Karaman bisküvinin başşehridir

KARAMAN’IN DÜNÜ BUGÜNÜ

1980’ li yıllarda Karaman’da gıda sanayisi yeni fakat büyük bir hızla gelişiyordu. Fabrikalar kuruluyor, makineleşme artıyordu. Ekonomi ve sanayi üretiminde dikkat çekici yönde artan ve adlarından söz ettiren sanayicilere de Anadolu Kaplanları deniliyordu.

Yine o yıllarda, o günün şartlarında, Karaman’ın imalat-üretim ve satışların yapıldığı sanayi ve ticaret şehri olması neredeyse hayaldi. Şehirde işsizlik ekonomik durgunluk vardı. Karaman o yıllarda ilçe konumundaydı. Üretim faaliyetleri kendi iç piyasasına hitap etmekteydi. Dış ülkelere ihracat yoktu. ( ?) Karaman'da iki un fabrikası, üç beş bulgurhane, Sümerbank Tekstil Fabrikası ve un değirmenleri vardı.

Endüstri alanında ekonomik potansiyeli ile ticari ve sosyal hayatı canlı tutan ilk fabrika Bifa Bisküvi fabrikasıydı. Karaman’ın büyüyüp gelişmesinde Bifa’nın yaptığı öncülüğü bilmemiz Karaman ekonomisine yaptığı katkılarını öğrenmemiz için önemlidir.

Karaman’ın o günden bu günkü ekonomik ve sosyal yapısını mukayese etmemize yarayan en önemli eserler yine bugün dimdik ayakta duran bisküvi çikolata, kek, şekerleme üreten tesisler ve yan kuruluşlarıdır. Karaman Ticaret ve Sanayi Odası’nın eski ve yeni kayıtlarına bakmamız da bizleri yeteri kadar bilgilendirir.

Seksenli doksanlı yıllarda bisküvi fabrikalarının açılmasıyla şehirde gelişmeler yaşandı. Şehir ticaretini artırdı ve göçü hızlandırdı. Çalışmaya olan ilgi istek arttı. Fabrikada çalışmanın verdiği ekonomik ve sosyal refahta şehrin içinde kendini hissettirdi. Bisküvi fabrikaları Karaman’ın tek olmazsa olmazı konumuna getirdi. Özel sektör Karaman’ın tüm ekonomik ve sosyal yaşantısına el attı. Bisküvi fabrikalarının açılmasıyla sektör sektörü tetikledi yan sanayi ile birlikte farklı özel sektörler açıldı. Karaman sanayisinde diğer alanlarda faaliyet gösteren tesisler; mobilya, mermer, plastik imalatı, makine ve ekipman imalatı, ambalaj kâğıt, kutu oluklu mukavva imalatı, soğuk hava depolarının açılması, süt peynir işletmelerinin kurulması. Yumurta çiftliklerinin açılması. Fabrikada çalışan işçilerin ihtiyacı olan iş elbiseleri dikimi tamiri yapan terzi dükkanların açılması Yine işçi elbiselerinin dikilme hizmeti fabrika bünyesinde terzilerinin olması. Fabrikaların ihtiyaç duyduğu malzeme hammadde ürün sağlayan tedarikçi firmaların açılması. Karaman içi lokanta, düğün salonu, otel hizmetlerinin yapılanması. Bifa evleri konutlarının yapılması. Şehrin şantiyeye dönüşmesi ve yapılan inşaatlara kum çakıl ihtiyaçlarının karşılanması için kum çakıl ocaklarının işletilmesi. İnşaatlarda kullanılacak olan kerestenin temini için kereste üretici firmaların açılması. Meyve fidanlığı tesis ile elma fidanı üretimine başlanması elma ağacı yetiştiriciliğinin artması. Ülke çapında bisküvi satış bayilerinin açılması. Tüm bunlar sadece bisküvinin başlamasıyla, Karaman ekonomisi için örnek lokomotif olmasıyla ivme kazandı başarıya ulaştı. ‘’Karaman Bisküvi Fabrikaları’’ ekonomik gelir ve gelişmeleri üstlenmesi ile şehrimizi ekonomik ve sosyal olarak bu günkü duruma getirdi.

Dünden bugüne imalat sanayindeki ve tarımsal üretimdeki artış Karaman’ın ticari hayatını olumlu yönde etkiledi. Karaman tarımsal ürünlerin, imalat sanayinin canlı pazarı oldu. Eskiden de üretimi yapılan buğday, arpa, tarım ürünlerinin yanında bulgur, un, helva, pekmez, elma, aromatik bitki lavanta gibi ürünlerinin ülke çapında ticaretinin yapıldığı önemli bir konuma geldi.

Bisküvi bulgur ve bakliyat, Karaman’ı ülkemizde gıda şehri konumunda öncülük yapmış marka şehir konumuna getirdi. Birçok seri üretim yapan gıda işletmesi kuruldu. Örnekle; Bifa, Anı, Şimşek, Modern, Saray, Biskot Bisküvi, Duru Bulgur firmaları ile yem, un, süt, meyve suyu fabrikalarıdır.

Zaman. Duvardaki saatte durmaz yerinde o da en az insanlar kadar hareketli ha bire ilerliyor çalışanlar ise sürüne sürüne ilerliyor. İşsizlik ise işin en berbat kısmı. İşsizlik raporları ise İş ve İşçi Bulma Kurumu’ndan geliyor. İş var işi beğenen yok. İşsizlik en büyük sıkıntı. Fabrikalar da sürekli işçi çağrısına çıkıyor. Mutlak işçi, kalifiye eleman lazım her birine. Birinin yanında ötekisi sırt sırta vermişler bir de yabancı firmalar müthiş işçi avına çıkmışlar.

Bisküvi fabrikaları belli bölümlerden oluşuyor her bölümde de kadın erkek işçi çalışıyor. Yıllar içinde üretim arttıkça çalışan işçi sayısı giderek artıyor. Bisküvi üreticilerini işçi sıkıntısı zora sokuyor. Tesisler tam kapasite çalışamıyor. Yaşları 18 ile 50 arasında değişen işçiler bisküvi fabrikalarında 12 saat daha sonra vardiya sistemi sekiz saat çalışıyor. Bazıları civar köy ve ilçelerden geliyor. İşçiler fabrikalara giren unu şekeri yağı bisküvi kek çikolata ve şekerlemelere dönüştürüyor. Onlar asla unutulmadılar. Ancak onların bugüne kadar hatırlanmasının nedeni sadece ürettikleri güzel tatlı bisküviler değildi.

Zamanın yankısına kulak verip dinleyenler, derinlerden gelen bir ses işitir. Şehrin sokaklarında, damarda kan gibi dolaşan; çarşıyı canlandıran, aydınlatan, tarih koridorlarını aşan, ovadan buğday elma taşıyormuş gibi masmavi önlüklü çalışanları evlerden fabrikalara taşıyan, buram buram bisküvi, emek kokan, kokulu bir sestir bu.

Karaman sanayicisi, elindeki mevcut girdilere değer kazandıran, sonucunda verim üretim elde edilen faaliyetler serisi ve aktivitelerle bisküviyi bugünlere getirdi. İnsan mozaiği, usta acemi, köylü şehirli, kadın erkek her birini fabrikalarda buluşturdu. Tüm bunların ahenkli karışımından bisküvi işçileri oluştu. Her biri için ortak ad “Fabrika işçisi ” denildi. Bir şehir düşünün, işsizlere ben işsizim diyenlere yalnızlara çaresizlere yuva oldu. Her işsizim diyen de sırtını bisküviye dayadı, yaslandı.

Karaman’ın girişinde Ereğli yolu üzerinde her biride sıralı kokulu ağaç gibi bisküvi fabrikaları insanları birbirine bağlayan yolların kavşağında, geçmişine gurur, geleceğine tebessüm ettirir. Gelenine buyur eder.

Karaman Organize Sanayi Bölgesi 1980'li yıllarda sanayi alanı olarak başlamış 1990 yılında Organize Sanayi Bölgesi hüviyeti kazanmıştır. Bugün 1024 ha üzerine kurulu Organize Sanayi Bölgesi faal bulunan tesislerinde 11 bini aşkın insana istihdam sağlar. Sinesine sarar.

Bu şehir alın teri emeğin şehri işçi kentidir; geleceğe güvenle bakar. Çünkü sektörü gıdadır. Karaman üretim ve emeğin kalbinin attığı, endüstrinin bilimle teknoloji ile harmanlandığı yerdir. Türkiye’nin gıda şehridir. Bir elini elmasına, buğdayına diğer elini bisküviye daldırır. Bisküvi de herkese göre uygun bir de iş de mutlaka vardır. Bisküvi fabrikaları dört mevsim işçilerini çağırır. Yazın sıcağında korur kışın kucağına alır. Verimli toprakları, çalışkan insanlarıyla, emekler karşılıksız kalmaz. Karaman ovasından esen yel, çiçek kokuları gibi bisküvinin güzel kokularını salar.

Şehrimiz dört başı mamur, her yönü ile ayrı bir güzeldir; Türkçenin Başkentidir. Yunus’un diyarıdır. İnsan ne görmek neyi görmek isterse de onu görür. Rabbim de kim ne isterse onu verir.

Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

07

Bisküvi - Bu kadar yoruma bir cevabınız vardır , yazar abla. Yoksa başka bi piskevit yazısında mı ele alacaksınız. Merakla bekleyeceğim!

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 07 Kasım 13:51
06

Çirkin Kral - Ortada adaletsizlik var o da, köyden gelenler ve kadınlar 8 saat çalışıyor asgari ücret alıyor, şehirde yaşayan erkekler de 12 saat çalışıyor aldıkları maaş da asgari ücret aradaki 4 saat farkını 12 saat çalışan kardeşlerim alamıyor maalesef sırf bu mevzu yönünden elimi ayağımı çektim bu püskevitçilerin işinden...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 10:57
04

BABACI - Allah belasını versin hepsinin kaç sene çalıştım 12 saat ne adam gibi maaş ne sosyal hayat ot gibi modern kölelik allah kurtardi şükür Gider çöp toplar hurda toplar yine de çalışmam

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Kasım 18:48
03

Finger Piskevitin - Karamanın ekonomik anlamda ve kültürel anlamda gelişmemesinin ve şu anki sosyo kültürel durumunun baş mimarı bisküvi fabrikalarıdır, geçmişte işçi haklarını nasıl çaldıklarını karaman biliyor. SGK siz işçi çalıştırmak, fazla mesai yaptırıp ücret ödememek,iş kazalarında yaralanan yada hayatını kaybeden insanların haklarının verilmemesi yada bunların kamuoyundan saklanması.

Uzun yıllar 12 saat ve üzeri yok paraya çalıştırılan dünyası ve hayatı fabrika olan,evde eşini çocuğunu görmeyen sosyal hayatı olmayan robot insanlar yetiştirmesine sağladığı büyük katkıyı da unutmamak lazım.

Ayrıca işçi hakları konusunda sendika çalışmalarını nasıl engelledikleri politik ve bürokratik nufuslanırını işçiyi sindirmek için nasıl kullandıklarını da eklemek gerekli, çok uluslu şirketlerin karaman bölgesine yatırım yapmalarını yapanlarında bu gölgeden nasıl uzaklaştırıldıklarını sanırım karaman çok iyi biliyor,neden daha fazla işçi hakkı beten firmalar bu bölgeye gelsin ki? Yoksa bizim eskinin kurt fabrikatörleri işçiye daha fazla ekonomik ve sosyal olanak sağlar da zarar eder işçi örgütlenmesi kuvvetlenirse daha az kazanır ve insan ezemezler.

Daha yazacak çok şey var da ne dense anlamsız geliyor 1500-2000₺ alıp bu tarz haber yapmakta habercilik değil size de yakışmıyor

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 06 Kasım 13:58
02

Chemist - Ablacim iyi hoşta azda ezilen hor görülen hakki yenen işçilerden bahsetseydin. Olaylari hikayelestirmek yerine halki savunan asgari ucretin altinda hala 12 saat calisan iscilerden bahsetseydin. Herseyin tozpempe olmadığını yazsaydin.

Yanıtla . 11Beğen . 1Beğenme 05 Kasım 20:25
01

1024 Ha! - Ya Türkçenin Başkenti Karaman diye bitirmişsiniz de, bu yazının konusu ne, girişi gelişmesi nerede? 1024 ha diye kısaltma kullanılır mı? Türkçenin başkentinde düşünce hezeyanı şeklinde yazı yazan gazete yazarı mı olur?

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 05 Kasım 13:13
05

Fatma. - @1024 Ha! 01 nolu yoruma cevabı: Şimdi.bayanlar.sekiz.saat.eskiden.bayanda.12.saat.di.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 07:29


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?
Tüm anketler