Karamanoğlu Devleti Memluklu Hilafetine Bağlıydı!

Karamanoğullarının İade-i İtibarı- 4

Mülk bir kişiye ait menkul ve gayrimenkul varlık, Melik, Malik: mülkün sahibi, kral, Mâ melek: sahip olunan, elde tutulan, Memluk: beyaz köle, mülkiyetine geçmiş, Memluklu: memlukü olan, mülkü olan, mülkiyetinde sayılan.

Memluk devleti (1250 / 1517) Mısırda kurulan bir Türk devletidir. İlk kurucusu olan Muizzüddin Mansur Aybek bir Abbasi beyaz memlükü / kölesi iken idarede iyi bir yer edindikten sonra Mısırda Kahire başkentli devleti kurunca bu devlete de memluk adı verildi. Ya da kendisine hizmet eden mülki ve askeri bölge reislerinin kendilerini “ben senin memlukünüm “ tarzında bu devlete arz edip hizmet etmeleriyle “Memluklüler Devleti” adı ortaya çıkıyor.

Karamanoğulları devleti, bazı zaman dilimlerini hariç tutarsak, 250 yıllık ömrü boyunca Memluk devletine tabi görünen bir devletti.

Karamanoğullarının başından sonuna kadar coğrafi bir sığınağı olan Ermenek bölgesi Karamanoğulları tarafından ilk İslam medeniyeti eserlerinin de inşa edildiği yerdir. Bu eserlerden birisi de Emir Musa tarafından yaptırılan Tol Medresedir.

Karamanoğlu devletinin Ermenek mutasarrıfı olan Bedreddin Mahmut beyin oğlu Emir Musa Bey Memluk devleti sultanı en-Nasır Muhammed’e hitaben “Karamanoğulları sultanın memlukleridir” demiştir. 1

O zamanlar bir devlete bağlılık bildiren tabiler “memlukünüz” tabirini kullanırlardı ki bugünkü “bendeniz” manasına gelir.

Karamanoğullarının iade-i itibarı son yıllarda alevlenen atalarımız arasındaki olayları kaşıyarak topluma nefret ve kin ekmeye yeltenenlerin davuluna kırıcı bir tokmak olacaktır.

1- Karamanoğulları ve Osmanoğulları hangi hilafete bağlıydılar?

3- Selçukluların yıkılışından sonra alevlenen tabi – metbu kavgası başka nasıl olabilirdi?

4- Osmanlı Devleti ile Karamanoğulları devleti arasındaki mücadelede Karamanoğulları devleti Osmanlılara itaat etmek zorunda mıydı?

Osmanlı Devleti bir hilafet merkezi değildi, hilâfet 175 yıllık (1300 – 1475) bu mücadele sırasında Mısır Memlûk devletindeydi, Karamanoğulları devleti bundan dolayı Mısır'a yakın duruyordu.

Memluklular Karamanoğulları devletinin metbuuydu, Mısır tarihçileri de aynı görüştedir. Moğol istilası sonrası Bağdat’ta Abbasilerde bulunan hilafet hanedanı Memlûk devleti nezdinde devam etti. Memluk devleti yeni bir halife ihdas etmeden Abbasi İmparatorluğunun halifesini Mısıra götürerek himayelerinde bu müesseseyi sürdürdüler.

Memluk devletinden önce Anadolu Selçuklu devleti de Konya’yı başkent yapıp en büyük Ulucami olan Alaeddin Camiini inşa ederek kitabelerinde: “Nâsıru Emîrül-mü’minîn - Muînü halifetullah” Yani, Müslümanların emirinin ve halifesinin yardımcısı, ibaresini koydular. Bu durumda Anadolu Selçuklu Devleti de Bağdat’ta bulunan halifeye bağlıydı. Alaeddin Camii yapımı 1220’li yıllar olup bu sırada Moğol istilası öncesi hilafet merkezi Bağdat’taki Abbasilerdir.

Allah cc:

Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, Arş’ın Rabbi Allah, onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir.” (Enbiya 22) buyuruyor.

Buna göre aynı ülkede iki başkan olmaz, olamaz, bir camide iki imam olamaz, Müslümanların başında da bir anda iki halife olmaz, olamaz. Bütün Müslümanların tek halifeye biat edip itaat etmesi şarttır. Bu durum 1924 senesinde hilafetin ilgasına kadar devam etmiştir.

İkilik yani yeryüzünde iki halifenin aynı anda çıkıp Müslümanları bölmeye kalkmaları durumunda yapılması gereken hakkında şu ayet yol göstermektedir:

Eğer müminlerden iki gurup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse artık aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, âdil davrananları sever.” (Hucurat 9)

Bu ayette, “aralarını düzeltin” emrinin muhatabı, Allah’ın yeryüzündeki halifesidir. Bu halife Allah resulünün de halifesidir.

Bu halife, birbiriyle vuruşan iki Müslüman topluluk olan Karamanoğulları ve Osmanlılar zamanında Mısırda bulunan Memluk Devleti himayesindeki halifedir.

Karamanoğulları da bu halifeye biat / bağlılık yemini eden devlettir. Bu hususta Mecmuatü’l-fevaid adlı büyük Türk hekimi Beşir Çelebi’nin eseri girişinde yazılmasına ön ayak olan Karamanoğlu ikinci İbrahim’i takdimi çok güzel ifade etmektedir:

“Acemlerin Sultanı, milletlerin hâkimi, kalem ve kılıç sahibi, Acem ve Arapların iyi işlerinin kefili, Suskunlar Yurdunun mülkünün varisi, güvenlik sancağını yükselten, dünyanın en adaletli sultanı, Yunan memleketlerinin (Konya civarı) önderi, parlak ve aydınlık İslam Şeriatının Allah’ın inayetiyle yardımcısı, şehit Alaeddin han oğlu Mehmet Han oğlu Karamanlı Sultan İbrahim.”

Burada dikkati çeken önemli bir husus var: Karamanoğulları Selçukluların yıkılışına kadar inşa ettikleri medrese, imaret, cami ve hamamlara kazıdıkları kitabelerde asla kendilerine sultan dememişler aksine Selçuklu sultanlarının adını anarak bağlılıklarını göstermişlerdir.

Nure Sofi oğlu Kerimüddin Karaman’ın, Ermenek Balkusan’daki Karamanoğulları türbesi Kitabesi Selçuklulara atıfta bulunan güzel bir örnektir:

“Bu mübarek imaret büyük sultan Keykavus oğlu Mesut devleti zamanında yapılmıştır, bu türbenin sahibi Allah’ın rahmetine muhtaç olan Nure oğlu Kerimüddin Karamandır.”

Ermenek’teki Ulucami kitabesinde Mahmut Bey:

“Bu camii şerifi Karaman oğlu Mahmut Bey peygamber aleyhisselamın hicretinin 702. (m. 1302) senesi yaptırmıştır.”

Mahmut Beyin oğlu Burhaneddin Musa / Emir Musa /Tol medrese kitabesinde:

“Bu mübarek medreseyi büyük Emir, bilgin, abit, gazi, din ve devletin burhanı ve delili Karaman oğlu Mahmut oğlu Musa h. 740 m. 1340 yılında yaptırmıştır.”

İfadelerini kullanarak kendilerini sultan değil bey ve bir sultanın emrindeki emir olarak nitelendirmişlerdir.

Karamandaki Mümine Hatun zaviyesi kitabesinde Alaeddin Halil Bey “Sultan-ı Azam” derken on yıl sonra tarihli Hatuniye Medresesi kitabesinde “Emir-i kebir” demektedir. Bunun sebebi gayet açıktır. Mümine hatun Zaviyesini yaptırdığı on yıl önce memlukülere tabi fakat bağımsız bir devlet başkanı edası hâkimdir. Zira Alaeddin bey Memluklu devletine o sırada ters düşerek Timur hana bağlılık bildirmiştir.

Burada karşılaştırma yapabilmemiz açısından Mümine hatun Zaviyesi kitabesinin tercümesini de verelim:

“Bu, Ariflerin kutbu, âşıkların sultanı, hak dinin ve milletin celalı (Mevlana Celaleddin-i Rumi) annesinin ve Allah kabirlerini nurlu kılsın, Karaman oğlu Mahmut oğlu Halil oğlu Seyfeddin Süleyman Bey şehidin kabrinin yer aldığı zaviyenin yapımını Büyük Sultan, Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, Arap ve Acem şahlarının rikabı, azgınları ve inatçıları ezen, kâfirleri ve müşrikleri öldüren Ebu’l-feth Karaman oğlu Mahmut oğlu Alaeddin Halil – Allah mülkünü devamlı kılsın, zamanını yüce yapsın, yardım edenlere güç versin- emretmiştir. H. 772 Rebiyülevvel başı / M. 25 Eylül 1370”

İşte bu tarihten on yıl sonra yani 1380’lerde inşa edilen Hatuniye medresesi kitabesinde aynı zat için “büyük emir” denmektedir. Emirlik, bir sultana tabi olan yetkililere verilen bir unvandır.

Bu dönem (1396-98), Yıldırım Bayezid ile Alaeddin beyin Konya’daki yaptıkları muharebede Alaeddin beyin kayını Yıldırım Bayezid ‘e yenilip şehit edilmesinden sonra ve Ermenek bölgesi hariç bütün Karamanoğulları topraklarının Osmanlılara katılmasının sağlandığı dönemdir.

Devamı: Bir Karamanoğlu Başkenti Ermenek / Karamanoğullarının İade-i İtibarı- 5

1 Karamanoğlu beyi Bedrettin beyin kardeşi Musa bey 1335 yılında hac farizasını ifa için gidişte ve dönüşte Mısıra uğrayıp sultanın bir süre misafiri olarak kalmıştır. Ayrılacağı sırada sultan kendisine emirlik teklif edince kibarca reddedip kendi vatanında yaşamak istediğini ifade ederek: “Karamanoğulları sultanın memlukleridir, sultanın gölgesi, inam ve ihsanı altında rahat ve huzur içinde yaşamaktadırlar.” Demiştir. İbn Devaderi Kenzü’d-dürer c 4 s 398 – 399 Memluk Türk Devleti Ahmet Sağlam / Türk Tarih Kurumu Ankara 2021

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mükremin Kızılca - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

İbrahim ÖZTÜRK - İlgi çeksin diye yanlış bir başlığı atmışın sayın yazar, KARAMAN OĞULLARI hiç bir dönem Memlüklülere bağlanmadı, bırak Mısır 'ı burnunun dibinde ki Selçukluyu bile takmadı iyi araştırın lütfen

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 20 Ekim 09:17
02

Mükremin - @İbrahim ÖZTÜRK 01 nolu yoruma cevabı: sayın ibrahim bey alakanıza teşekkürler ama ben burada memlüklülere veya memlük devletine bağlı demiyorum memlük hilafetine bağlıydı diyorum,sevgi ve saygılarımla

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 11:01

Karaman'da 20-45 yaş aralığında çalıştırılmak üzere askerliğini yapmış veya muaf erkek elektirikçi alınacak.

0 338 224 1360

Çalışma arkadaşları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları alınacaktır.

TALARANZA TARIM MAKİNALARI - FATİH YILDIRIM

Sahibinden tek tapu, borçsuz hissesiz, hemen devir deniz manzaralı arsa

Antalya Manavgat Ahmetler Mahallesinde sahibinden tek tapu, borcuz hissesiz, hemen devir deniz manzaralı arsa sahibinden satılıktır. Ahmetler Kanyonu...

Özkon Yapı Personel Alacak

ÖZKON YAPI FİRMAMIZ BÜNYESİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE DEPO SEVKİYAT PERSONELİ ARANMAKTADIR. -Uzun süreli çalışmayı hedef alan-Çalışma saatlerine ayak uy...

Karaman'da satılık 2016 model Seat Leon

2016 SEAT LEON 1.2 TSİ STYLE PAKET ARAÇ İLK SAHİBİNDEN SIFIR ALINDIĞINDAN BERİ BİZDE !!! İÇERİSİNDE SİGARA KESİNLİKLE KULLANILMAMIŞTIR !!! KİLOMETR...

EMA Plast Personel Alacak

KARAMANIN YÜKSELEN DEGERİ EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD. ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE; 25-40 YAŞLARI ARASINDA SATIŞ DENEYİMİ OLAN Kİ...

Desobsan Soba Sanayi Vasıflı personeller alacak

Desobsan Soba Sanayi Vasıflı personeller alacak.  Karaman'da soba sanayisi sektöründe hizmet veren Desobsan firması vasıflı elamanlar alacağını duyur...

Karaman'da acil satılık işyeri

Karaman merkezde satılık işyeri. Karaman Atatürk Bulvarı (30 Metrelik yol) 70 Metrekare zemin asma katlı işyeri satılıktır. Bodrumu 200 Metrekare şeh...

Karaman Siyaser Mahallesi 1.Kat 145 M2 3+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Siyaser Mahallesi Mut yolunun kenarı site şeklinde 4 Katlının 1.Kat(zemin kat) 145 m2 3+1 Doğu-güne...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Güney Grup Şirketleri Personel Alacak

Güney Grup Şirketleri'nde çalıştırılmak üzere;  Askerliğini yapmış Tecrübeli  Bay  Ön muhasebe personeli alınacak.  Başvuru iletişim: 0 542 4...


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?