku öyle bir bastırır ki sabah olsa da eve gitsem dersiniz. Böylece devran döner renk renk her fabrika işçilerini bir salar bir toplar. Bazı fabrikalar işleri arttıkça işçi sayısını artırır. Bazılarının eski işçi sayısı fazla onlarla işi yürütür. Her biri de bisküvide iz bırakır.

Bu sözlere olumsuz eleştirenler eksik olmaz nerede bir yazı bulsalar oraya yorum yapmayı görev belleyenler. Yazının içeriğini okumadan başlığı görüp dalarlar. Aslında bazıları da konu açılmışken tecrübelerini konuştururlar; içinde kalanlar içinde kalıp da soğumasın diye bu şekilde sarıp sarmalayıp bazen güzel bir sözle bazen de gevrekçe araya sokuştururlar. Uzun lafın kısası anılar anlatılınca tazelenir hatta tazesinden daha lezzetli olur.

Ekmeğimiz hakkında işi getirenler hakkında konuşmak filanın arkasından falan, falanın arkasından derken düşünmemiz gerekir. Zira ekmeğimiz oradadır. Eleştirenlerin gerekçesi var mıdır bilmem; Tecrübelerime itimadım tamdır; İnsan yediği ekmeğe hürmet eder. Hürmet etmeliyiz ki yediğimiz ekmek tatlı olsun. Güzel olsun Yediğimiz ekmek yüzümüze gülsün.

Umut; ekmeğim aşımdır, iş arkadaşım, yoldaşımdır.

Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder
Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?