Karaman’ın Süper Müdürü

Büyük işler el ele verilerek başarılır. Birlikte yapılan her işte bazı kişiler farklılıklarıyla, fedakarlıklarıyla, canını ortaya koymalarıyla veya önemli rol üstlenmeleriyle öne çıkar. Biz bunlara kahraman diyoruz.

Destansı kahramanlar geçmişte kaldı. 21. yüzyılın kahramanları, Ulubatlı Hasan gibi surlara sancak diken, Seyit Onbaşı gibi 215 kilogramlık top mermisini kucaklayan kişiler değil artık. Günümüzde, işine farklılık kazandıran, katkı sağlayan ve fedakarlık yapan kişiler kahramandır. Günümüzün moda tabiriyle farkındalık oluşturan ve fedakarlık yapan herkes kahramandır.

Günümüzün “Alperenleri” umutları yeşerten, içinde yer aldığı topluma emeğini, gönlünü, zamanını, parasını ve imkanlarını sonuna kadar vermek için didinen kişilerdir.

Çağımızın Bir Kahramanı

Rus yazarı Mihail Yuryeviç Lermontov’un eserinin adıdır “Çağımızın Bir Kahramanı”; psikolojik yönü ağır basan, haksızlıklarla dolu bir dünyada başkaldıran insanın acılarını ve gururunu romantik bir dille aktaran, Rus edebiyatının dünya klasiklerine en büyük armağanı olan kitapların başındadır.

Büyük Rus yazarı Tolstoy, “Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar. Ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir...” demiş. Bu yazının ortaya çıkışı da günümüzün kahramanlarından biri olarak gördüğüm kişinin Karaman’ın Kazımkarabekir ilçesine gelmesiyle başlar.

Adı, Mustafa Eryiğit. Milli Eğitim camiasının kutup yıldızlarından. Ankara’nın Nallıhan ilçesinden, geçen yıl Kazımkarabekir’e İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanmış. Çalıkuşu’nun erkek versiyonu; geldiği günden bu yana aktif. Onunla yarışmak mümkün değil. Zaten yaptıkları başkalarıyla kişisel yarış için değil, öğrencilerine daha iyi bir gelecek kazandırma amacına yönelik. Nallıhan’da adını bilmeyen, ardından dua etmeyen yok. Öyle güzel iz bırakmış ki, gururlanmamak elde değil.

Mustafa Eryiğit’in Kazımkarabekir’de tanımadığı öğrenci, tanımadığı veli yok. O her öğrencinin kalbine girmiş, her evin kapısını çalmış. Mustafa Eryiğit’in öğrenciler için yaptığı projeleri Türkiye’nin bir başka yerinde göremezsiniz. Ekip ruhuyla çalışıyor. Öğretmenler, veliler ve öğrenciler adeta kenetlenmiş.

Mustafa Eryiğit’in Kazımkarabekir’de yaptıklarının tamamını anlatmak, bir yazıya sığdırmak mümkün değil. Onun onlarca, belki yüzlerce projesinden biri, “Kâzımkarabekir Ecdat Işığında Yürüyor” projesidir. Proje kapsamında tüm okullarda ilk önce Yunus Emre temalı çalışmalar hazırlandı, öğrencilere Yunus Emre tanıtıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, “Fikirleri ve şiirleri ile gönüllerde taht kuran, milletimize ve tüm insanlığa mâl olmuş mutasavvıfımız, hemşehrimiz Yunus Emre’yi anmak; O’nun değerlerini yaşatmak bizim için büyük bir onurdur.” diyor.

Çağımızda Yunus Emre’nin düşüncelerine ihtiyaç duyulduğunu belirten Eryiğit, proje aracılığıyla Yunus’un temel aldığı erdemleri öğrencilerin anlamalarını, yaşamından dersler çıkarmalarını ve onun felsefesini özümseyerek yaşam biçimi haline getirmelerini amaçladıklarını bildirdi. Bu kapsamda, ilçedeki bütün okullarda panolar, sunumlar, programlar yapıldı. Kâzımkarabekir Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde etkinlik düzenlendi.

