Ekmek, Peynir, Üzüm

Sıcacık çıtır ekmek, tam yağlı tulum peyniri ve bir salkım üzüm. Bunlar benim güz güzellerim. Bu üçlüyü hiçbir yemeğe satmam, birbirinden ayırmaya kıyamam.

İzel, Ercan ve Çelik bilmem kaç yıl aradan sonra yeniden buluşup sahneye çıkmışlar. Konser vermişler ve hayranlarıyla buluşmuşlar. Bu grubun gülü İzel’in bir vakitler çok popüler olan “Bebek” adlı bir şarkısı vardı. İzel, o şarkıda mutluluğun formülünü veriyordu:

“Mutluluğun formülü çok açık;
Bir sen, bir ben, bir de bebek.”
Şarkının popüler olduğu günden bu yana “sen-ben-bebek” formülünü uygulayan birkaç milyon kişi olmuştur. Bu formülün herkesi mutlu etmediğini biliyoruz. Şarkı bir özlem ve duygu ifadesidir, beklentidir, umuttur. Mutluluk iksiri vardır ama etkisi her bünyede farklıdır. Mutlu olanların ağızlarının tadı kaçmasın. Herkese tez zamanda mutluluk dilerim.

Size bu günlerde uygulayabileceğiniz ve pişman olmayacağınız bir formül önereceğim. İzel’in şarkısına öykünerek yazıyorum:
“Damak şenliğinin tadı çok açık;
Divle tulum, karaekşi üzüm, bir de çıtır ekmek.”

Bazılarınızın yakındığını duyar gibiyim; “Divle obruk peyniri kaç lira, haberin var mı? Üzüm olmuş şu kadar, nasıl alalım, hangi parayla alalım?”

Peynirin ve üzümün tam vakti. Siz ister Divle, ister küflü, ister taze, ister beyaz peynir veya ham çökelek; gönlünüz neyi çekerse, cüzdanınız hangisine yeterse onu tercih edebilirsiniz. Bütçenize ve damak tadınıza kalmış. Üzüm tercihiniz de böyle olabilir; şimdi bağ bozumu vakti, yüzlerce çeşit üzüm sizi bekliyor.

Bir şehrin tanınırlığının, adından olumlu olarak sıklıkla söz edilmesinin ilk adımlarından biri ‘boğazlar meselesi’dir. Ekonomik sıkıntılar, işsizlik, enflasyon, hayat pahalılığı gibi onlarca bariyere rağmen yeme-içme eylemi insanoğlunun gündemindeki önceliğini kaybetmedi. Günümüzde daha çok önemli hale geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, New York'ta Türkevi'nin teras katında, dün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Melisa Fleming, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Brigitte Macron ve Güney Kore Cumhurbaşkanının eşi Kim Kun Hee başta olmak üzere, Letonya ve Ekvador'un da aralarında bulunduğu 15 ülke liderinin eşlerinin katıldığı Türk mutfağı tanıtım programı düzenledi.
Programda konuk lider eşleri lokum sarıp, akide şekeri keserek Türk lezzetlerinin hazırlanışını tecrübe etti.

"Sürdürülebilir ve Sağlıklı Türk Mutfağı" isimli etkinlikte konuşan Emine Erdoğan, "Mutfak, kültürel mirasın en önemli unsurlarından biridir. Bir ülkenin milli kimliğini, karakterini ve hatta medeniyet özünü yansıtan bir aynadır. Gastro-diplomasi ve gastro-turizm gibi kavramlar ülkelerin, kültür ve tanıtım politikalarının ana unsuru haline geldi." diye konuştu.

Özetle, yeme-içme işleri dünyanın yeni trendi oldu. Şehirlerimiz ya gastrofest düzenliyor ya da düzenlenen etkinliklerde kendi sunumlarını yapmaya çalışıyor.

Yediğin Üzümün Bağını Bileceksin

“Üzümünü ye bağını sorma” atasözünün pabucu çoktan dama atıldı. Artık yediğimiz üzümün değil bağını, soy sopunu bile öğreneceğimiz cinsler arasına Karaman’ın ekşikarası da katıldı. Türk Patent Kurumu, Karaman’ın dağ köylerinin gelir kapılarından olan ekşikara üzümüne coğrafi işaret verdi. Karaman’ın ekşikarası, Divle obruk tulum peynirinin ardından tescilli ikinci ürünümüz oldu.

Her hayırlı işin, her güzel eylemin ardında birileri vardır. Karaman’ın ekşikara üzümünün coğrafi işaret alması da kendiliğinden, Ankara’nın torpil geçmesiyle olmamıştır. Türk Patent Kurumu, Karaman’a kıyak geçti sanılmasın. Kaç yılın gayreti, kaç kişinin çabası vardır, unutulmasın. Bunlar, şehrin belleğine kazınmalıdır ki, vefa denilen asil duygu bir gün yeşerecek olursa, bu insanlar hatırlansın. “Baba oğluna bağ bağışlamış, oğul babaya bir salkım üzüm vermemiş” sözünün örneklerinden olmayalım.

Divle obruk tulum peyniri şöhret oldu. Peynir hastaları, gerçek Divle tulumu bulmak için uğraşıyor. Malum, üretim sınırlı. Talebi karşılamaya yetecek kadar üretilemiyor. Obruğun bir kapasitesi var ve bu durum maalesef birkaç sene daha devam edecek. Obrukla ilgili ciddi çalışmalar var; hem bilimsel hem fiziksel çözüm arayışları sürdürülüyor. Divle obruk tulum peyniri hakkında öyle çok yazı yazılıyor ki, meraklısı takip ediyordur.

Türkiye için yeni olan, tanıtılması gereken ürün, ekşikara üzümdür. Ekşikara, büyük, siyah, sulu ve iri taneli bir üzüm çeşididir. En çok yetiştirildiği yer, Karaman’ın dağ köyleridir. Anadolu ağızlarında üzümler kendi özelliklerinden kaynaklanan isimlerle adlandırılmış. Bu adlandırmada üzümün bir parçasının veya bir özelliğinin tamamına ad olması öne çıkmış. Özellikle üzümün rengi belirleyici unsur olmuş. Bazı üzümler ise tadı, kokusu ve olgunluğuna bağlı olarak isim almış.

Ekşikara adı üzümün rengi ve tadının birleşiminden doğmuş. Ekşikara kurutulduğunda bile suyunda %5’in üzerinde asit kalıyormuş. Bu nedenle üzümün tadında kaybolmayan hafif ekşilik oluyormuş. Bu asitlik üzüm ağızda çiğnenirken boğazda yanmayı önlediği gibi eşsiz bir lezzet oluşturuyormuş. Ekşikara, şekeri yoğun üzümlerden bu özelliğiyle ayrışıyormuş. Birçok üzümün ortak özelliği olan yoğun şekerimsi tat ve genzi yakan yüksek asitlilik ekşikara’da görülmüyormuş.

Ekşikara üzümü, Karaman’ın tescilli ürünü oldu, Divle obruk tulum peynirinden sonra coğrafi işaret almaya uygun bulunan gıda maddemiz oldu.

Kurutulmuş ekşikara geçen yıl üreticiden kilosu 18-20 liradan alınmış. Karaman’da kaliteli ürün satan kuruyemişçilerde 60 liradan satılıyormuş. Bu yıl üreticinin toptancıya satacağı fiyat 30 lira civarında olacağı tahmin ediliyormuş.

Ekşikara üzümü hakkında bir hayli çalıştım. Bu yazı bir başlangıç olsun. Bu işte emeği olanları inşallah sonraki günlerde tanıtacağım. Önce Karaman Ticaret ve Sanayi Odası’nın yöneticilerin binlerce teşekkür. Çünkü Karaman Ticaret ve Sanayi Odası 28.12.2021 tarihinde coğrafi işaret için başvuru gerçekleştirmişti. Coğrafi işaret için sırada hangi ürünlerimiz var? Coğrafi işarette Karaman kaçıncı sırada? Coğrafi işaret ne işe yarar? Bu soruların yanıtları ve daha fazlası başka güne kaldı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?