Hollanda’ya Heykeli Dikilen Karamanlının Öyküsü

Hollanda, Batı Avrupa’da yer alan ve Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkenin en büyüğüdür. İstanbul kadar nüfusa, Konya kadar toprağa sahiptir. Nüfusun yaklaşık yüzde 3’ü Türk’tür. Kişi başına düşen milli geliri 60 bin dolardan fazladır ki, bu bizden 8 kat büyüklüğü ifade eder. Ülke topraklarının büyük bölümü deniz seviyesinin altındadır.

Fransızların tanımıyla ‘Pays-Bas’ yani 'alçak ülkedir. Ekonomisi çok güçlüdür. Dünyanın en fazla ihracat yapan 10 ülkesinden biridir. Ünlü ressam Vincent Van Gogh ‘un memleketidir. 35 bin spor kulübüne sahiptir ve ülke nüfusunun dörtte birinden fazlası bir spor kulübüne üyedir. Tarım, sanayi ürünleri, gemicilik ve bankacılık Hollanda ekonomisinin temel dinamikleridir.

Türklerin Hollanda’ya ayak basması, 1964 yılında Türkiye-Hollanda arasında resmî iş göçü anlaşması ile olmuştur. Aynı yıl Hollanda’da çalışan Türk işçi sayısı 100’dür. İşçilerimizden önce Hollanda’ya lalelerimizi ve kahvehanelerimizi göndermişiz. Hollanda’ya giden ilk resmî göçmen Necati GENÇ adlı Gümüşhane doğumlu bir işçi olmuştur.

Niyetim, Hollanda’yı anlatmak değildir. Türk kökenli binlerce ailenin yaşadığı Hollanda’ya ilk işçi göçünün 58. yılında yüzümüzü güldüren bir haberi paylaşmak için yazıya giriş yapmak istedim. Biliyorsunuz, bugünlerde göç ve göçmen tartışmaları gündemden inmiyor. Göçmenlerden şikâyet edenlerin sesleri daha çok duyuluyor.

Hollanda, gurbetçi Karamanlıların en kalabalık nüfusu oluşturduğu ülkelerin başındadır. Hollanda’da daha önce de Karamanlı hemşehrilerimizin başarılarıyla gurur duyduk. Kılbasanlı bir kızımız milletvekili olmuştu. Süleyman Ünver’in oğlunun bir şehirde belediye başkanı olduğunu duymuştum.

  • Kökeni Karaman’ın Çatak köyü olan 22 yaşındaki Alihan Uzun, bir proje ile öne çıkarak heykelini Hollanda’nın Hendrik-Ido- Ambacht kasabasına diktirdi. Alihan Uzun, Delft Teknik Üniversitesin’de Teknik Kamu Yönetimi bölümünde yüksek lisans öğrencisi. Babası Fehmi Uzun; Hollanda’da göçmenlerin yönettiği, akredite olmuş tek resmî arabuluculuk şirketinin sahibi. Fehmi Uzun’un babası Ali Uzun, Hollanda’ya 1978’de turist olarak gitmiş. 1980’de oturum hakkı kazanmış. Fehmi Uzun, liseyi Karaman’da bitirmiş, 1991’de Hollanda’ya gitmiş. Biz Bize Karaman Vakfı ve Bizim Hollanda Platformu’nun başkanlıklarını yapmış.

Hollanda’ya heykeli dikilen ilk Türk genci unvanını kazanan Alihan, Fehmi Uzun’un üç oğlunun en büyüğü. Hendrik İdo Ambacht kasabasında yaşıyor. Delft Teknik Üniversitesi’nin Teknik Kamu Yönetimi bölümünde yüksek lisans yapıyor. Alihan Uzun, Hollanda Eğitim Bakanlığı Gençlik Konseyi üyesi. Konsey için “Eğitim Seviyesi Düşük Ebeveynlerin Çocukları İçin ‘Hayalimdeki Özgeçmiş’ Projesi”ni geliştirmiş.

Alihan Uzun, eğitim seviyesi düşük ebeveynler ile eğitim seviyesi yüksek olan ebeveynlerin çocukları arasında, bizde kullanılan “eğitimde fırsat eşitliği” yerine “eşit şans sağlama” olarak ifade ettiği bir proje tasarlamış. Alihan Uzun, gençlere özgeçmişlerini oluşturmak için atölyeler de düzenliyormuş.

Alihan Uzun’un projesine, Hollanda’nın ünlü bankası ABN Amro destek vermiş. Proje Genç Etki Vakfı’nın altıncı kez organize ettiği Genç Etki Ödülleri’nde ‘Eşit Şanslar’ dalında aday gösterilmiş. Banka destek vermekle kalmamış, Alihan’ın heykelini yaptırıp yaşadığı kasabanın en güzel yerine dikmiş.

Uzun, projesine gösterilen ilgiden ve heykelinin dikilmesinden gururlu ve mutlu. Biz hemşehrileri, Karamanlılar da öyle. Alihan, şimdi projesinin yarışmada birinci olmasını hayal ediyor. Yarışma Kasım ayında sonuçlanacak.

Alihan Uzun, ebeveynlerin eğitim seviyesinin öğrencinin ortaokul ve lise için belirlenen eğitim seviyesini önemli derecede etkilediğine vurgu yapıyor ve bunun adil bir durum olmadığına dikkati çekiyor.

Alihan Uzun, Hollanda’da iyi bir eğitim almasında ve proje aşamasına kadar yaşadığı süreçte en büyük desteğinin annesi Ülkü Doğmuş olduğunu söyledi. Alihan Uzun, “Annem Ülkü Doğmuş, Karaman’ın Yeşildere köyünden. Konya Selçuk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Anaokulu Öğretmenliği bölümü mezunu. Benim eğitimimde katkısı büyüktür. Annem halen Hollanda’da Türkçe öğretmenliği ile nefes ve yaşam koçu olarak çalışıyor” dedi.

Ekonomik ve sosyal statüsü düşük ebeveynlerin çocuklarının eğitim seviyesinin daha düşük olduğunu ifade eden Alihan Uzun, şunları söyledi:

“Öğrenciler arasındaki eşit şanslar için ‘Hayalimdeki Özgeçmiş’ projesini geliştirdim. Bu proje ile yaptığım atölyelerde öğrencilerin hayallerindeki özgeçmişi hazırlayabilmelerini sağlıyorum. Öğrenciler hayali özgeçmişlerini 10 yıl sonra kendilerini nerede görmek istediklerine göre hazırlıyor. Bunu hazırlayan öğrenci hayallerine ulaşmak için hangi adımları atması gerektiğini öğreniyor ve ona göre hedefini belirliyor ve yolunu alıyor. Eğitimlerine düşük seviyede başlasalar da onlara yukarıya tırmanma imkânlarını gösteriyor ve ilham veriyorum.”

Alihan Uzun’un heykeli, Genç Etki Ödülleri’nin verileceği 10 Kasım’a kadar dikili kalacaktı. Ne yazık ki, heykele saldırı oldu. Alihan Hollanda vatandaşı. Sebep yabancı karşıtlığı olabilir mi? Ne yazık ki ırkçı saldırılar her yerde tırmanışta. Gurbetçiliğin zor olduğunu yıllardır biliyoruz. Göçmenliğin ölümden beter olduğunu da tv ekranlarından her gün izlediğimiz haberlerden izleyip çaresiz bakıyoruz.

Yunus Emre, asırlar önce Karaman’dan seslenmiş:

"Elif okuduk ötürü, Pazar eyledik götürü; Yaratılanı hoş gördük, Yaratandan ötürü"

Geldiğimiz noktaya dikkat: Kendi türüne yabancılaşan, kendi türüne gaddarlaşan insan.

Hazreti Muhammed (sav) Veda Hutbesi’nde buyurmuş: “Ey İnsanlar, sözümü iyi dinleyin. Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız; Âdem ise topraktandır.”

Alihan Uzun’u kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Heykeline saldıranlar başta olmak üzere, ırkçılık adı altında insana zulmetmeyi kendilerine hak görenleri kınıyorum.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?