Ermenek Helvası da Coğrafi İşaret Aldı

Karaman’ın, Divle obruk tulum peyniri ve ekşikara üzümünün ardından üçüncü coğrafi işaretli ürünü Ermenek helvası oldu.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 134 Sayılı Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni 3 Ekim 2022 tarihinde yayımlandı. Bültende,
Zile Beji Mermeri, Sındırgı Kornişonu, Atlantı Dededağ Tulum Peyniri, Erzurum Ketesi, Manisa Asma Yaprağı, Urfa Sini Darahlığı / Şanlıurfa Sini Taraklığı, Osmaniye Zeytinyağı, Biga Peynir Tatlısı, Ordu Pidesi / Ordu Yağlısı, Avşa Ada Karası Üzümü, Ordu Fındıklı Burma Tatlısı, Hakkari Girara Huluga, Hakkari Gulol, Hakkari Kadesi ve Hakkari Kepaye coğrafi işaret başvuruları yer aldı.

Aynı tarihli bültende, başvurusu daha önce yapılmış olan ve süreci tamamlanarak tescil edilen Osmaniye Yoğurtlu Kömbesi, Antep Biber Salçası / Gaziantep Biber Salçası, Ermenek Helvası, Urfa Keten Köyneği Fıstığı / Şanlıurfa Keten Köyneği Fıstığı, Kazan Kavurması, Elazığ Geven Balı, Marmaris Yer Fıstığı, Tekirdağ Soğanı, Kilis Şıhılmahşe, Erzurum Tel Helvası ve Malatya Pidesi / Malatya Açık Ekmeği coğrafi işaretleri de yer aldı.

Ermenek helvasına ilişkin başvuru, 1 Haziran 2022 tarihinde yayımlanan 126 sayılı Resmî Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yer almıştı. Ermenek helvası için başvuruda bulunan kuruluş Ermenek Belediyesi oldu.

Karaman’da vampir tartışması yaşanırken, Ermenek helvasının dört gün önce coğrafi işaret alarak tescillendiği müjdesini duyurmak kimsenin aklına gelmedi.

Karaman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün portalında Ermenek helvasına ilişkin şu bilgilere yer verilmiş. (Özetleyerek alıntılandım)

Ermenek Helvası’nın özelliği, şeker yerine üzüm pekmezi kullanılarak yapılmasıdır. Ermenek Pekmezli Tahin Helvası lezzetli bir tatlıdır. Beslenme ve sağlık açısından diğer tatlılara göre üstün olması nedeniyle her yaş grubundan insana farklı yararları vardır.

Ermenek Helvası yapıldığı ilk günden beri eşsiz bir tatlıdır. El değmemiş bir doğanın içinde kendiliğinden yetişen üzümler, büyük bir özenle toplanır ve kurutulur. İncecik kıyılarak, sonradan kullanılmak üzere depolanan bu üzümler, ihtiyaç anında ise tekrar ince ince kesilerek bekletme kaplarında ortalama 3 veya 4 gün boyunca su içine yatırılarak işlemlere devam edilir. Bekletme kabında elde edilen ‘şıra’ kaynatılarak pekmeze dönüştürülür; karışıma çöğen ve tahin eklenir. Odun ateşinde bakır kazanlarda ortalama 10 saat süreyle kaynatılan Ermenek Helvası, günümüzde aynı sistem izlenerek yenilenen teknolojiler aracılığıyla  üretilmeye devam edilmektedir.

Ermenek Helvası’nın Tarihi

Tarihi, Ermenek gibi çok eski zamanlara dayanan Ermenek Helvası ilk dönemlerde kış yiyeceği olarak tüketildi. Özellikle soğuk havalarda bağ, bahçe ve tarla işlerinde çalışan Ermenek yerlisinin başlıca enerji kaynağıydı. Yoğun aromatik tadı olduğundan yöre halkı tarafından bazlama veya yufka ekmeği ile bir arada tüketilen Ermenek Helvası sofraların vazgeçilmez besinlerinden biridir.

Yıllar geçtikçe her mevsim tüketilmeye başlanan bu yararlı besin, günümüzde Ermenek’in geleneksel tadı olarak yaşamaya; helvacılık ise bölgenin yöresel bir mesleği olarak yaşatılmaya devam etmektedir. Bu geleneği İlçede 50 yılı aşkın bir süredir bir esnaf yaşatmakta ve Ermenek Helvası’nın sofralardaki kalıcı yerini almasını sağlamaktadır. Ermenek Helvası kış yiyeceği olarak kullanılmasının yanında düğünlerde, bayramlarda ve özel günlerde gelen misafirlere ikram edilmekte ve önemli misafirlere hediye olarak verilmektedir.

Ermenek helvasıyla ilgili bir anım vardı. Eski yazılarımdan birinde anlatmıştım. Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde, memleketi Manisa’nın helvalarını öve öve bitirememişti. Ben de Ermenek helvasını tatmadığı için böyle konuştuğunu ifade etmiştim. Bülent Arınç, kendisine ulaştırdığım helvayı tattıktan sonra bana hak verdiğini bildirmişti.

Tatlıyla aram yoktur. Karakovan çiçek balı dışında çok az tatlı yerim. Misafirlerime ikram etmek için evimde daima Ermenek helvası bulundururdum. Son yıllarda helvayı Edirne’den alıyorum. Edirne’deki helvacılardan bir bölümü tahin ihtiyacını Bozkır’dan karşıladıklarını söylerken, bir kısmı da Uzunköprü tahininden şaşmadıklarını belirtmişlerdi.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Ekmek, Peynir, Üzüm” başlıklı yazıda, ekşikara üzümü ile Divle obruk tulum peynirini anlatmıştım. Karaman’da konuya ilgi duyan olmadı. Arayanlar, Karamanlı olmayan kişilerdi ve peynirle ekşikara üzümünü nasıl temin edebileceğini sordular. Karaman’da konuya duyarlılık gösterilmediği için “Ekmek, Peynir, Üzüm”ün ikinci bölümünü yayına vermedim.

Not: Ermenek helvasının 720 gramlık paketi, internetten yaptığım aramalara göre, 70-75 liradan satılıyor. Helva, bir hayli talep görüyor ve tüketicilerden olumlu dönüşler alıyor.

Tescil bekleyen ürünler sırada. İnşallah yakında onlardan da müjdeli haberler gelir. Umursayanlar az olsa da ticaret bu dünyayı çeviren çarktır. Yiyecek içecek meselesi ise insanoğlunun ilk temel ihtiyacıdır.

Ermenek helvasının tescili için emek veren herkesi kutluyorum.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Bugün seçim olsa oyunuz kime?