Parasal başarıya ulaşmış zenginlerin düşünme şekli

Yıllar önce okumuş olduğum T.HARV EKER’ e ait kitaba gözüm ilişti kitaplığımda. Yazar alışık olmadığımız tespitlerde bulunuyor. Kitabı okuyup bitirdiğimde düşünme şeklimin kitaptaki yazanlarla hiç de uyuşmadığını görmüştüm. Yazar doğru söylüyordu, o günlerde ben ve benim gibi ekonomik sıkıntı çeken kişilerin bilmediği bir şeyler vardı. Yanlış düşünce, yanlış eylemi doğuruyor, yanlış eylem de ekonomik sıkıntıyı beraberinde getiriyordu.

Bu yazımızda gelin bu kitabın sahibi olan yazarı konuşturalım. Yazımızın sonuna doğru da ekonomik sıkıntı çeken bireylerle parasal başarıya ulaşmış kişilerin on yedi farlı yönünü yazarın anlatımından dinleyelim.

Ben de maddi sorunlar yaşayan bir aileden geliyorum. Bunları bizzat kendi hayatımda da yaşadım. Sonunda nerelerde hata yaptığımı bularak, parasal başarıya ulaşıp milyoner olmuş insanların sırlarını deşifre ederek, parasal başarı konusunda onlar gibi düşünmeyi öğrenip fırsatlar yaratarak ve bu fırsatları doğru kullanarak uzun dönemli başarıyı yakaladım.”

Parasal başarıya ulaşamamış, iki yakasını bir araya getiremeyen, ekonomik sıkıntı çeken, yoksul gibi tanımlamalarım sadece sahip olunan para miktarıyla ilgilidir; kişilerin toplum içindeki değerleri, diğer konulardaki başarıları ya da başarısızlıkları ile ilgili değildir. Tekrarlayayım, yaşamdaki başarılardan biri de parasal başarıdır; önemlidir ve siz hala ulaşamadıysanız bir yerde ciddi hatalar yapıyor olmalısınız. Örneğin, parasal başarıya ulaşıp zengin olmuş insanların çoğunun benzer şekilde düşünüp hareket ettiğini biliyor muydunuz? Ne yaparlarsa yapsınlar ne kadar didinirlerse didinsinler, deliler gibi çalışsalar da sonuçta parasal başarıyı yakalayamayanların da benzer düşünce ve hareket şekillerine sahip olduklarını biliyor muydunuz?

İstediğin kadar iyi değilsen bu sadece senin bilmediğin bir şeyin olduğunu gösterir.”

Paranın kötü olduğu, kötülük yaptırdığı yönünde duyduklarım tamamen doğru değil. Parası olsun ya da olmasın sadece kötü insanlar kötülük yapar. Artık mutluluğumu ve başarımı destekleyen yeni düşünme biçimlerini benimseyeceğim.”

Para veya başarı kazanma dürtünüz korku, kızgınlık veya kendinizi kanıtlamak gibi destekleyici olmayan bir kökten geliyor ise para asla size mutluluk getirmeyecektir; sizinle de uzun süre kalmayacaktır.”

İstediğiniz her şeyi deneyebilirsiniz. İş yönetimi, pazarlama, satış ve müzakere yapma konularında bilginizi arttırabilirsiniz. Emlak ve borsa konularında uzmanlaşabilirsiniz. Bütün bunlar harika yöntemlerdir. Ama sonunda, büyük miktarlarda para elde tutmanızı sağlayacak kadar büyük ve güçlü bir içsel donanımınız yoksa dünyanın hiçbir aracı işinize yaramayacaktır.”

Her değişimin ilk öğesinin farkındalık olduğunu unutmayın. Kendinizi gözlemleyin, bilinçlenin; düşüncelerinizi, korkularınızı, inançlarınızı, alışkanlıklarınızı, davranışlarınızı ve hatta ataletinizi gözlemleyin. Kendinizi mikroskobun altına koyun. Kendiniz için çalışın.”

Çoğu zaman geçmişteki şartlanmalarımızın ve eski alışkanlıklarımızın otomatiğe bağlandığı robotlar gibiyizdir. Bilinçli olmak işte burada gündeme gelir. Bilinçli olmak geçmişin programlamasına göre yaşamak yerine, şu anki gerçek seçimlerinize göre yaşamayı mümkün kılacak düşünce ve davranışlarımızı oluşturmaktır.”

Bilinç düzeyinde farkındalıkla geçmişteki kendimize göre değil de bugünkü kendimize göre bir yaşam kurabiliriz. Bu şekilde olaylara geçmişten gelen güvensizliklerimiz ve korkularımız nedeniyle uygun olmayan tepkiler vermek yerine becerilerimizin ve yeteneklerimizin tüm potansiyelini kullanarak uygun davranış biçimleri geliştirebiliriz.”

Varlıklı kişiler diğer insanlardan çok farklı düşünürler. Para, zenginlik, insanlar ve hayatın hemen hemen bütün konularında farklı düşüncelere sahiptir.”

Parasal başarıya ulaşmış insanlarla ekonomik sıkıntı çeken insanların farklı düşündüğü ve davrandığı 17 nokta:

Parasal Başarı Dosyası- 1

Parasal başarıya ulaşmış insanların inancı: “Hayatımı ben şekillendiririm.” Ekonomik sıkıntı yaşayan insanların inancı: “Hayat başıma gelenlerden ibarettir.”

Parasal Başarı Dosyası -2

Parasal başarıya ulaşmış kişiler para oyununu kazanmak için oynarlar. Ekonomik sıkıntı çeken kişiler ise para oyununu kaybetmemek için oynarlar.

Parasal Başarı Dosyası -3

Parasal başarıya ulaşmış insanlar bu yola baş koyarlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar zengin olmayı sadece isterler.

Parasal Başarı Dosyası -4

Parasal başarıya ulaşmış insanlar büyük oynarlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar küçük oynarlar.

Parasal Başarı Dosyası -5

Kendilerini parasal başarıya adayanlar fırsatlara odaklanırlar. Kendilerini parasal başarıya adamayanlar engellere odaklanırlar.

Parasal Başarı Dosyası -6

Parasal başarıya odaklı insanlar zengin kişilere hayrandırlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar ise zengin kişilerden nefret ederler.

Parasal Başarı Dosyası -7

Parasal başarıya odaklı insanlar, başarılı ve olumlu insanlarla takılırlar. Parasal başarıyı hedeflemeyen insanlar başarısız ve olumsuz insanlarla takılırlar.

Parasal Başarı Dosyası -8

Parasal başarıya ulaşmış insanlar kendilerinin ve değerlerinin tanıtımını yapmaya gönüllüdürler. Parasal başarıyı yakalayamamış insanlar satış, tanıtım ve reklam konusunda olumsuz düşünürler.

Parasal Başarı Dosyası -9

Parasal başarıya ulaşmış insanlar kendilerini sorundan daha büyük görürler. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar kendilerini sorundan daha küçük görürler.

Parasal Başarı Dosyası -10

Parasal başarıya ulaşmış insanlar: “Her verici için bir alıcı ve her alıcı için de bir vericinin bulunması gerekir.” diye düşünürler. Ekonomik sıkıntı çekenler: “Vermek almaktan daha iyidir diye düşünürler.”

Parasal Başarı Dosyası -11

Parasal başarıya ulaşmış insanlar, kendi emeklerinin sonuçlarına göre para kazanmayı tercih ederler. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar, çalıştıkları saate göre para kazanmayı tercih ederler.

Parasal Başarı Dosyası -12

Parasal başarıya ulaşmış insanlar “her ikisi de” diye düşünürler. Parasal sıkıntı yaşayan insanlar “ya o, ya bu” diye düşünürler.

Parasal Başarı Dosyası -13

Parasal başarıya ulaşmış insanlar toplam servetleri üzerine odaklanırlar. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar aylık gelirleri üzerine odaklanırlar.

Parasal Başarı Dosyası -14

Parasal başarıya ulaşmış insanlar, paralarını iyi yönetirler. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar paralarını kötü yönetirler.

Parasal Başarı Dosyası -15

Parasal başarıya ulaşanlar kendi enerjileri kadar paranın enerjisini de doğru kullanırlar. Ekonomik sıkıntı yaşayanlar sadece kendi enerjilerini kullanırlar.

Parasal Başarı Dosyası -16

Parasal başarıya odaklı insanlar, korkmalarına rağmen harekete geçerler. Parasal başarıya odaklanmayan insanlar, korkunun kendilerini durdurmasına izin verirler.

Parasal Başarı Dosyası -17

Parasal başarıya ulaşmayı hedefleyenler ve ulaşanlar, sürekli öğrenerek kendilerini geliştirirler. Parasal başarıyı hedeflemeyenler ve yakalayamayanlar, her şeyi zaten bildiklerini zannederler.

T. HARVY EKER yıllar önce okuduğum “MİLYONER AKLIN SIRLARI” kitabında çok da alışık olmadığımız konulara değinmiş. Okumak isteyenler edinebilir.

Gerçek fakirliğin önce yanlış düşünme şeklinde, eylemsizlikte, cesaretsizlikte, geçmiş kabullerde, önyargılı bakışta, bilgisizlikte olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Ali ALTAYLI

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Altaylı - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karaman Ziraat Odası delege seçimleri 02/12/2022 tarihinde 57 mahalle, 2 belde ve 93 köyde muhtarlıklarca kurulacak olan sandıklar vasıtasıyla sandık kurulları gözetiminde yapılacaktır.

Karaman'da 20-45 yaş aralığında çalıştırılmak üzere askerliğini yapmış veya muaf erkek elektirikçi alınacak.

0 338 224 1360

Çalışma arkadaşları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları alınacaktır.

TALARANZA TARIM MAKİNALARI - FATİH YILDIRIM

Sahibinden tek tapu, borçsuz hissesiz, hemen devir deniz manzaralı arsa

Antalya Manavgat Ahmetler Mahallesinde sahibinden tek tapu, borcuz hissesiz, hemen devir deniz manzaralı arsa sahibinden satılıktır. Ahmetler Kanyonu...

Özkon Yapı Personel Alacak

ÖZKON YAPI FİRMAMIZ BÜNYESİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE DEPO SEVKİYAT PERSONELİ ARANMAKTADIR. -Uzun süreli çalışmayı hedef alan-Çalışma saatlerine ayak uy...

Karaman'da satılık 2016 model Seat Leon

2016 SEAT LEON 1.2 TSİ STYLE PAKET ARAÇ İLK SAHİBİNDEN SIFIR ALINDIĞINDAN BERİ BİZDE !!! İÇERİSİNDE SİGARA KESİNLİKLE KULLANILMAMIŞTIR !!! KİLOMETR...

EMA Plast Personel Alacak

KARAMANIN YÜKSELEN DEGERİ EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD. ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE; 25-40 YAŞLARI ARASINDA SATIŞ DENEYİMİ OLAN Kİ...

Desobsan Soba Sanayi Vasıflı personeller alacak

Desobsan Soba Sanayi Vasıflı personeller alacak.  Karaman'da soba sanayisi sektöründe hizmet veren Desobsan firması vasıflı elamanlar alacağını duyur...

Karaman'da acil satılık işyeri

Karaman merkezde satılık işyeri. Karaman Atatürk Bulvarı (30 Metrelik yol) 70 Metrekare zemin asma katlı işyeri satılıktır. Bodrumu 200 Metrekare şeh...

KARAMAN'DA 2 ADET TOKİ KONUTU SATILIKTIR

KARAMAN 4.TOKİ'DE İKİ ADET KONUT SATILIKTIR  Borcu yok 2+1 zemin kat 100 metrekare 565 bin TL İRTİBAT: +90 532 367 29 19


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?