Valiyi Takmayan Başkan

Vali Tuncay Akkoyun’un, Karaman’ın en ünlü ürününe ilişkin hassasiyetine ilk muhalefet, hiç beklenmedik yerden geldi. Vali Akkoyun, adeta futbol terimiyle “dakika bir gol bir” şoku yaşadı. Karaman’ın en güleç belediye başkanı, Akkoyun’un uyarısına kulak asmadı, kendi bildiğini okumaya devam etti.

Karaman’ın coğrafi işaret almış ilk ürünü Divle obruk tulum peyniridir. Ayrancı Belediyesi, 15 Ekim’de ilk kez Divle ve Berendi Obruk Peyniri Festivali düzenledi. Amasra’daki maden ocağı faciası nedeniyle festivalin eğlence bölümü iptal edildi.

Festivale Ayrancı’nın tüm köylerinden katılım sağlandı, çadırlar kuruldu, ikramlar yapıldı. Ayranlar içildi, sıkmalar yenildi. Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Milletvekilleri Recep Şeker, Selman Oğuzhan Eser ve İsmail Atakan Ünver, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Ayrancı Kaymakamı Fatih Eroğlu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri davetliler arasındaydı. Festivalin ev sahipliğini Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı üstlendi.

Festival alanındaki çadır ziyaretlerinden sonra protokol konuşmaları yapıldı. Belediye Başkanı Büyükkarcı, ülkemizin çok sayıda coğrafi ürün çeşitliliğine ev sahipliği yaptığını belirterek “Koyun ve keçi sütünden geleneksel yöntemlerle yapılan Divle obruk peyniri de bu zenginliğin bir parçasıdır.” dedi.

Büyükkarcı, peynirin atalarımızın konar-göçer şekilde yaşadığı dönemlerde de en temel azık olduğunu hatırlattı. Divle obruk peynirinin Orta Asya’dan günümüze uzanan süreçte geleneksel yöntemin ve kadim kültürün korunduğu bir peynir türü olduğunu vurguladı.

Başkan Büyükkarcı’nın konuşmasında çok önemli mesajlar vardı. Benim en çok dikkatimi çeken, Büyükkarcı’nın kullandığı ‘in’ kelimesiydi. Bölge halkının mağara yerine ‘in’ dediğini söyledi. Biz de çocukluğumuzda mağara demez, ‘in’ kelimesini kullanırdık. ‘İn’ Türkçe, ‘mağara’ Arapça kökenlidir.

Unuttuğum ‘in’ kelimesini Başkan Büyükkarcı sayesinde hatırlamış oldum. Uzun konuşmanın en özgün dokunuşu ‘in’ kelimesinin gündeme getirilmesiydi. Kendi adıma teşekkür ederim. Dağarcığımda küllenmiş bir kelimeye yeniden kavuştum. Oysa Ankara’nın en leziz güveç yenilen yerlerinden biri Beypazarı’ndaki İnözü Vadisi’dir. Vadi boyunca yüzlerce in vardır.

Vali Tuncay Akkoyun ise konuşmasında coğrafi işaret tescil çalışmaları ile Karaman’a ait ürünlerin, daha geniş kitlelere tanıtılmasını ve daha geniş yelpazede alıcı bulmasını amaçladıklarını belirtmiş, çok önemli bir konuya dikkat çekme gereği duymuştu.

Vali Akkoyun, coğrafi işaret tescili ile kültürümüze ve millî değerlerimize de sahip çıkıldığına işaret ederek, şunları söylemişti:

“Ancak şunu da net bir şekilde ifade etmeliyim ki, obruk peyniri için kullanılan ‘Türk Rokforu’ tabirinin yanlış bir kullanım olduğunu düşünmekteyim. Bizim değerlerimizin ve kültür nişânelerimizin, başka milletlerin kültür öğeleriyle kıyaslanmaya ve o ifadelerle nitelenmeye asla ve asla ihtiyacı yoktur! Asırlardır kültürümüzde yer alan obruk peyniri, herhangi bir yabancı yakıştırmaya lüzum olmaksızın ülkemize ve milletimize ait bir lezzetimizdir, değerimizdir, kıymetimizdir.”

Vali Akkoyun’un “Obruk peyniri için kullanılan ‘Türk Rokforu’ tabirinin yanlış bir kullanım olduğunu düşünmekteyim” sözü benim için çok önemli bir mesajdı. Bu konuda daha önce Karaman’dan.com’da birkaç kez yazdım. Divle ile Rokfor’un ayrı olduğuna dikkat çekmeye çalıştım. Maalesef, bazı benzetmeler ve sıfatlar çürük sakız gibidir. Yapıştığı yerden çıkartılması güçtür.

Vali Akkoyun’un festivalde yaptığı konuşma, medyada kullanıldı. Ben o konuşmadan iki kez alıntı yaptım. Son yazıma “Türk Rokforu” Benzetmesi Yasak (!) başlığını seçtim.

Yazım henüz Karaman’dan.com’un kapağında dururken Anadolu Ajansı mahreçli bir haber karşıma çıktı. Haberin başlığı “Şehirlerin Lezzet Rekabeti” olarak verilmiş. Erzincan tulum peyniri ile Karaman Divle obruk peyniri yarıştırılıyor. Erzincan ve Karaman muhabirlerinin ortak haberi. Bir gün önce de Kırklareli ile Kars’ın kaşar rekabetini okumuştum.

Türkiye’nin ürün çeşitliliğini ve bu ürünlerin benzerlik yahut farklılıklarını ortaya koyan yaklaşımla tasarlanmış bir haber çalışması… Gergin ülkemin renkli yanlarını ortaya koyma çabaları olarak değerlendirilebilecek bu tür haberler çok önemli işlev görür. Bu haberler ortamı yumuşatır, gündemin tozunu silkelemeye yardımcı olur. Pembe haberlerdir. Şiddet haberleriyle yarışma şansları yoktur ama pembe haber eksikliği ülkenin tadının kaçtığının göstergesidir.

Divle obruk tulum peynirine lezzet ve aromasıyla en yakın peynir çeşidi Kargı tulumudur. Üretim açısından da Divle’ye en uygun rakip Kargı’dır. Erzincan’da peynir üretimi Divle’nin bin katı, belki daha fazlasıdır. Erzincan ekonomisinin dinamiklerindendir.

Vali Tuncay Akkoyun, festival alanında konuşmuş, Divle obruk tulum peyniri için “Türk Rokforu” benzetmesi yapılmamasını istemiş. Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, festivalin en önemli konuğunun, ilin ita amirinin konuşmasını dinlememiş mi? Olabilir, kaçırmıştır, dikkati başka yerdedir. Ertesi gün, festivalle ilgili medyada çıkan yazıları görmedi mi? Valinin açıklamalarını belediye başkanları bile okumuyor, görmezden geliyor, aldırış etmiyorsa kim okuyacak! Bu sözüm tüm yöneticilere, idarecilere…

İlçenizin ana gelir kaynaklarından biri olan ürününüzün festivalini yapıyorsunuz, medyada nasıl değerlendirildiğini umursamıyorsunuz! İlçenizin tanıtımını sağlayan en önemli ürününüzle ilgili medyada yer alan haberleri görmezden geliyorsunuz! Siz takipçi olmazsanız, başkalarından takipçi olmalarını beklemeye hakkınız var mı?

Şehirlerin Lezzet Rekabeti başlıklı haber ulusal basında, internet haber sitelerinde ve sosyal medyada kullanıldı. Sevinelim mi, üzülelim mi, siz karar verin. Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, Divle obruk tulum peynirini anlatırken, “Türk Rokforu” demekten kendini alamamış. Hem de defalarca. Vali Akkoyun’un hassasiyetini tuzla buz etmiş. AA’nın haberinden bir bölüm:

Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, AA muhabirine, Divle obruk peynirinin Fransızların dünyaca ünlü "rokfor" peynirine benzetildiğini söyledi.
Divle obruk peynirinin piyasada "Türk rokforu" olarak adlandırıldığını ifade eden Büyükkarcı, "Peynirimiz uluslararası yarışmalarda her zaman ilk 5 arasında yer alıyor. Köylüler tarafından yapılan ve 2017 yılında coğrafi işaret tescilini alan Divle obruk peyniri, Fransızların dünyaca ünlü 'rokfor' peynirine rakip olarak görülüyor." dedi.

Rokfor, rokfor, rokfor! Divle’den fazla Rokfor kullanılmış. Lütfen yapmayın. Daha üç gün önce yazdığım yazıyı okuyun. “Türk Rokforu” Benzetmesi Yasak (!) başlıklı yazıyı…

Ne alâka Rokfor, ne alâka Fransa. Çok mu havalı oluyor, Rokfor işin içine girince. Durmayın, kaldırın Divle’yi, Türk Rokforu demeye dilimiz alışmışken. Fransız Rokforu yerine “Fransız Divle Obruğu” diyecek bir Fransız hayal edebilir misiniz? Mümkün mü? Fransa’da yasalar peynirin üretimi ve standartıyla sınırlı mı dersiniz! Önce isim; isim pekişmeden marka olunmaz. Bir ürün benzetildiği ürünün değerinin altındadır. Onun üstünlüğü kabul edilmiş demektir.

Karaman'ın yöresel ürünlerini satan ve Divle obruk peynirinin tanıtımında, pazarlanmasında emeği olduğuna inandığım Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Karaman Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ahsen Toktay’a kocaman alkış, bin teşekkür. Divle’yi anlatmış, Rokfor’u ağzına bile almamış. Divle Köyü Muhtarı Taceddin Durna’ya da aynı gerekçeyle bin teşekkür.

Günün Sözü: Divle obruk tulum peyniri, Türk Rokforu değildir.

Not: “Divle obruk peyniri uluslararası yarışmalarda her zaman ilk 5 arasında yer alıyor” cümlesinin inandırıcı olmasını istiyorsanız, belgelerle konuşacaksınız. Hangi yarışma, hangi ülke, hangi kategori, kim düzenlemiş? Tv ekranlarından bal satan pazarlamacılardan farklı olmak mecburiyetiniz vardır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?