İlçede geçen ay Mustafa Kemal Atatürk için yoğun programlar ve etkinlikler gerçekleştirildi. Bu ay Mevlana, Ocak ayında Kazım Karabekir, Şubat’ta Piri Reis, Mart’ta İbn-i Sina, Nisan’da Fatih Sultan Mehmet ve Mayıs’ta Karamanoğlu Mehmet Bey için aynı etkinlikler yapılacak.

Hocam, İyi ki Varsınız!

Mustafa Eryiğit, “Kazımkarabekir eğitim camiası olarak öğrencilerimizin akademik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmelerine büyük önem veriyoruz” diyen adam. Demekle kalmayıp eyleme geçen kahraman.

Yaz tatilinde ilçede kurslar açılarak öğrencilere ulaşıldı. Öğrenci velilerine ihtiyaç duydukları rehberlik ve eğitim destekleri sağlandı. Veliler evlerinde ziyaret edildi, talepleri alındı. Yaz tatilinde açık hava sineması ve eğitim etkinlikleri ile öğrenci ve velilere destek verildi.

Bu etkinlikte rehberlik masası oluşturuldu ve rehber öğretmenler, velilerin “Çocuğum için ne yapabilirim? Üst öğrenime nasıl hazırlamalıyım? Yaz tatilini verimli hale nasıl getirebilirim? Aile içi iletişim nasıl olmalıdır?” tarzında merak ettikleri sorularını yanıtlamaya çalıştılar.

Mustafa Eryiğit’e göre, hedeflerinden biri ilçede herkesin en az lise mezunu olmasını sağlamak. Bunu gerçekleştirmek için ev ziyaretlerinde ve etkinliklerde vatandaşlar bilgilendiriliyor. Öğrenimi yarıda bırakanların tekrardan devam etmelerini sağlamak amacıyla açık öğretim okulları hakkında bilgilendirme yapılıyor, broşür dağıtılıyor. Böylece Halk Eğitim Merkezi ile birlikte vatandaşları açık öğretim ortaokulu ve açık öğretim lisesine kaydederek ilçede vatandaşların en az lise mezunu olması hedefleniyor.

Enstrüman Bizden Kursa Gelmek Sizden

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün en güzel projelerinden biri de “Enstrüman Bizden Kursa Gelmek Sizden” adlı çalışma oldu. Bu kapsamda bağlama ve gitar kursları açıldı. Enstrümanı olmayan kursiyerlere kursta kullanmaları için enstrüman verildi. Kurslara ailecek katılma imkanı sağlandı.

Yaz tatilinde 14 ayrı kurs açıldı. Bağlama ve gitarın yanısıra Kuran-ı Kerim okuma, resim, rölyef, futbol, iğne oyası, satranç, halk oyunları, iletişim teknikleri,Türkçe, edebiyat, matematik, fen bilimleri, İngilizce ve TC İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersleri için kurslar açıldı.

Kazımkarabekir’de, her ay bir okul, o ayın ecdat büyüğünü detaylı bir şekilde hazırlayarak ilçe geneline sunum yapıyor. Kazımkarabekir’in geleceğine yönelik en önemli çalışma ise “Paşa Torunları 70 Dakika Okuyor” projesi. Bu proje ile ilçedeki bütün öğrencilerin akşam evlerinde ailecek kitap okumaları hedeflenmiş.

Bunu sağlamak için velilere sürekli SMS ile hatırlatma mesajı gönderiliyor. En çok kitap okuyanlar ödüllendiriliyor. Ev ziyaretleriyle aileler sürekli bilgilendiriliyor. Sosyal medyadan güzel görüntüler paylaşılıyor. Okullarda hatırlatma ve bilgilendirmeler tekrarlanıyor. Doğum günlerinden yarışmalara bütün etkinliklerde öğrencilere kitap hediye ediliyor.

Bu Güzellik Yaşasın

Mustafa Eryiğit, “Gönüllere girmeden zihinlere giremeyiz” ilkesi ile ilçenin tamamında, Kasım ayında doğan bütün öğrencilerin doğum gününü kutladıklarını belirtti. “Doğum Günümü Okulda Kutluyoruz” projesi kapsamında ilçedeki bütün okullarda, Kasım ayında doğan öğrencilerin doğum günleri kutlanarak hediyeleri verildi.

“Misafirim Öğretmenim” projesinde ise Kasım sonu itibariyle 11. hafta geride kaldı. Mustafa Eryiğit, öğretmenlerle öğrencileri evlerinde ziyaret ediyor. Ailelerle sohbet ediliyor. Böylece, öğretmen veli iş birliği ile öğrencinin başarısının artırılması amaçlanıyor.

“Paşa Torunlarını Dinliyoruz”

Öğrencilerin özgüvenini yükseltmek, kendilerini ifade edebilme yeteneklerinin artmasına olanak sağlamak amacıyla uygulanan bir proje var: “Paşa Torunlarını Dinliyoruz"
Bu proje kapsamında, her hafta cuma günleri farklı okullardan öğrenciler Milli Eğitim Müdürlüğünde ağırlanıyor. Bu öğrenciler, öğretmenler tarafından, o hafta kitap okumasıyla ve davranışlarıyla öne çıkanlardan seçiliyor.

Öğrencilere kitap okuma sevgisi kazandırmanın yanısıra onları güzel yazı yazmaya, düşündüklerini yazıya dökmeye, güzel not tutmaya ve çalışma disiplini kazandırmaya yönelik proje de unutulmamış. "Kazımkarabekir Güzel Yazıyor" projesi ile her ay yazı şampiyonları seçiliyor ve onlara onur belgesi veriliyor.

Gerçekten Kazımkarabekir’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı çalışmaları bir yazıda anlatmanın imkanı yok. Çağımızın bir kahramanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, “her çalışmada katkılarıyla bizleri mutlu eden öğretmenlerimiz en büyük desteğimiz. Her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Evlerde ise ailelerimiz bize katkı sunuyor. Anne ve babalara da teşekkür ederim” diyor.

Eryiğit, eğitim camiası olarak ilçede 7'den 70'e bütün vatandaşlara ulaşmayı hedeflediklerini ve bu tür çalışmalarla eğitimde daha iyi noktalara ulaşma gayretinde olduklarını ifade ediyor.

Kazımkarabekir’in yakın geleceğinde büyük değişim olacağını söylemek kehanet olmasa gerek. Bunca emek, bunca çaba ve iş birliği nitelikli insan yetişmesi için elverişli ortamı doğuracaktır. Karaman’ın en çok üniversite mezununa sahip ilçesi Kazımkarabekir’in çalıkuşları, diğer ilçelerimize de örnek olur inşallah.

Kazımkarabekir yarın bir konuk ağırlayacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, televizyon programcısı, eğitimci, yazar Alişan Kapaklıkaya’yı davet etti. Kapaklıkaya, saat 13:30’da öğrencilere. 16:00’da ise halka ücretsiz konferans verecek. KazımkarabekirYüksekokulu’ndaki konferansı kaçırmayın. Kazımkarabekir’den başka yerde oturan ve imkanı olanlar için de geçerli bu çağrı.

Not: Karaman Valiliği, eğitim yılı sonunda, Kazımkarabekir Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit ve ekibindeki değerli öğretmenlerimizin çektiği fotoğraflardan “Okuma Biçimleri” adıyla bir sergi açabilir. Türkiye’de bu kapsamda ve böylesine renkli bir girişim örneği yoktur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler