Amacım Bisküviyi Tanıtabilmekti

Üzülüyorum. Değerli okuyucularım, patronların avukatlığını yapıyor para alıyor gibi yorumlar yazılıyor. Bugüne kadar yazılarımdan dolayı hiç kimseden para almadım. Karamandan com’ a herhangi bir ücret karşılığında yazmıyorum. En iyi bildiğim iş bisküvi konusunda yazmaya karar verdim. Bir görevmiş gibi gönüllü. Dışarıdaki insanların bisküvi fabrikalarını, işçiliği, bilmeye, Karaman bisküvisinin tanınmaya ihtiyacı var dedim. Uzun yıllar içinde olduğum sektördü gayret, çaba, uğraş, emek vererek, ‘’yaz’’ dedim kendime. İşçiliği en iyi bilen yaşamış biri olarak. Empati kurarak sizleri anlayarak yazılarımda zaman zaman sorunlara yer vererek yazdım.

Amacım bisküviyi tanıtabilmek. Pek çok insan bisküvi fabrikası, bisküvi ve işçilik hakkında yazılarımla bilgi edindiler. En çok da çalışan kadınlara seslendim. İşin bizlere verdiği özgüveni, el becerilerimizin ortaya çıkmasını, ekonomik kazanımları, sosyalleşmesi, kendini bilmesi, tanıması, keşfetmesi, çalışmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım.

Facebook da Karaman Bisküvi Fabrikası Çalışanları Grubunu kurdum. Eski çalışanlar buradan birbirlerini arayıp bulsunlar. Eski yeni çalışanlar birbirilerine güçlerini versinler. İş arayanlar hangi fabrikalarda işçi alımı var sorsunlar diye.

Eski çalışan olarak yeni nesil çalışanlara seslendim. Usta baskısı zorlama, azarlama, bağırma, emir verme üstünlük kurmaya çalışma, çavuş ve amirin kendilerine yakın gördükleri kişilere torpil geçmesi, kısa mola, 12 saat çalışma, bazı özlük haklarımızın verilmemesi eskiden de vardı. Bizler yaşadık bunları, tüm bunlar bugünün sorunu değil dün de vardı. Pek çok çalışan bu sorunları yaşadı çekti, gördü geçirdi. Tüm eski çalışanlar ruhen ve bedenen yıpranarak bu günlere geldik. Bunu anlasınlar.

İstedim ki; işlerini sevsinler ileriki zamanlarda işlerinin varlığı nasıl kendilerini etkilediğini, iyileştiğini bilsinler.

Sayın okuyucular yazılarımın içeriği ile ilgili olmayan, yazdıklarımı anlamadan, bazen de sadece başlığına bakarak yorumlar yapıyorsunuz. Yazdıklarımın konu içeriği farklı olsa da tüm yazılarıma gelen yorumlar eleştiriler bir diğerinin devamı gibi. Önyargılı! Peşin hükümlü! Ezberci! Kafanızın içindekilerle iç sesinizin söylediklerini yazımın altında paylaşıyorsunuz. Buradan sorunlarınızı travmatize ediyorsunuz. Sahte isim altında yorumlar yazarak kendinizi rahatlatıyorsunuz.

Bisküvi konusunu yazmasan sizler de altına yorum yazamayacaktınız. Bana şunu da yaz, bunu da yaz diyorsunuz. Sizler de yazın. Bugünün şartlarında yaşadığınız olumsuzlukları sorunları anlatın. Sorunları gün yüzüne çıkarın. Mağduriyetinizi dile getirin. Giderilmesi için uğraş verin. Düzeltmeye önlemeye çaba gösterin. Durumunuzu iyileştirmek için birlik içinde olun. Zira işçi işveren birbirinize ihtiyacınız var.

Çalışan işçilerin sorunları bilinsin. Kapalı kapılar ardında yaşadıkları sorunları sahte isim altına saklanmasınlar konuşsunlar, yazmaktan korkmasınlar. Sorunlarıyla mücadele etmekten çekinmesinler. İster kendi yaşadığı ister yakınının iş sorunlarını anlatsın. Konuşulsun ki sorunlar azalsın. İşçi işveren birbirlerini bilsinler. Çözüme odaklansınlar.

Geçmişte yaşanmış sigortasız işçi çalıştırma bunun da altını çizmek lazım. Zira işverenler belki bir ihtimal bunlara ulaşmaya helalleşmeye çalışır.

Sevgili okuyucularım olumsuz eleştirileriniz bana negatif enerji veriyor. Üzülüyorum. Beni tanımayan pek çok kişi benim hakkımda bir şeyler yazıyor. Yorumlarla yerin dibine batırıyor. Bisküvi sektöründe uzun yıllar çalıştım. 2003 yılında ayrıldım. Fabrikada çalışırken işime zevkle gittim geldim. İşyerime severek özenerek hizmet ettim. Çalıştım. Bisküvide çalışmaktan elimin emeğini yemekten hep gurur duydum. Ama bu gönül işi sevgi işi. Yerini sevmekle oraya ısınmakla alakalı. Yani her şey sende başlıyor sende bitiyor. İşim benim derdime derman oldu. Çalışanlar; eğer ki oradaysak işimizle barışık mutlu olmalıyız. Pek çok insan tanıma fırsatı buldum. Kadın kız işçi arkadaşlarımla konuştum şunda bir hikâye var dedim. Bazılarını yazılarımın içine karıştırdım.

Karamandan com haber sitesinde 2018 yılından bu güne bisküviye vefa olmak üzere; Kadın işçilerin sorunları, çözüm önerileri, boşanmalarda fabrikaların etkisi, çalışma hayatının kadına kazandırdıkları, ekonomik güç, kadının kendini tanıması, çevre edinmesi, şehirde sosyal ve ekonomik kalkınma, Karaman’ın tanıtımını katkı, işçi ve işveren gibi pek çok konuda yazılar yazdım. Çalışma hayatı sorunlarına değindim. Buyrun yorumlara deyip yazılarıma gelen yorumları paylaştım.

Çalışanların bireysel özgürlüğüne saygı duyulmaması, sözlü taciz, mobbing, adam kayırmacılığı, adaletsizlik uzun mesai saatleri, maaş dengesizliği, sosyal hayat ot gibi yaşamak modern kölelik, ezilen hor görülen, hakkı yenen işçiler; tüm bunlar toplumda çalışma hayatının büyük bölümünde var. Maalesef Türkiye’de bütün sektörlerde bunlar oluyor. Tüm eski ve yeni çalışanlar bu sorunların olduğunu biliyor. O halde çözüm ne? Çözüm iletişimde…. İletişimle küçük şeyler anlaşılabilir hale gelir. Sevgi ile birbirinize dokunduğunuz el verdiğiniz sürece kalbiniz yumuşayabilir.

Sayın işverenler duyun bu isteği; ‘’ Organizede yıllardır hep aynı sorunlar var. Bu sorunlar her geçen gün daha da büyüyor. Merakım şu düzelmesi gerekirken neden daha da büyüyor? Neden hiçbir Allah’ın kulu bu sorunlarla ilgilenmiyor? Düzelmesi gerekir. Niye bu kadar kişinin sesini kimse duymuyor? Evlerde huzur kalmadı.’’ ‘’Çalışma süreleri uzun, robot klasmanında. Erkekler 12 saat ve hafta sonu bakıma gidiyorlar ailesiyle bağı kalmıyor.’’

İşverenlerin duyarlılık göstermesi, sorunların çözülmesinde sosyal, maddi manevi, çözümler geliştirerek uygulamaya konulması işçilerin en büyük beklentisidir. Özel sektörde huzurlu ve mağdur olmayan işçiler olsun.

Son söz her iki tarafta terazinin iki kefesi. Her iki tarafında yararına işin de ortada olması. Bedenleri kokutan halkın gönlünde taht kuran, şehre saygınlık özellik kazandıran gözle görülmeyen bir şehri bayrak gibi dalgalandıran bisküvinin olması. Saygılarımla,

Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma
Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler