Karaman’ın Cömertliğini Arif Paşa da Gördü

Vefa, bizde derinlere kök salmış ulu ağaçlara benzer. Fırtınalı günlerde devrilmesinden korkulan, dalları kırılan, yaprakları dökülen ve her baharda can suyuyla yeniden dirilip yeşillenen ulu ağaçlara... “Biz vefasız mı olduk? Ne çabuk unuttuk!” diye hayıflandığımız durumlar da olur. Her ne olursa olsun, bu topraklarda vefa ölmez. Vefalı insanların soyu tükenmez.

Kültürümüzde mevlit, vefa gösterisidir. Mevlidin dini gereklilik olmadığını herkes bilir. Mevlit, yakınlarımızı hatırlamanın, onlara sevgi ve hürmetimizi göstermenin dua ve ikramla zenginleştirilmiş ritüelidir.

Karaman’da yılın son ayının en önemli etkinliği Saray Holding’in mevlidiydi. Karaman’ın beş büyük camisinde mevlit merasimi yapıldı. Cuma cemaatine kavurma-pilav ikram edildi.

Özdağ Ailesinin rahmetli babaları Durhasan’ın Kamil’in vefatının 53, anneleri Semiha Hanımın vefatının 3, rahmetli ağabeyleri Hacı Adnan’ın vefatının 27. yıl dönümünde, tüm şehitlerimizle Saray çalışanlarının ebediyete intikal etmiş olanlarının ruhlarını da yâd etmek amacıyla 16 Aralık 2022 günü Cuma namazı öncesi Aktekke, Dikbasan, Araboğlu, Yunus Emre ve KMÜ Üniversite Camii‘nde Hatm-i Şerif ve Mevlid-i Şerif merasimi yapıldı. Binlerce kişiye geleneksel kavurma ve pilav ikram edildi.

Aktekke’de Kavurma Pilav

Cemaat, cuma çıkışı cami önünde uzun kuyruklar oluşturdu, kavurma ve pilav afiyetle tüketilirken, ayaküstü sohbetler edildi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin o gün Karaman’daydı. Cuma namazını Aktekke Camii’nde Vali Tuncay Akkoyun ile birlikte kıldı. Orgeneral Çetin ve Vali Akkoyun, Saray Holding’in mevlidinin duasını dinleyip, kavurma ve pilav yediler. Büyükler ne güzel söylemiş: Nasibin seni bulur. “Nasipse gelir Hint’ten Yemen’den, nasip değilse ne gelir elden.”

Dört yıl önce, Saray Holding’in 15 Aralık 2018’deki mevlidini yazmıştım. O günlerde Karaman’daydım, eski Milli Eğitim ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in babası Terzi Duran amca vefat etmişti. Cenazeye ve taziyeye 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski bakanlardan Lütfi Elvan, Beşir Atalay, Ali Babacan, İsmet Yılmaz, Nihat Ergün, Taner Yıldız ve Mehdi Eker ile üst düzey bürokratlar, Ankara ve İstanbul’dan bazı köşe yazarları da gelmişti.

Taziyenin kabul edildiği ev Araboğlu Camii’ne yakındı. Günlerden cumaydı ve konuklar cuma namazı için Araboğlu’na gitmişti. Cemaate, camiye girerken, Saray Holding’in ikramları vardı, çıkışta etli pilav dağıtılıyordu.

O günkü yazımın bir bölümü şöyleydi:

“Minik ama güzel çikolata külahlarını dağıtanların yüzü gülüyor, bu ikramı kabul edenlerin memnuniyeti yüzlerinden okunuyordu. Ya etli pilav kuyruğuna ne demeli? Cenaze namazına yetişme telaşı olmasa, sıraya girer, o lezzetten payıma düşeni afiyetle yerdim.

Taziye için gelen ve Karaman’ı ilk kez gören grubun, Araboğlu’ndan çıkarken söylediği, ‘Burası ne cömert şehir’ cümlesini duymak ne demek, bir düşünün.

Sevgili kardeşim Sami, sizlerin cömertliğinizi bilenlerdenim. Ama o gün, bu sözü sizi hiç tanımayanlardan duyunca gözyaşlarımı zor tuttum. ‘Karaman cömert şehir’ sözünü söylettiniz ya, aşk olsun! Allah sizlerden razı olsun! Rahmetli babanız Durhasan’ın Kamil’in, arkadaşım Adnan’ın ruhları şad, mekanları cennet olsun.
Karaman cömert şehir. Saray Holding, o gün bunu herkesin tanıdığı isimlere, üstelik hesapsız, plansız, programsız gösterdi. İyilik, cömertlik, hayır işlerinin tamamı gizli de olsa fark edilir. Fark ettiren ve fark eden güzel insanlara selam olsun.”

Bu kez, Karaman’ın cömertliğine tanık olan kişi Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’di. Karaman’ın cömertliğini gösteren kurum ise yine Saray Holding’di. Bir şehrin tanıtımına bundan büyük katkı gösterebilir misiniz? Emek verenlere ve ikramda bulunanlara teşekkürler. Allah kabul etsin. Karaman’ın cömertliğini dünya alem görmeli.

Mevlâna, Karaman’ın Çocuğudur

Aktekke’den ayrılmadan önce, yine aynı günlerde Mevlâna’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü törenlerini hatırlatmadan geçmek olmaz. Aktekke’nin resmî adı Mader-İ Mevlâna Camii. Yani Mevlâna’nın annesinin camisi. Caminin içinde, sol tarafta, Mevlâna’nın annesi Mümine Hatun ile ağabeyi ve yakınlarına ait 21 mezar vardır.


Aktekke, Karaman’ın ulu camisidir. Mevlâna’nın Karaman’a emanet ettiği en kıymetli hazinesidir. “Ana gibi yar olmaz” sözünün yüreklerde kazılı olduğu coğrafyada, Mümine Hatun, bu şehrin özbeöz anasıdır. Mümine Hatun, Horasan’dan başlayan uzak yolculuğu, Karaman’da son bulan şefkatli bir anadır.

O, sadece Mevlâna’nın değil, Mevlâna’ya muhabbet besleyen gönül dostlarının da anasıdır.Mevlâna, gençliğinin ilk yıllarını Karaman’da geçirmiş. Karaman’ın havasını solumuş, suyunu içmiş, ekmeğini yemiş. Karaman’ın çocuğu. Karaman’ın ünlüleri listesinde adı geçmese de öyledir. Çocukluk, insanın cennetidir ve Mevlâna’nın cennet bahçesi Karaman’dır.

“Hamdım, piştim, yandım” sözleriyle hayatını özetleyen Mevlâna’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü yurdun birçok bölgesinde kutlandı. Karaman’da da “Bize Kalanlar” müzik dinletisi ile “Dost Olmak” konulu bir panel gerçekleştirildi. Hepsi bu kadar. Başka birçok ilde çok daha zengin etkinlikler düzenlendi. Biz, çocukluğu bu şehirde geçen ve Mevlâna olarak şöhret kazanan bir değerimizi yine sahiplenemedik. Ne yapalım, buna da şükür (!) Bu bile yapılmasaydı kim itiraz edecekti? Kim tepki gösterecek, kim eleştirecekti? Var mı böyle duyarlı kesim?

Karaman Valiliği, İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla Hatuniye Medresesi’nde gerçekleştirilen ‘Dost Olmak’ konulu paneli Doç. Dr. Duran Ali Yıldırım yönetti. Dr. Mustafa Özdemir Sosyal Dünyamızın İnşasında Mevlâna ve Dostluk”, Dr. Abdullah Muaz Güven “Kendi Dos­tu­muz” ve Dr. Nasseruddin Mazhari “Mevlâna Düşüncesinde Düşman Kavramı” konularını anlattılar.

Karaman’da, uzun yıllardır Mevlâna’nın vuslat yıl dönümü etkinlikleri sönük geçiyor. Etkinlik sayısı çok az. Bu yıl da aynı olmuş. Farklı etkinlikler olmalıydı diye düşünüyorum. Bu eleştiriyi yaparken, Hatuniye’deki paneli kaç kişi izledi dersiniz? Mevlâna ile ilgili hangi etkinlikleri istersiniz? Bu talebinizi hiç dile getirdiniz mi? Karaman’da Mevlâna’yı hatırlatan bir eser var mı? Bu soruların yanıtlarını kendinize verin. Başkasıyla paylaşmanız gerekmiyor.

Mevlâna’nın Konuklarına Talip Olalım

Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin de yer aldığı Konya’daki Mevlana Müzesi'ni, bu yılın ilk 11 ayında 2 milyon 905 bin kişi ziyaret etmiş. Bu rakamın yıl sonuna kadar 3 milyona ulaşması bekleniyormuş. Mevlâna Müzesi’nin ziyaretçi sayısı 2000’lerin başından bu yana 2 milyonun üzerinde seyrediyor.

Konya-Karaman arasında hızlı tren hattı var. Ulaşım sorun olmaktan çıktı. Mevlâna için Konya’ya gelen 3 milyon turistin sadece 100 bini Karaman’a getirilebilse…Ne dersiniz? Hâlâ, Konya Karaman’da mısınız? Konya’nın imkânlarından yararlanmak ve bu konuda girişimde bulunmak zorunuza mı gider? Konya’ya karşı mesafeli olmak, “Konya bize engel” oluyor diye temelsiz iddialarda bulunmak Karaman’a ne kazandırır? Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış. Konya’nın evrensel marka olduğunu, dünyada adı en çok bilinen şehirler sıralamasında yer aldığını unutmayın. “Gez Dünya’yı gör Konya’yı” sözü laf olmaktan çıktı, gerçek oldu.

Şeb-i Arus törenleri haftasında Karaman- Konya arasında ortak programlar yapılabilir. Karaman, bu potansiyeli göz ardı etmemeli. İlk adımı atan ve iş birliği zeminini sağlayacak taraf Karaman olmalıdır. Konya’ya gelen turistlerin Karaman’a gelmesini sağlayacak kozlardan biri Yunus Emre’dir. Konya’da “Mevlâna’yı ziyaret ettiniz. Mevlâna’nın annesini ve Yunus Emre’yi ziyaret etme fırsatını kaçırmayın. Karaman sizi bekliyor” içerikli afişler ve duyurular yararlı olabilir. Binbir Kilise ve Taşkale tahıl ambarları da unutulmamalıdır.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’ 'Gönle Dokunan Sözler' sergisi açmış. Mevlâna’nın öğütlerini içeren güzel sözlerinin yer aldığı sergide 65 esere yer verilmiş. Sergi, sadece iki gün açık kalmış. Keşke şehir içinde de bazı mekanlarda sergilenebilseydi. Duyuru yapılmış, medya haberleştirmiş. Mevlâna’nın hikmetli sözlerinden birine bile yer verilmemiş. 65 sözden üçünü beşini yazmak zor mu geldi?

Mevlit de Bizim, Türkü de…

Anadolu insanının vefası türlü türlüdür. Aynı günlerde bir başka vefa örneği de İsa Oğuz’a gösterildi. İsa Oğuz, Karaman'da âşıklık geleneğinin öncülerindenmiş. Birçok ozan yetiştirmiş. İsa Oğuz’u tanımadım. Oysa çok güzel işler yapmış. Âşık ve ozan sıfatını hak ederek taşıyan bir gönül erinden elbette güzel işler beklenir.

İsa Oğuz, Karaman’da Yunus Emre Halk Âşıkları Derneği’ni kurmuş. Âşıklar Kahvesi ve Müzik Evi açmış, notalı bağlama kursları vermiş. Okullarda ve halk eğitim merkezlerinde müzik ve saz derslerine girmiş. Çeşitli şehirlerde düzenlenen şölen ve yarışmalarda ödüller almış. Kendisi, eşi ve dört çocuğunun şiir ve atışmalarının yer aldığı ‘Oğuz Ozanlar’ adlı kitabını 2006’da yayımlamış. Aynı yıl, Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu tarafından Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülüne lâyık görülmüş. İsa Oğuz, 5 Aralık 2020'de vefat etmiş.

Karaman’ın değerli ve üretken bir evladı olduğu aşikâr. Ozanlar, âşıklar sazlarıyla çalıp söyler. Yazarlar ise kalemleriyle... Ozanın sazı neyse yazarın kalemi odur. Kimi sazın sesine, ozanın sözüne, kimi yazarın kalemine, köşesine dikkat kesilir. Saz ve kalem kardeştir.

Lütfi Elvan Fuar ve Kongre Merkezi’nde Ozan İsa Oğuz’u anma gecesinde ailesi, öğrencileri ve dostları buluşmuş. Türküler söylenmiş, şiirler okunmuş. Gecede İsa Oğuz’un kızı Birsen ve oğlu Oğuz Ozan saz çalıp türkü söylemiş.

Turani Adlı Bir Âşık

Keşke benzer etkinlikler hayattaki âşıklara da yapılsa. Karaman’ın Mustafa Turani diye bir âşığı var ki, Türkiye’de dengi yok desem yalan değildir.

“Dün gece Yunus’la divana durdum, ‘Oğul, şöyle yamacıma çök’ dedi. Destur aldım, nice sualler sordum. ‘Oğul, buyur hasretini dök’ dedi.”

Bu dizeleri söyleyen bir ozan var, Karaman’da yaşıyor. Yunus Emre’nin kelimeleriyle yaşayan bir ozan. Yüzlerce şiiri var. Uydur uydur söyle türünden sanmayın. Onunkiler “has şiir”. Ne yazık ki, henüz bir kitap bile bastıramamış. İlesam mı olur, bir başka kuruluş mu olur, öncülük etseler, Mustafa Turani gecesi düzenleseler. Aşık Turani’ye bir sürpriz yapsalar.

Ben şiir uzmanı filan değilim, ama şiirin kokusunu ve lezzetini bilirim. Şiirden tat alanlardanım. Turani’nin şiirlerinin tadı damağımdadır. Şiir sevenler, şiire gönül verenler, Mustafa Turani adını bir kenara yazsınlar ve ne yapıp etsinler, onun şiirlerine ulaşmaya çalışsınlar.

Kapımız Açıktır Girene…

Bir vefa programı da Cihannüma Derneği tarafından yapılmış. Cihannüma Derneği Genel Başkanı Rıza Yorulmaz, Karaman’ın ev sahipliği yaptığı “Vefa Gecesi”ne katılmak için Karaman’a gelmiş. “Geçmişten bugüne davamıza hizmet eden büyüklerimiz ve dostlarımızla buluştuk” şeklinde yapılan açıklama dışında bilgi paylaşılmamış. Kimlere vefa ödülü verildi, kimler programa katıldı; keşke isimleri paylaşılmış olsaydı.

Bir yılı geride bırakırken, yılın son yazısının vefa üzerine olması ne hoş tesadüf. Karaman’a “vefalı şehir” unvanı yakışır. Karaman, “Kapımız Açıktır Girene, Lokmamız Helaldir Yiyene” veciz sözünün söylendiği şehirdir. Bu sözü yaşatmak, Karamanlı olduğunu söyleyen herkesin boynuna borçtur.


Hoş geldin 2023. Okurların yeni yılını kutlarım.

Not: Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde neler yaşandı? Karaman’da gündemin en önemli konusu başhekim ile iki başhekim yardımcısı ve başhemşirenin istifası. Olayın perde arkasını ve hastanenin dünden bugüne serüvenini yeni yılın ilk haftasında yazacağım.

Ahmet Tek 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler