“Karaman’ın Ünlü Peyniri Uçtu”

Divle Tulumu Türkiye’nin En Pahalı Peynirleri Arasında

Karaman’ın ilk coğrafi işaretli ürünü Divle obruk peyniri, fiyat yüksekliğiyle tulum peynirleri arasında Türkiye’nin en pahalı peynirlerinden biri oldu. Divle obruk tulum peyniri için kilo başına 300-350 lira istenirken, en çok aranan tulum çeşidi Çorum Kargı peyniri 250-300 lira fiyat aralığında işlem görüyor.

Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman köyü yakınlardaki mağarada bekletilerek olgunlaştırılan Divle obruk peyniri, bu yıl bir hayli yüksek fiyattan pazarlanmaya başlandı. İnternet üzerinden satış yapan bir firma, ürün azlığı nedeniyle çareyi ön talep toplamakta buldu. Firma, 29 Ekim’den itibaren mağaradan çıkarılacak olan peynirin kilosunun 350 liradan satışa sunulduğunu duyurdu.

Divle peynirinin yıllık üretimi, mağaranın kapasitesi nedeniyle 50-60 ton civarında gerçekleşiyor. 2017 yılında coğrafi işaret tescilini alan Divle peyniri, son yıllarda yoğun talep görüyor. Bu nedenle piyasada Divle obruk tulum peyniri adı altında sahte ürün satıldığına ilişkin iddialar gündemden inmiyor. Divle peyniri üretimini kısıtlayan en önemli faktör, peynire kendine has özellik katan obruğun depolama kapasitesi oluyor.

Her yıl Nisan-Haziran ayları arasında toplanan sütün işlenmesi ve tulumlanması suretiyle obruğa konulan peynir, ortalama 5-6 ay süre obrukta olgunlaşmaya bırakılıyor ve bu esnada obruğun mikrobiyal faunası peynire kendine has bir özellik veriyor.

Türkiye’de butik üretim yapan işletmelerin bazı peynirlerinin fiyatları da dudak uçuklatıyor.
Keçi Taş Oda Peyniri olarak piyasaya sürülen tam yağlı olgunlaştırılmış peynirin 250 gramı 140 lira. Bu peynir, 15 ay mağarada olgunlaşmaya bırakılıyor.


Keçi Füme Çerkes peynirinin 250 gramı 120 liradan satılıyor. Kars fermente eski gravyer ise kilosu 300 liradan pazarlanıyor.

Türkiye’de kaliteli ve özel üretim peynirlerin fiyatı bu kadar yüksek olur da dünyanın en pahalı peyniri nedir diye bir soru aklınıza gelmez mi?

Dünyanın en pahalı peyniri, Sırbistan'da üretilen pule adlı bir peynirdir. Sıkı durun, bu peynirin fiyatını duyunca şaşıracaksınız! Pule’nin kilosu tamı tamına 1000 dolar!

Başkent Belgrad'ın kuzeyinde bulunan Zasavica bölgesinde üretilen bu peynirin ham maddesi eşek sütü. Bir kilogram peynir için 25 kg eşek sütü kullanılıyor.

Dünyanın en pahalı ikinci peynirini ise İtalyanlar üretiyor. Kilosu yaklaşık 650 dolar olan Caciocavallo Podolico adlı İtalyan peyniri, önceden at sütünden yapılıyormuş. Peynirin ham maddesi Güney İtalya’nın Campania bölgesinde Podolica adlı nadir inek cinsinin sütüymüş. Yaz aylarında inek sürüleri çilek, yaban mersini ve kiraz olan dağlarda otlatılır, bu besinler peynire zarif, meyvemsi lezzet verirmiş.

Bunların dışında bir de özel peynir tabağı yapılmış ki, onun fiyatı akla sığar gibi değil. Frome Peynir Tabağı: 3.300 dolardan satılmış.


Tepsilerle sunulan bu lüks peynir tabağı; Somerset, İngiltere Frome Peynir ve Tarım Fuarı’nda sergilenmiş. Dünyanın en pahalı ve nadir peynirinin içine, altın parçaları ve Fransız mantarı ekleniyormuş. Wyke Çiftlikleri’nde üretilmekteymiş. Gümüş ve fantezi ahşap peynir tepsilerinin değeri 1.200 dolarmış. 3.300 doların tamamı peynir için ödenmiyormuş.

Pahalı peynirlerden başınız dönmüşse ucuz peynirlere de göz atabiliriz.

En ucuz peynir, taze lor 40-50, çökelek 80, yöresel küflü peynir 150 lira. Bastırık peynirinin fiyatı ise 200 lira civarında.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?