Hz İsa Hz Mehdi Melun Deccal - 1

Bu üç unsurun kıyamet öncesi dünyaya gelecekleri haberleri hakkında yüz yıllardır tartışmalar sürüp gidiyor.

Oysa bu haberleri veren membalar muhbir-i sadık yani yalan söylemesi düşünülemeyen kaynaklardır.

Cenab-ı Hak Teâla ve Tekaddes hazretleri yarattığı insanın fıtratını bildiği için bu hususu ayetinde şöyle ilam ediyor:

Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür.” (Kehf 54)

Allah, cc, bu ayette tartışmaya düşkün olarak “insan” diyor ama aşağıda verilecek ayetlerde “müminlere”, tartışmaya girmeden peygamberlerine uymayı ve teslim olmayı öğütlemekledir.

Hz. İsa’nın kıyametten önce yeryüzüne, kaldırıldığı semadan ineceği hakkında tartışmaya mahal bırakmayacak açıklıkta ayetler mevcuttur.

Ancak Müslüman aydınlar, acaba Hristiyanlara bir üstünlük mü sağlanır korkusuyla bu ayetleri zoraki tevil ve yorumlarla görmezden gelmeye veya farklı yorumlarla olayı örtbas etmeye çabalamaları hiç de hoş değildir.

Ama böyle bir endişe son derece yersizdir. Zira “Allah katında tek din islamdır. 3/19” ve “yeryüzünde din sadece Allaha ait olan İslam olacağı 8/39” ilahi bir vaattir.

Onların bu endişelerini, Hristiyanların da aynı, kıyamet öncesi Hz İsa’nın ineceği inancına sahip olmaları, tetikleyen bir unsurdur.

Aşağıdaki ayette Allah cc son peygamberini Ashab-ı kehfin sayısı hakkında yapılan tartışmalar üzerine gereksiz tartışmaya girmemesi konusunda uyarıyor.

(Sonra gelenler) bilmedikleri konuda karanlığa taş atar gibi tahminler yürüterek, “Onlar üç kişidir; dördüncüleri de köpekleridir” diyecekler; “Beş kişidir, altıncıları köpekleridir” diyecekler. “Onlar yedi kişidir, sekizincisi köpekleridir” diyecekler. De ki: “Onların sayısını rabbim daha iyi bilir. Onlar hakkında bilgisi olan çok azdır. Artık onlar hakkında gerçeği açıklama dışında tartışmaya girme ve kimseden de onlarla ilgili bilgi isteme!” (Kehf 22)

Hz İsa’nın kıyametten önce geleceği hususunda en net ayetlerden birisi de bu hususun asla tartışılmaması ve kesinlikle bu konudan şüphe edilmemesi üzerine bir emir vermektedir:

Şüphesiz ki o (İsa), kıyametin (ne zaman kopacağının) bilgisidir. Ondan hiç şüphe etmeyin ve bana uyun; çünkü bu, dosdoğru yoldur.” (Zuhruf 61)

Bu ayetten önceki dört ayetin de mealini buraya koyalım ki neden bahsedildiği iyice anlaşılsın:

Meryem oğlu İsa bir örnek olarak anlatılınca bir de ne göresin, senin kavmin (seni susturacak bir delil buldukları zannıyla) hemen şamata etmeye başlar Bizim tanrılarımız mı hayırlı, yoksa İsa mı?” dediler. Bunu sadece seninle tartışmak için ortaya attılar. Şüphesiz onlar kavgacı bir toplumdur. İsa, sadece, kendisine nimet verdiğimiz ve İsrailoğulları’na örnek kıldığımız bir kuldur. Eğer dileseydik, içinizden yeryüzünde sizin yerinize geçecek melekler yaratırdık.” (Zuhruf 57-60)

Zuhruf suresinin 57-60 arası ayetlerde Hz İsa’dan bahsediliyor ve onun babasız, bakire bir kızdan dünyaya gelmesi örneği, Allah’ın yaratıcı sıfatını anlatmak babında misal veriliyor.

Başta verdiğimiz takip eden 61. Ayetteyse “o” diye Hz İsa’ya işaret edilerek kıyamet için bir ön bilgi olduğu teyit ediliyor.

61. ayette son peygamberden (sav) naklen “ve bana uyun; çünkü bu, dosdoğru yoldur” vurgusu yapılıyor.

Aşağıdaki 63. ayette de Hz İsa’dan naklen Allah cc, “Allah’a karşı gelmektenm sakının ve bana itaat edin.” Sözünü veriyor.

İsa, apaçık mucizeleri getirdiği zaman şöyle demişti: “Ben size hikmeti getirdim ve hakkında ayrılığa düştüğünüz şeylerden bir kısmını size açıklamak için geldim. Öyle ise, Allah’a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin.” (Zuhruf 63)

Son peygamber efendimiz (sav) ve ondan bir önceki peygamber Hz İsa aleyhisselamın “bana uyun” vurguları çok önemlidir.

Sözü burada şuna getirmek istiyorum: ayet ve hadislerle teyit edilen konuların tartışılmadan iman terazisine konulması gerekir.

Şimdi tekrar dönelim 61. Ayete:

Şüphesiz ki o (İsa), kıyametin (ne zaman kopacağının) bilgisidir. Ondan hiç şüphe etmeyin ve bana uyun; çünkü bu, dosdoğru yoldur.” (Zuhruf 61)

Devamı: 2. Bölüm kıyamet öncesi Hz İsa’nın inmesi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mükremin Kızılca - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

Rejisörün Sopası - "Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil." *

"......Deccâl kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de geçmemektedir.....(1)"

"......Kur’ân-ı Kerîm’de hidâyet kökünden türeyen fiil ve isim kalıbında birçok kelime bulunmakla birlikte mehdî kelimesi yer almamakta, genelde hidayet kavramı Allah’a, Kur’an’a ve Hz. Peygamber’e nisbet edilmekte, ayrıca “insanın hidayeti benimsemesi” anlamında da kullanılmaktadır......Mehdî nitelemesi ilk defa Hassân b. Sâbit’in bir şiirinde Hz. Peygamber’e yönelik olmuş, daha sonra Hulefâ-yi Râşidîn’in yanı sıra Hüseyin b. Ali ve bazı Emevî halifeleri için de kullanılmıştır......(2)"

* Fatiha Suresi 6., 7. ayet

1. https://islamansiklopedisi.org.tr/deccal

2. https://islamansiklopedisi.org.tr/mehdi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:17

Karaman'da 20-45 yaş aralığında çalıştırılmak üzere askerliğini yapmış veya muaf erkek elektirikçi alınacak.

0 338 224 1360

Çalışma arkadaşları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları alınacaktır.

TALARANZA TARIM MAKİNALARI - FATİH YILDIRIM

Sahibinden tek tapu, borçsuz hissesiz, hemen devir deniz manzaralı arsa

Antalya Manavgat Ahmetler Mahallesinde sahibinden tek tapu, borcuz hissesiz, hemen devir deniz manzaralı arsa sahibinden satılıktır. Ahmetler Kanyonu...

Özkon Yapı Personel Alacak

ÖZKON YAPI FİRMAMIZ BÜNYESİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE DEPO SEVKİYAT PERSONELİ ARANMAKTADIR. -Uzun süreli çalışmayı hedef alan-Çalışma saatlerine ayak uy...

Karaman'da satılık 2016 model Seat Leon

2016 SEAT LEON 1.2 TSİ STYLE PAKET ARAÇ İLK SAHİBİNDEN SIFIR ALINDIĞINDAN BERİ BİZDE !!! İÇERİSİNDE SİGARA KESİNLİKLE KULLANILMAMIŞTIR !!! KİLOMETR...

EMA Plast Personel Alacak

KARAMANIN YÜKSELEN DEGERİ EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD. ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE; 25-40 YAŞLARI ARASINDA SATIŞ DENEYİMİ OLAN Kİ...

Desobsan Soba Sanayi Vasıflı personeller alacak

Desobsan Soba Sanayi Vasıflı personeller alacak.  Karaman'da soba sanayisi sektöründe hizmet veren Desobsan firması vasıflı elamanlar alacağını duyur...

Karaman'da acil satılık işyeri

Karaman merkezde satılık işyeri. Karaman Atatürk Bulvarı (30 Metrelik yol) 70 Metrekare zemin asma katlı işyeri satılıktır. Bodrumu 200 Metrekare şeh...

Karaman Siyaser Mahallesi 1.Kat 145 M2 3+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Siyaser Mahallesi Mut yolunun kenarı site şeklinde 4 Katlının 1.Kat(zemin kat) 145 m2 3+1 Doğu-güne...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Güney Grup Şirketleri Personel Alacak

Güney Grup Şirketleri'nde çalıştırılmak üzere;  Askerliğini yapmış Tecrübeli  Bay  Ön muhasebe personeli alınacak.  Başvuru iletişim: 0 542 4...


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?