KONYA KAZANIYOR BİZ KISKANIYORUZ

Konya’da Uluslararası Etkinlikler…

Etkinlikler dayanışma oyunlarına katılan ülkelerin sporcularının geçit töreni ve çeşitli görsel sahne sunumları ile başladı. Geçit töreninde Türk Cumhuriyetlerinden Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan sporcularının aldığı alkışlar, tribünlerin coşkusu görülmeye değerdi. Azerbaycan’ın geçişi sırasında, tribünlerin tepkisi nedeniyle Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ve eşinin mutluluğu gözlerinden okunmaktaydı. Geçiş töreninde sıra Türkiye’ye gelince coşku katlanarak arttı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sporcuları selamlayan görüntüsü stadyumdaki ekrana verilince coşku zirve yaptı. Türkiye’nin geçişi sırasında Azerbaycan Cumhurbaşkanını Sayın İlham Aliyev’in mutluluğu gurura dönüşmüştü, Türkiye ile nasıl gurur duyduğu yüz ifadesinden kolayca okunmaktaydı.

Törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman, Suudi Arabistan Spor Bakanı ve İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz Bin Türki Al Faysal Al Suud, Katar Olimpiyat Komitesi Başkanı Şeyh Joaan bin Hamad Al Sani katıldı.

Açılış töreninden paylaşabileceğim notlar burada paylaştıklarımla sınırlı olsa da aslında dikkat çekmek istediğim farklı bir konu var. Konya 2021 İslami Dayanışma Oyunları (2022*) hakkında sporcuların İslam’a uygun ortam ve şartlarda müsabakalara dâhil olup olmadığı, İslami hassasiyet taşımayan sporcuların kıyafetlerinin uygunluğu konusu sosyal medyada derinden kaşına ve tartışıla dursun. Biz şimdi etkinliklerin Konya’ya kazandırdıkları, Karaman’a kaybettirdiklerine bakalım.

56 ülkeden, 24 branşta 4 bin 200 sporcunun katıldığı etkinliler 09- 18 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 10 gün sürecek etkinlikler, etkinlik öncesi ve sonrası hazırlıklar ile birlikte 15 günü bulan bir süreci kapsar yani 4200 sporcu, antrenörler, teknik direktörler, hakemler, organizasyon görevlileri, basın mensupları, TV yayın ekipleri, güvenlik görevlileri, devlet adamları ve görevlileri ile 10 bin kişiden söz ediyoruz. 10 ile 15 gün süresince Konya’da konaklayacak, yiyecek, içecek ve tüketecek 10 bin kişiden söz ediyoruz. Konya ekonomisine, esnafa katkısını siz düşünün, hayal edin, hesaplayın.

Peki, etkinler süresince yapılacak yayınların değerini hesaplamak ister misiniz? Ben kısaca size nasıl bir değer olduğundan söz edeyim; en az etkinliklere katılan 56 ülkenin gündeminde yer alacaksınız. Birçok canlı yayın yapılacak, haberde yer alacak. Saatlerce, günlerce sürecek yayınlardan söz ediyoruz. Bu yayınları reklam maliyetleri üzerinden hesaplasanız milyonlarca dolar yeterli olmayabilir.

Sporcular ise bu etkinliklere katılarak kendilerini geliştirebilecekler, rekabet artacak, Avrupa, Dünya şampiyonalarına ve olimpiyatlara hazır olabilecekler. İslami hassasiyetlere uygun kıyafetleri ile müsabakalara katılabilecekler.

Esnaf, Oteller, Sporcular, Konya, Ülke kazanacak. Kazananlar listesi uzar gider.

Hayal edenleri, projelendirenleri, projeyi realize ederek gerçekleştirenleri tebrik ederim.

Kıskandık mı? Evet, kıskandık…

Peki, Konya Karaman ikilemesinden rahatsız olanlar seyretmeye ve sadece şikâyet devam edecek mi? Kompleksimizle mutlu mesut yaşamaya devam edecek miyiz.

KARAMAN KAYBEDİYOR MU?

Karaman zamandan kaybediyor, kardan zarar ediyor. Yıllardır birçok tanıtım ve etkinlik fikrini kamu yöneticilerimiz ile sunum formatında paylaştık. Çokça takdir edilen bu proje fikirleri seçilmişler ve siyasiler tarafından dillendirildi ve paylaşıldı fakat gerçekleştirilemedi. İlk kez İstanbul’da ki çözüm ortaklarım ile masaya yatırdığımız etkinlik ve tanıtım projesinin çıktılarından sadece biri olan Bisküvi, çikolata atölyesi ve müzesi gibi.

Önceki dönem belediye başkanlarımızdan mimar, sanat tarihi uzmanı, şair ve yazar Sayın Kamil Uğurlu’nun TRT1 ekranlarında 45 dakika ustaca Türkçe ve Karaman üzerindeki birikimlerini şiir gibi Türkiye kamuoyu ile paylaştığı günleri özledik mi, özledik.

Özellikle son dönemlerde yapılan birçok etkinliğin bırakın uluslararası arenada kendinden söz ettirmesini, ülke içerisinde bile göze görünmedi. “Kendimiz çalalım, kendimiz oynayalım” ölçeğinde kalarak Karaman sınırları içerisinde hissedildi, yaşandı.

Oysa Uluslararası arenada ilgi görecek değerlerimiz var. Karamanoğlu Mehmet Bey’in mirası olan Türkçe bizi Türk Cumhuriyetlerinin odağına oturtur. Karaman Türk Dünyası Spor Oyunlarının ve veya Türk Dünyası Sanat ve Kültür Etkinliklerinin Türk Cumhuriyetlerinden ilgi göreceğinden hiç şüphem yok.

Bir yıl Karaman Türk Dünyası Spor Oyunları ve bir sonra ki yıl Türk Dünyası Sanat ve Kültür Etkinlikleri gerçekleştirilebilir.

KARAMAN NE KAZANIR?

Bu etkinlikler gerçekleşirse Karaman ne kazanır. Ne kaçırdığımızın ve kaybettiğimizin farkında mıyız?

Uluslararası PR fırsatı yakalarız, ilgili ülkelerin gündeminde yer alırız, etkinlikler süresince esnaf, oteller, sporcular, Karaman ve ülke kazanır. Karaman yeterince davetkâr olabilirse Balkanları ve Türk Cumhuriyetlerini kapsayan yıl boyunca sürebilecek bir turizm hareketini başlatabilir. Tüm bu gelişmeler nedeni ile Cumhurbaşkanımızın ve kabinenin gündemine girer daha çok ve daha kolay yatırım alırız. Yurtdışından yatırım fırsatlarına zemin oluşturabiliriz. Kazan kazan formülü ölçeğinde birçok kazanç sağlaya biliriz.

Havalimanı çalışır mı, 15 bin kişilik stadyum ne işe yarayacak diye düşünmez, kapasitesini nasıl artırırız diye düşünür, yeni tesisleri nasıl kazandırabiliriz hesapları yaparız.

KARAMAN BAŞARA BİLİR Mİ?

Hemen yanı başımızda Konya uluslararası bir etkinliği tecrübe ederken Karamandan İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü personelinin bu etkinlikte görev almaları Karaman adına bir kazançtır.

Karaman’da birçok proje fikri konuşuluyor fakat bu fikirlerin projelendirilmesi konusunda önderlik edecek bir lidere ihtiyaç var. Dahası bu proje fikirlerinin esnafın, Karaman’ın bilançosuna kazanç olarak kayıt edilmesini sağlayacak bir lidere ihtiyaç var.

Ben Valimiz Sayın Tuncay Akkoyun’dan umutluyum. Valimizin daha önceki görev yerlerinde edindiği tecrübe ve ortak olduğu vizyonların umudumu kuvvetlendirdiğini söyleyebilirim.

Geçmişte Karaman yazımda bahsettiğim etkinliklerinin parıltısını yansıtmıştı fakat devamlılığını sağlayamadığı gibi projeler, proje fikirleri sahipsiz kaldı.

Önümüzde ki günlerde kendimiz çalıp kendimiz oynamaya devam mı edeceğiz yoksa kısır döngüyü kırıp uluslararası arenaya açılabilecek miyiz birlikte göreceğiz.

Selam ve dua ile…

Mustafa Kurşun

* 2021 yılında yapılması planlanan ve pandemi nedeni ile ertelenen İslami Dayanışma Oyunları 2022 yılında Konya’da gerçekleştiriliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Valide Sultan Mahallesi 3.Kat 120 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılınç Caddesi üzeri Özdoğan Camisine yakın.Bina çift daire üzerin...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Koçakdede Mahallesinde Satılık lüks Daire

Koçakdede Mahallesi Bekir Sıtkı Erdoğan Caddesi üzerinde 2 katlı binanın 1 nci katında bulunmaktadır. Brüt 160 m2 3+1 Odalı Audio Görüntülü diafon Kor...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Grup Şirketleri Personel Alacak

Güney Grup Şirketleri'nde çalıştırılmak üzere;  Askerliğini yapmış Tecrübeli  Bay  Ön muhasebe personeli alınacak.  Başvuru iletişim: 0 542 4...

KARAMAN'DA 2 ADET TOKİ KONUTU SATILIKTIR

KARAMAN 4.TOKİ'DE İKİ ADET KONUT SATILIKTIR  Borcu yok 2+1 zemin kat 100 metrekare 565 bin TL İRTİBAT: +90 532 367 29 19

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs 62 bin kilometrede sahibinden satılıktır.  2018 MODEL 1.5 VTEC RS  62 BİN KİLOMETREDE SERVİS BAKIMLI  TAKASA AÇIKTI...

Toprakçılar Makina'ya Torna ve Kaynak personeli alınacak

Toprakçılar Makina çalışmak Torna ve Kaynak personeli arıyor. Başvurular bizzat Toprakçılar Makina'ya yapılacak. Başvuru yapılacak yer bilgileri ve i...

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?