İstiklalin Gölgesinde İstikbalin Teminatı: 2023 Türkiye Vizyonu ve Milliyetçi Hareket Partisi

Türk siyaset kurumunda her zaman okul hüviyeti taşıyan ve öncü rol üstlenen Milliyetçi Hareket Partisi’nin, 2023 seçimlerine giden süreçte siyasete yeni bir anlayış getirdiği görülmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi, Lider Devlet Bahçeli’nin 2023 Lider Ülke Türkiye vizyonuyla yetişen kadrosuyla belki de Türk siyasetinde sürekli tartışılıp eleştirilen; buna karşın bir türlü gerçekleştirilemeyen ‘son 2 aya sıkıştırılmayan ve seçim sath-ı mahalline girilmeyen dönemlerde de vatandaşla beraber olan’ bir anlayışla Türkiye’yi karış karış gezmektedir.

Evet, belki de Türk siyasetinde seçmenin siyaset kurumunun temel aktörü olan siyasi partilere en yoğun ve ciddi eleştirisi; ‘siyasi parti temsilcilerinin sadece seçimden seçime vatandaşa ulaştığı ve haricen arayıp sormadığı, hatta telefonlara dahi cevap vermediğidir.’ Ezcümle, vatandaş ‘geçerken uğranan’ durak olmaktan usanmış, özel ve özenli ziyaretlerde hasbi ve samimi hasbihale hasret kalmış vaziyettedir. İşte bu yoz ve nobran anlayış, 2023’e giden süreçte Lider Devlet Bahçeli ve MHP kadroları tarafından kökten değiştirilmiştir.

MHP, ilkini 4 Eylül 2021 tarihinde Afyonkarahisar’da düzenlediği ve sonrasında 8 ilde tertiplediği ‘Güçlü Siyaset, Lider Türkiye, Hedef 2023-Siyasette Yeni Dönem: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Stratejik Hedefler’ başlıklı bölge istişare toplantılarıyla seçimlerden çok önce 2023 yılına ilk adımı atmıştır. Bu bölge istişare toplantılarının ardından ise ara verilmeden bütün il ve ilçeleri kapsayan ‘Adım Adım 2023; İl İl Anadolu’ ve ‘Adım Adım 2023; İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma’ toplantılarıyla doğrudan vatandaşa gidilerek onun derdini dinleyen ve zillet cephesinin bütün gizli gündemini anlatan faal ve etkin bir program gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte sıra artık ‘Adım Adım 2023; Köyüm Benim’ buluşmalarıyla önce köylere ardından da mahallelere kadar inecek bir safhaya gelmiştir. Lider Devlet Bahçeli’nin emir ve talimatlarıyla gerçekleştirilen bu çalışma takvimi, Türk siyasi tarihinde bugüne kadar eşine az rastlanır bir durumdur ki; söz konusu çalışmanın bereketi geçen Eylül ayı içerisinde, 4 Eylül 2022’de Sivas’ta başlayan ve sırasıyla Bursa, Kayseri ve Erzurum’da gerçekleşen mitinglerde görülmüştür. Vatandaş atılan bir adıma, bin misli karşılık vermiş; meydan meydan Üç Hilal’in altında bir ve beraber olmuştur.

Vatandaşların MHP’nin mitinglerine teveccühü, seçime aylar varken bu denli MHP Lideri Devlet Bahçeli ve kadrosunu sahiplenmesi kurulan hasbi ve kalbi iletişimin ve MHP’nin sahada aktif bir şekilde vatandaşla kurduğu muhabbetin karşılığı olarak değerlendirilebilir. Ayrıca 2021 Eylül ayında Afyonkarahisar’da başlayan süreçte vatandaşlara Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Cumhur İttifakı merkezli yürütülen anlatımın vatandaşta kabul gördüğü şeklinde de yorumlanabilir.

Yine bunun yanında zillet cephesinin ve bu cephenin Züğürt Ağa’sı konumundaki Y-CHP’nin gizli gündemi ile şer planlarının anlatımıyla geçen sürede söz konusu zillet cephesinde yaşananların örtüşmesinin vatandaş nezdinde ‘gerçeklerin anlatıldığı’, Lider Devlet Bahçeli’nin ‘Türk siyasetinde güven duyulan lider’ olduğu şeklinde yorumlanmasını da sağlamıştır.

Bölge istişare toplantılarıyla başlayan ve bugünlerde köy programlarıyla devam edecek bu sürecin isabetine dair en somut gösterge olan MHP mitingleri, elbette hem zillet cephesi ve onu destekleyen taşeron firmalar hem de bu cephenin uluslararası arenadaki sahipleri tarafından yakından takip edilmekte ve rahatsızlıkları anında gösterdikleri tepkilerle fark edilmektedir.

Öncelikle süreçten epey rahatsız olan güruh elbette ki, sürekli surette MHP üzerine oynayan ve siyasi manipülasyon pususunda ‘sahiplerinin sesi’ veya ‘kemiğe göre salya salan Pavlov köpeği’ hüviyetinden öteye gidemeyen, hiçbir bilimsel altyapısı ve geçerliliği olmayan sözde araştırma şirketleri olmuştur. Öyle ki kıymeti kendinden menkul bu şirketlerin bir hafta arayla kısa sürede verilerini “güncellemeleri” ne denli gerçekçi olduklarını göstermektedir. Vatandaşın MHP’ye, onun programları ve mitinglerine olan ilgisi ve katılımı esasında bu çalışmaların zeminsiz ve uydurma olduğunun en temel göstergesidir. Türk Milleti bu programlara gösterdiği ilgiyle aslında PKK destekli altılı masa bloğuna net bir şekilde ‘kral çıplak’ diye haykırmıştır. Zillet cephesindeki kıpırdanma, huzursuzluk, yeni yol arayışları ve yan cephe hazırlıkları özünde tamamen bu şirketler tarafından kendilerine sunulan hayal dünyalarından uyanışlarının görüntüsünden ibarettir. Ancak dev aynasında gördükleri sıfatlarına olan öz güvenleri bu uyanışı bir Oblomov miskinliğinde tutuyor, o da onların bilecekleri bir mevzu olarak görülmektedir.

Zillet cephesinin Anadolu’da yükselen MHP rüzgârına karşı oynadığı oyun, her zamanki gibi çok tanıdık görünmektedir. Zira ne zaman MHP yükselişe geçse oyun yine tekrarlanmaktadır, yine ‘eski ülkücü’ rolünde birbirinden hünerli jönler türemektedir, bayat ve safsata replikler guguk kuşu gibi dile gelmektedir. Tabi zillet cephesi üretme ve yaratma yönünden malul olduğundan aynı senaryoyu şaheser vehmedip gişe beklemektedir. Ancak unutulan şey, herkesin her şeyi bildiği gerçeğidir ki vatandaş ise herkesin cemaziyelevvelini bilmektedir. Aslında bu taifenin, 2010 referandumunda FETÖ terör örgütünün yayın organlarında boy ve saf göstererek nasıl bir cibilliyet teşhiri yaptıkları da bilinmektedir. Her şerde bir hayır var derler, bir kez daha görevlerini yerine getiren bu taifenin ortaya çıkışı zillet cephesinin nereden kumanda edildiğinin teyit edilmesi adına isabetli olmuştur. Kaldı ki bu durum Ülkücü Hareket’te artık öyle kanıksanmıştır ki, bilseler Ülkücü Harekette bir karşılıklarının olmadığını, bu gereksiz zevatı anında postalayacak olan ‘Bay Kemal’ ve ‘Apla Meral’ olurdu diye düşünülmektedir. Ne de olsa yetersiz bakiye meselesidir bu. Ne düze çıkaracaktır ne de menzile götürecektir.

Lider Devlet Bahçeli ve MHP her zaman uluslararası siyasi aktörler tarafından yakından takip edilmektedir. Lider Devlet Bahçeli ve MHP tarafından gerçekleştirilen mitinglerin takibinin yanı sıra liderin hamleleri de yakın gözlem altındadır. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın liderimize takdim ettiği Mavi Vatan haritasının diplomasi koridorlarında yarattığı dalgalanma bunun son örneklerinden birisidir. MHP bu adımlarla temelde her türlü yolu meşru görüp Türkiye’de siyaseti kendi çıkarları etrafında dönüştürmek isteyen küresel emperyalizme ve onların Türkiye’deki yerli işbirlikçileri olan PKK destekli altılı çeteye karşı Türk Milleti adına bayrak açmıştır.

Sonuç olarak, Lider Devlet Bahçeli ve MHP kadroları karış karış gezdikleri Anadolu’da hem Türk Milleti’ne bir siyasi partinin her zaman nasıl vatandaşının yanında olduğunu göstermektedir hem de Türk Milleti’ni ve Anadolu’yu zapturapt altına almak suretiyle istediği gibi at koşturacağını zanneden küresel güçlere ve değnekçileri olan PKK destekli altılı çeteye vatan toprağının bir karışının dahi sahipsiz olmadığını net bir şekilde ilan ve beyan etmektedir. Bu çalışmaların yarattığı iklim, meyvesini 2023 yılında gerçekleşecek olan seçimlerde somut olarak verecek, 2023 Lider Ülke Türkiye’nin mimarı Lider Devlet Bahçeli ve MHP kadroları Büyük Türk Milleti önünde bir kez daha güven tazeleyecektir.

Dr. Turan ŞENER

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turan Şener - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

05

Ülkücü Z Kuşağı - anlaşılan sizde kartelin akademisyeni olmuşsunuz anlaşılan veremediğiniz cevap için teşekkürler sayın şener

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 20:04
04

M.K askeri - ben bahçeliye güveniyorum mhpyi bitirdi akpyide bitirecek

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 09:46
02

Ülkücü Z Kuşağı - Mehmetçik kavramını bitiren Kafalarına çuval geçiren abdlilerden ödül alanlarla aynı safta yürümek nasıl bir milliyetçiliktir bilmediğimiz nedir onu açıklayın laf kalabalığı yapıp şirin gözükerek milletveikili adayı olmak içini mi bütün bunlar ne için satıyorsunuz vatanı bunun bilincinde olduğunuzu zannetmiyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 21:14
01

Körahmat - kendi partimizden soğuttular sağolsunlar...dün meclisteki legal bir parti görüşebilir dedi bugün hdp kapatılmalıdır dedi bunun gibi binlerce U dönüşünü yazarım da yazdığım harf kadar değeri kalmadı benim için bazı şeylerin...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 17:00


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler