Karaman’ın Yeni Dönem Milletvekilleri Kimler Olsun?

Şunun şurasında yedi aydan az bir süre kaldı. Yedi ay dediğin nedir ki, göz açıp kapayıncaya kadar geçer. Son anda erken seçim kararı alınmazsa, 18 Haziran 2023 Pazar günü sandığa gideceğiz. Medyada ve tv ekranlarında tüm tartışmalar cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenmiş durumda. Oysa 23 Haziran’da sadece cumhurbaşkanlığı ilk turu için oy kullanmayacağız, TBMM 28. dönem milletvekillerini de seçeceğiz.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayını henüz belirlememesi, adeta milletvekili aday adaylarının önüne konulan bariyer oldu. Cumhurbaşkanı adaylarının isimleri netleşseydi, milletvekili aday adayları da şimdiye kadar çoktan ortaya çıkar, çalışmalarına başlamış olurlardı.

Bu demek değildir ki, milletvekilliği hayali kuranlar boş duruyor, bir kenarda bekleyip keşfedilmeyi bekliyorlar. Hiç de değil. Derinden, derinden çalışanlar, inceden inceye hesap yapanlar, kendisini milletvekilliğine götürecek yola taş döşeyenler, ziyaret trafiğini yoğunlaştıranlar hiç de az değil.

Ak Parti’nin milletvekili listesini yeniden oluşturacağı, 100. yıl vizyonuna uygun, aktif çalışacak, birikimli adaylarla seçime gireceği bilinen bir gerçek. Milletvekillerinin performanslarını ölçen Ak Parti yönetimi bir yandan da yeni isimler bulma arayışında. Bu konuda anket çalışması yapıldığı ifade ediliyor. 81 ilde öne çıkan yeni isimler ve yeni yüzlerin tespiti için çalışma başlatıldığı kulislerde konuşuluyor. AK Parti’de bu seçimler için milletvekili aday adayları sayısında yine büyük bir artış olacağı tahmin edilirken, aday olmak isteyenlere belli kriterler getirileceği ifade ediliyor.

Vitrinini yenileyecek bir parti de CHP olacak. CHP’de 2023 seçimleri için milletvekili adaylık süreci takvime bağlandı ve basında yer alan haberlere göre, milletvekili adayı olmak isteyen partililerin temasları başladı. Alınan bilgiye göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili listelerinde büyük bir değişikliğe hazırlanıyor. Bir önceki seçimde mevcut milletvekillerinin yarısı liste dışı kalmıştı. 6'lı masa çerçevesinde ortak listeler yapılması durumunda 2023 seçimlerinde bu sayının artması bekleniyor. 

Aday olmak isteyen partililer, genel merkezden randevu alma yarışına girdi.

Kılıçdaroğlu’nun belediye ve il başkanlarının adaylıklarına sıcak bakmadığı iddia edildi. Bir başka iddia ise randevu isteyenlere, "Kendi bölgelerinizde, görevinizin başında olun" mesajı iletildiği şeklinde. CHP’de milletvekili sayısı 8'den az olan şehirlerde il dışından adaylar değerlendirme kapsamına alınmayacak ve milletvekili listeleri yılbaşından önce şekillenecek.

Adaylık yarışının yoğun yaşanacağı partilerin başında ise İyi Parti geliyor. Anketlere göre, oy oranı en çok artan parti olarak tanıtılan İyi Parti, adaylık başvurusu sürecinde de gündeme damgasını vuracak.

MHP’nin milletvekili adaylıklarına yönelik tavrı henüz netlik kazanmadı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu defalarca vurguladı. Seçimlerde de başarılı sonuç alacaklarını ifade ederek, anketlerin algı oluşturmaya yönelik olduğunu belirtmişti.

Deva, Gelecek, Saadet, Yeniden Refah, Zafer ve Memleket partilerinin ise yeni yüzlerle ve parti teşkilatlarında görevli isimlerle adaylarını belirleyeceği söylenebilir.

Seçime doğru geri sayım başlarken Ankara’dan görülen manzara aşağı yukarı böyle. Peki Karaman ölçeğinde bakıldığında ne söylenebilir? Bildiğiniz gibi, Karaman’ın üç milletvekili var; ikisi Ak Parti’den biri CHP’den. Karaman, mevcut seçmen sayısına göre, TBMM’ne yine üç milletvekili gönderecek. Ak Parti, MHP, İyi Parti ve CHP’den adaylık başvurusunda birçok isim gündeme gelecek. Karaman milletvekilleri, Selman Oğuzhan Eser, Recep Şeker ve İsmail Atakan Ünver’in yeniden aday adayı olacaklarını şimdiden söyleyebiliriz. Bakalım partileri, onları yeniden aday gösterecek mi?

2023 seçimlerinde Karaman’da milletvekili tablosunda farklılık olabilir. Tahminde bulunmak için çok erken. Karaman’da adayların kimliği bu seçim sürecinde çok önem taşıyacaktır. Büyükşehirlerde olduğu gibi seçmen daha çok parti tercihinde bulunmayacak, adayların isimlerini de dikkate alacaktır.

6’lı masanın Cumhurbaşkanı adayı ve seçim protokolü belli olduktan sonra siyasi tabloyu daha net görmek mümkün olabilir. Bununla birlikte Ak Parti Karaman’dan iki milletvekili çıkaramayabilir. Ak Parti’nin kaybedeceği bir milletvekilliği İyi Parti’ye geçebilir. İyi Parti’de adaylık yarışında birçok isim öne çıkacaktır. CHP’nin İsmail Atakan Ünver’i aday gösterip göstermeyeceği belli değilken, CHP’nin Karaman’daki şansı hakkında hüküm vermek doğru olmayacaktır.

Sizce Karaman’da kimler, hangi partiden aday olacak? 2023 seçimlerinde Karaman TBMM’ye hangi isimleri gönderecek? Mevcut milletvekillerimiz yerlerini koruyacak mı? Bu isimlere teşekkür edilip yeni yüzler mi aday gösterilecek? Bir kadın milletvekilimiz olacak mı? Bu ve benzeri sorular önümüzdeki günlerde hem netlik kazanacak hem çok tartışılacak.

Karaman’da milletvekilliği aday adaylığı için en az 300 kişinin adını duyacağız. “Adaylık yarışında ben de varım” diyen birçok kişinin adını duyuyorum. Allah herkesin yolunu açık etsin. Aday adaylığı en temel hak. Kimse kimseyi kınayamaz. Her yiğidin gönlünde bir aslan yatar. Bazı kişilerin aklında ise milletvekilliği vardır.

Temennim odur ki; kavgasız, gürültüsüz, demokratik bir ortamda, gerginlikten uzak bir seçim süreci yaşansın, Karaman’ı temsil etmeye lâyık üç güzel insan seçilsin. Kibirden, gururdan uzak, halka yakın, tertemiz, şaibesiz üç insan… Kazanan sadece partiler ve milletvekilleri değil Karaman olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler