FETÖ'nün Armağanı

Karaman’da asayiş olaylarındaki artış, vatandaşı tedirgin etmektedir. Karamandan haber sitesi yazarlarından bazıları asayiş olaylarının irdelendiği makaleler yazdılar. Çok ilgi gören bu makalelere Karamandan okuyucuları da yorumlarıyla adeta katkıda bulundular. Asayiş olaylarının irdelenmesi, tartışılması umarım sorunun çözümüne katkı sağlar. Önemime binaen bu konuda yazmak istedim.

Domatesin çürümesi biyokimya evi olarak kolayca izah edilebilir, daha fazlasına gerek yoktur. Ancak toplumdaki yaşanan sorunların basit veya tek bir teoriyle izahı imkansızdır. Toplumdaki huzursuzluğun sebebi olabildiğince karışık ve çok yönlüdür. Bugünlerde yaşanan sorunların bir kaç asırlardan fazla geçmişi olabilmektedir. Bu nedenden, toplumdaki sıkıntılardan tek bir olayı veya tek bir kişiyi sorumlu tutmak, çözüm üretilmesine engel bile teşkil etmektedir. Yaşanan devasa sorunların maddi boyutları ana hatlarıyla: tarihi, siyasi, ekonomik, eğitim ve kültürdeki gelişmelerdir. Her bir konuyu ele almak bu makalede imkansızdır. Sadece çok farklı bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Günümüzde yaşadığımız devasa sorunlara askeri darbelerin müthiş katkıları olduğunu düşünüyorum. Darbelerin hepsini ele alacak değilim, bu yazıda sadece 1980 askeri darbesine değinilecektir. Askeri darbenin siyasete, ekonomiye, kültüre, eğitime etkilerinden ziyade milletin ruhiyeti halini nasıl allak bullak ettiğine dikkat çekmek istedim.

1980 askeri darbesinden sorumlu cunta ( Kenan Evren ve ekibi) daha önceki darbe gibi (yani 1960) başbakan ve bakan asmadı. 1980 cuntası, siyasilere bakan yönüyle vicdanlıymış! Ancak 300’e yakın gencin hayatı idam yoluyla karartıldı. 1980 askeri darbe topluma çok acılar yaşattı, en acı olanı ise cunta tarafından göz altına alınıp kendilerinden halen bir haber alınamayan kayıplarımızdır. Dile kolay, sevenleri için en az 40 yıldır bitmek tükenmek bilmeyen acı, ızdırap, çile, işkence! Askeri darbenin bugünlerde yaşanan sorunlarla ne alakası sorusunun cevabına geçelim.

Askeri darbeden önce okuyan gençler sanki sağcı veya solcu olmak zorundaydılar. Günün şartları veya atmosferi gençleri tercih yapmaya zorlamaktaydı. Bazıları ise kendini kaptırıp kelle koltukta inandığı dava yolunda dolu dizgin koşuyordu. Davası uğruna ne kadar çok gencimiz can verip can aldı. Sağ kalanların çoğu darbeden sonra hapishanelerde işkence gördü. Hapishanedelerdeki işkenceler kadar acı olan, gençlerin yıllarca kandırılıp kötü emeller için kullanılmış olduklarını öğrenmiş olmalarıdır. Cunta yani Evren paşa ve ekibi, yıllarca olup bitenlere, sırf askeri darbe yapabilmek için, seyirci kaldığını itiraf etti. Kimbilir cunta bazı olayların çıkmasından bile sorumludur! En samimi duyguların idareciler tarafından (can ve kan pahasına) istismar edilmiş olmasının öğrenilmesi nice gencin psikolojisini allak bullak etmiştir. Uğruna canını ortaya koyduğu bir güç tarafından kandırılıp kullanılıp sonra da çok ağır bir şekilde cezalandırılmış olma hissi taşıyan birilerinin haleti ruhiyesi her halde toz pembe olamaz. O gençlerin çoğunluğu kendilerince devleti kurtarma çabası içindeydiler. Zorba ile, silah zoruyla sorunları çözmeye çalışmış olmaları elbette yanlıştı. İçte kopan o menfi fırtınalar bir şekilde dışa vurur: kuralları çiğnemekle, işini iyi yapmamakla, çevresindekilere kötü/yanlış şekilde davranmakla vesair vesair. Hapishanedeki işkenceler ve kandırılmış, kullanılmış hissinden kaynaklanan travmalar yaşamış biri ne kadar iyi bir eş ne kadar iyi bir baba olabilir veya ne kadar iyi bir nesil yetiştirebilir? Neticeyi kelam, cunta conilerin gönlü hoş olsun diye darbe yapmıştı ve bu uğurda nice canlar yakmıştı. Conilerin gönlü hoş olsun diye açılan devasa yara halen kanamaktadır.

En son kalkışmaya gelelim, FETÖ'nün icraatı olan darbe teşebbüsü de günümüzdeki yaşanan sorunlara katkı sağlamıştır. Şöyle ki, binlerce vatandaş Allah aşkıyla hüngür hüngür ağlayıp sızanlayan bazılarının gerçek yüzünü görüp hayal kırıklığına uğramıştır. Yıllardır teveccüh edilen, güvenilen, itibar edilen hatta maddi ve manevi yardım edilen çok samimi olduğu zannedilen insanlar tarafından kandırılmış hissi taşımak hoş değildir. Allah aşkıyla bayılıncaya kadar ağladığı zannedilen bir insanın, amacına ulaşabilmek için silah zoruyla, kan akıtarak dahil yönetimi ele geçirmeye çalışmış olması, toplumda derin yaralar açmıştır. Artık kimseye güvenemez hale geldik. Bundan daha beteri ise yıllarca çok samimane Fetönün Hizmet hareketi dediği kulvarda koşmuş gençlerin: kandırılmış, dini duyguları istismar edilmiş, samimiyeti kötüye kullanılmış olmasının verdiği hayal kırıklığıdır. Yıllarca maddi ve manevi yardım etmiş, enerji sarfetmiş, vakti harcamış ama sonuçta yine 70’li yıllarda olduğu gibi güvendiği birileri tarafından kötü emellere alet edilmiş. Bunu öğrenmenin verdiği haleti ruhiyeyi yaşamak aslında bir nevi travmadır. Güveni kalmamış, kendini teselli de zorlanan insanların da psikolojisi allak bullaktır.

Madalyanın diğer tarafı da var; kalkışma gecesi dışarı çıkıp ihanet çarkını canı, kanı pahasına durduran bir milletiz. Ne kadar gurur duysak azdır. Devletin düşmanı daha doğrusu hainler tarafından ele geçirilmesine engel olmuş birilerinin öz güven patlaması yaşaması ihtimali vardır. Koca devleti kurtarmış biri haksızlığa uğradığını düşündüğünde, kendi sorununu kendisi çözmeye meyilli olabilir. Koca devleti kurtarmış delikanlı birine kim yan gözle bakabilir, kim madara etmeye kalkabilir. Sıkar biraz.... Galiba son bir kaç yıldır asayiş olaylarındaki patlamada FETÖ'nün topluma yaşattığı travmanın etkisi küçümsenemeyecek kadar büyüktür.

Toparlayalım, milletim defalarca askeri darbe, kalkışma, muhtıra gibi olayların travmalarını yaşamıştır. Bunların yanı sıra: “laiklik elden gidiyor!”, 141, 142 ve 163. maddeler veya “irtica geliyor!” bahaneleriyle, nice vatandaş haksızlığa uğratılmış, hakları gasp edilmiş, baskı görmüştür. Millet olarak maruz kalmış olduğumuz travma ve baskıların günümüzde yaşadığımız sorunlara ciddi seviyede katkısı olduğuna inanıyorum. Değinmeden edemedim; millet olarak bilimde, teknolojide, kültür ve sanatta hak ettiğimiz yerde olmayışımızın en önemli sebeplerinden biri de conileri veya monşerleri bu millete tercih edip vatandaşa travmalar yaşatıp inim inim inletmiş olanlardır.

Abdullah Konuksever

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Konuksever - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler