Türk Rokforu Benzetmesi Yasak (!)

“Rokforun Ana Maddesini Karaman’dan Götürmüşler” başlıklı yazımı okuyanlar, Fransızlar’ın medar-ı iftiharları Rokfor peynirinin ana maddesinin bizim topraklardan gittiğini öğrenmiş oldular (!)

Yazının başlığına bakarak, içeriğini okumayan, üstelik “Vay anasını… Gâvurlar her şeyimizi çalmış” diye dellenenler olmuşsa özür dilerim. Her okuyucunun peynirin ana maddesinin süt olduğunu bildiğini düşünmüştüm. Fransızların Divle’den güğümlere doldurup Fransa’ya süt taşıyacaklarına kim inanır demiştim. Maalesef, düşündüğüm ve dediğim gibi olmadı.

Karaman’daki koyunla Avustralya’daki koyun yaratılışta aynıdır; dört ayak, iki kulak, iki göz, tek baş, yapağı ve süt... Genlerinde farklılık yoktur. Farklılık kulların nimetleri değerlendirme ve onlardan yararlanma yönteminde ortaya çıkar.

Hollanda’da bir inek günlük ortalama 30 litre, bir yılda 9 ton süt verir. Türkiye’de ise bir inekten günlük ortalama 5 litre, bir yılda ise 2 tondan az süt alınmaktadır. Süt verimi cins, beslenme ve bölgeye göre farklılık göstermektedir. Bir farklılık da ineklerin etinin ve sütünün değerlendirilmesiyle ortaya çıkar.

Divle’de obruk peyniri üretmeyi başarmışız. Mağara, hem peynirleri korumuş hem ortamdaki mikroorganizmalarla peynire renk ve lezzet yüklemiş. Mikroorganizmalar yaşam döngüsünün parçası. Onlar olmadan yaşam olmaz. Mikroorganizmalar peynir, yoğurt, turşu, ekmek, şarap gibi bazı gıdaların üretimi ile antibiyotiklerin ve probiyotik gıdaların yapımında da kullanılmakta. Divle’deki obruk, mikroorganizmasının özelliği nedeniyle peynire mevcut halini vermekte.

Fransızlar’ın Divle’den götürdüğü herhangi bir şey yoktur. Rokfor peyniri, Divle obruk tulum peynirinden çok önce marka olmuştur. Rokfor’un tarihi M.Ö 3500’lü yıllara dayanıyor Fransa’nın Tolouse Parlamentosu 1666 yılında rokfor peynirinin sahtesini yapanları cezalandıran kanunu onaylamış. (356 yıl önce) 1925’te çıkarılan bir yasa ile rokfor peyniri tescillenmiş. (97 yıl önce) Başka söze gerek var mı?

Rokforun bazı özelliklerini bilelim ki, bir daha Divle obruk peynirine “ Türk Rokforu” demeyelim.

 • -Rokfor, Fransa’da bir kasabanın adıdır. (Roquefort kasabası)
  -Rokfor peynirinde sadece Larzac cinsi koyunların sütü kullanılır.
  -Peynirin kalite ve orijinalliğinin korunması devlet denetimi altındadır.
  -Standartı vardır.
  -Özel bir maya ile mağaralarda üretilir.
  -Bir çeşit küf çürüğü olan “Penicillium Roquefort” kullanılır.
  -Peynirin mavi renkli küfleri vardır.
  -Büyük tekerlek şeklinde üretilir.
  -Çapraz şeklinde kesilen dilimler halinde satışa sunulur.
  -Doğal mağaralarda rokfor küfü ile asıl aromasına kavuşur.
  -En önemli özelliği küflü iç damarlarıdır.
  -Yumuşak kıvamlıdır. Sertleşen Rokfor peyniri orijinal değildir ya da bozuktur.
  -Rengi kavuniçidir, ince kabukludur ve acılığı olmayan özel bir kokuya sahiptir.
  -Kremsi, tereyağa benzer dokusu vardır ve ağızda erir.
  -Yapımı çok zahmetlidir ve özel ilgi ister.
  -Rokfor peyniri için rokfor küfü hazırlanır.
  -Rokfor küfü için buğday unu, çavdar unu, sirke ve maya karıştırılarak yoğrulur, hamur haline getirilir ve pişirilir. Bu ekmekler Rokfor mağaralarına benzer rutubetli ortamda 1,5 ay küflenmesi için bırakılır.

Tadını bilmediğimiz ve belki yemeden ölüp gideceğimiz bir yabancı peynir hakkında daha fazla bilgiyle kafamızı şişirmenin anlamı yok.

Geçen yıl yazdığım bir yazıda Divle peynirini rokfora benzetenleri eleştirmiştim. Kültürel yönden eziklik sergiledikleri için değil. Divle obruk peyniri ile Rokfor peynirinin birbirine benzer hiçbir yanı olmadığını bilmedikleri için. Bir şeyi, bir şeye benzetmek veya iki şey arasında mukayese yapabilmek için o nesneleri ve özelliklerini bilmek gerekir.

Rokforla Divle obruk tulum peyniri arasında benzerlik, ikisinin de peynir olmasından ve ikisinin de mağaralarda dinlenmeye bırakılmasından ibarettir. İki peynir arasında tat, koku, kıvam, renk ve fiyat farklılığı vardır. Bir Japon, bir Ganalı’ya, bir Fin bir Aborjine ne kadar benziyorsa, Rokfor ile Divle tulumu birbirine o kadar benzer.

Vali Tuncay Akkoyun, yakınlarda Divle peynirinin ülkemizin, bölgemizin ve şehrimizin en önemli kültür değerlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, “Obruk peyniri Karaman’ın tanıtımı için çok büyük bir fırsattır.” demişti.

Vali Akkoyun, coğrafi işaret tescil çalışmaları ile Karaman’a ait ürünlerin, daha geniş kitlelere tanıtılmasını ve daha geniş yelpazede alıcı bulmasını amaçladıklarını belirterek, şunları kaydetmişti:

“Coğrafi işaret tescili ile kültürümüze ve millî değerlerimize de sahip çıkmaktayız. Ancak şunu da net bir şekilde ifade etmeliyim ki, Obruk peyniri için kullanılan ‘Türk Rokforu’ tabirinin yanlış bir kullanım olduğunu düşünmekteyim. Bizim değerlerimizin ve kültür nişânelerimizin, başka milletlerin kültür öğeleriyle kıyaslanmaya ve o ifadelerle nitelenmeye asla ve asla ihtiyacı yoktur! Asırlardır kültürümüzde yer alan Obruk peyniri, herhangi bir yabancı yakıştırmaya lüzum olmaksızın ülkemize ve milletimize ait bir lezzetimizdir, değerimizdir, kıymetimizdir.”

Kıssadan hisse: Rokfordan Karaman’da sıkma yapsanız ve en yakınınıza bir lokma ısırtsanız, ikinci ısırığı aldırtamazsınız. Rokfor bizim damak tadımıza uzaktır. Allah rızası için Divle obruk tulum peyniri için bir daha “Türk Rokforu” benzetmesi yapmayın. Yazmayın, söylemeyin. Kimsenin ağzına biber sürecek halimiz yok. Cahil ve komik damgası yemekten korkunuz olmayabilir. Lütfen ezikliğinizi sergilemeyin.

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?