Kırmızı Elma Yeme Günü

Dünya Eğlenceli Günler Takvimi’ne göre, 1 Aralık Kırmızı Elma Yeme Günü olarak kutlanıyormuş. Bunu 2 Aralık’ta öğrendim. Dolayısıyla kırmızı elma yiyemedim. Oysa Karaman’dan bir dost, daha geçen hafta her biri orta boy kavun büyüklüğünde birkaç kilo kırmızı elma gönderdi. Bilseydim, bu iri kırmızı elmalardan birini keser, çoluk çocuk birlikte yerdik. Üstelik iki oğlum, annelerinin her sabah, soyup dilimleyerek beslenme çantalarına koyduğu elmalarını, Kırmızı Elma Yeme Günü olduğundan habersiz, ne hikmetse yememişler.

Yarım Elma Gönül Alma

Sanki gaipten bir ses, kulağıma fısıldamış olmalı ki, 1 Aralık sabahı yazdığım denememin başlığını “Yarım Elma Gönül Alma” diye koymuştum. Yazının ilk paragrafı şöyleydi:

“Karaman Ovası, her mevsim farklı renk ve koku ile varlığını ve bereketini fısıldar. Ekimden itibaren Karaman’ın kokusu nedir bilir misiniz? Elmadır. Yer gök elma kokar. Elma kokusunun sinmediği yer yoktur. Karaman yazın buğday, sonbahar ve kışta çeşit çeşit elma kokar.”

Sonra şöyle devam etmişim:

“Elma kokusu beni çocukluğuma götürür. Götürmekle kalmaz, rahmetli arkadaşım Hüseyin Avni Yılmaz’ı ve daha iki gün önce ölüm yıldönümü olan Ahmet Atıl’ı yanı başıma getirir. Karaman’ın ilk elmacısı rahmetli Hacı Tevfik Yılmaz komşumuzdu ve Hüseyin Avni’nin babasıydı. Bahçelerindeki evin büyük bölümü ve Seki Hamamı’nın yanındaki geniş bahçeli evlerinin bir odası ve kilerleri elma sandıklarıyla dolu olurdu. Onlarda elma varsa, bizde de var demekti. O yıllarda komşuluk ilişkileri bunu gerektiriyordu. “Komşuda pişer, bize de düşer” sözde değil özde uygulanırdı.

Elif Şafak’ın Aşk’ı

Elif Şafak’ın Türkiye’de ve yurt dışında en çok satan romanı Aşk’tır. Mart 2009 tarihinde yayımlanan kitabı, İngilizce aslından Türkçeye çevirisini Kadir Yiğit Us yapmıştır. Elif Şafak bu kitabında biri günümüzde, diğeri ise 1200’lü yıllarda geçen iki öyküyü anlatır. Kitap iki farklı öykü şeklinde kurgulanmıştır. İki öykü de aşkı anlatır. Elif Şafak bu kitabı için “Ben "aşk"ı anlatmak istedim. Hem dünyevî hem manevî boyutlarıyla aşkı yazdım.” demiştir.

Kitabın en ilgi çekisi yanı, Elif Şafak‘ın aşkı 40 kuralla sıralaması. Yazar bu 40 kuralı Şems-i Tebrizî’nin söylemlerinden ilham alarak oluşturmuştur. Mevlana ile Şems’in arkadaşlıklarının öne çıkarıldığı kitapta, günümüzün Boston’ı, Amsterdam’ı ve 1200’lü yılların İskenderiye’si, Semerkand’ı, Bağdat’ı, ve Konya’sı vardır.

Aşkın 40 kuralından bir tekini bile hatırlıyor değilim. Ama zihnime Konya Ovası’na yayılan elma kokusu kazınmış. Kitabı çıktığı günlerde okumuştum ve aşağıda alıntıladığım bölüm beni Karaman’a götürmüştü:

“Konya, Şubat 1246

Bedbindi Rumî. Alaaddin gittikten sonra uzun süre ağzını bıçak açmadı. Beraber karla kaplı avluya çıktık. Soğuk ve kasvetli bir geceydi. Havada bir ağırlık, bir tuhaf durgunluk vardı. Orada öylece durup gümüşi topakları andıran bulutları izledik; etrafta ürpertici bir sessizlik... Rüzgâr uzaklardan misk ü amber ve bağlarda kurutulan elmaların kokusunu taşıyordu. Bir an herhalde ikimiz de zihnimizden bu şehri ilelebet terk etmeyi geçirdik. Yapamadık.”

Fırsatlardan Yararlanmayı Bilmek Gerek

Kırmızı Elma Yeme Günü’nü kaçıran sadece ben değilmişim. Karaman da kaçırmış. Elma şenliğine hazırlanan bir şehir böyle bir fırsatı nasıl ıskalar? Bisküvi etkinliğinden sonra elma konusunda da benzer çalışma yapılması için girişimde bulunulduğunu biliyorum. En azından ilkokullarda öğrencilere kırmızı elma dağıtılarak, farkındalık oluşturulabilirdi.

Karaman’da 2022’nin en güzel eylemi, BİFA’nın ücretsiz fidan dağıtımıydı. Ne yazık ki gündeme taşıyan, köşesinde yazan ve sosyal medyada paylaşan olmadı. Oysa BİFA “Köyde Yaşayan Her Üreticimizin Bir Elma Ağacı Olsun” diyerek yola çıkmış ve 2.500 adet elma fidanını muhtarlar vasıtasıyla köylülere dağıtmıştı. Çiftçilere ücretsiz dağıtılan elma fidanları yazlık çeşit olan Gala ve kışlık Scarlet Spur cinsiymiş. BİFA’nın bu güzel eylemini Nisan ayında not almışım. Notlarım arasında kalmış. Nedense yayına vermemişim. Çok gecikti ama yerini buldu.

Yazıyı bitirdikten sonra Pamuk Prenses’i kandıran cadının iri ve parlak elmasının bir benzerinin tadına bakmaya niyetlendim. Kırmızı Elma Yeme Günü’nü kaçırmış olabilirim. Elma yeme fırsatını da kaçıracak değilim ya!

Kitaplığımın Kış Kokusu: Elma ve Ayva

Sonbahar ne de çabuk geçiverdi. Cahit Sıtkı Tarancı, ‘Otuz Beş Yaş’ şiirinde sonbaharı “Ayva sarı nar kırmızı’ diye tarif etmiş. Şair, elmayı nasıl unutmuş! Ayva ve nar sonbaharın güzel meyvelerinden, eyvallah! Ben önceliği elmaya verenlerdenim. Kitaplığımın kış kokusu elma ve ayvadır. Ara ara portakal ve mandalinadır.

Not 1- Elma kelimesinin Eski Türkçede (Oğuzcada) karşılığı "alma" diye bilinir. Eski Türkçe almıla sözcüğünden evrilmiştir. Kırmızı anlamına gelen "al" ve “mıla” kelimesinden oluşmuş, daha sonra elmaya dönüşmüştür.

Not 2- Türkiye, Çin ve ABD’den sonra elma üretiminde dünya üçüncüsüdür. Karaman ise ağaç sayısında Türkiye birincisi, elma üretiminde Türkiye ikincisidir.

Not 3- Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, geçen yıl AA’ya yaptığı açıklamada Karaman’dan Hindistan, Malezya, Singapur, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Rusya gibi 20 ülkeye elma ihraç edildiğini bildirmişti. Şahinbaş, Karaman’da 12 milyondan fazla meyve veren elma ağacı bulunduğunu belirterek, şehirde kişi başına 45'ten fazla elma ağacı düştüğünü söylemişti.

Not 4- Karaman’da bin 300 elma üreticisi ve 39 soğuk hava tesisi varmış. Türkiye’nin ihraç ettiği her üç elmadan biri Karaman’da üretiliyormuş.

Not 5- Bu yıl “Türkiye Yüzyılına Nefes” sloganıyla kutlanan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri çerçevesinde Karaman Orman İşletme Müdürlüğü, Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yaklaşık 10 bin adet fidan ücretsiz dağıtmıştı. Bu işin mimarı ise Karaman Orman İşletme Müdürü Ali Özgür Gümüş’tü. Gecikmeli bir teşekkür de Ali Özgür Gümüş’e!

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler