Boynumda Daima Silgi Taşırım

Hayatıma renk vermeyen her şeyi silerim. Asalaklar, nasırıma basanlar, üzerimden getirim elde etmeye kalkanlar da dâhil.

Ya dinleyecek, ya da dinletecek. Boş boğazlık *lavgarlık yapmayacak. Hayal kuracak, gülecek güldürecek. Kısaca bilgisini sunmasını bilecek.

Yakın zamanda “Biz Bize” adı altında sosyal medyada bir grup kurduk. Grup dışa paylaşıma kapalı, kendi içinde eski hatıraları canlı tutmaya yönelik bir grup. Anası babası evladı eşi vs. gruba katılamaz. Grubun bir anayasası var. Herkes kurallara uyacak. Uymayanlar için ne mi yapılır.

Bakın grup anayasasının bazı maddelerinde neler yazıyor:

Madde 1) Karaman doğumlu olması şart değil. Gönlü Karaman sevgisi ile dolu olsun yeter.

Madde 16) Bu grup Mevlana tekkesi değil. Gruptan atılanlara ne olursan ol yine gel demez.

Madde 18) Sevgi ve saygı çerçevesi içerisinde bilgi / beceri mutlaka paylaşılır. Uymayanların ayağının altına bir kalıp sabun, boynuna bir ip ve kıçına bir tekme ile gruptan atılır.

Her şey Kırım Hanı Giray Han’ın haremine yeni getirilen DİLARA BİKEÇ / (MARİA POTOCKA) adında “LEH” asıllı genç bir cariyeyi görür görmez âşık olmasıyla başlar.

MARİA, Kırım Hanının aşkına karşılık veremeden hastalanır, günden güne eriyip biter ve çok geçmeden vefat eder. Bir rivayete göre haremindeki diğer kadınların bu büyük aşkı kıskandıkları için Dilara/Maria’yı zehirledikleri iddia edilir. 

Bir diğer rivayete göre ise Maria’ya âşık olan Giray Han, haremindeki gözdesi ZAREMA’yı ikinci plana itmiştir. Kıskançlık yüzünden Zarema Dilara/Maria’yı öldürür. Bunu duyan Giray Han da Zarema’yı öldürür.

Giray Han öylesine üzülür ve kederlenir ki Dilara/Maria’ya olan aşkını ölümsüzleştirmek için bir eser yaptırmak ister. Gözyaşı çeşmesinin yapılış sebebi işte bu...

Türkiye’de olduğu gibi dünyanın birçok meydanlarında internet ücretsiz. Mesela; Karaman’da İstasyon Parkında, Aktekke Meydanında. Ankara Gençlik Parkı. Hemen hemen tüm lokantalarda çay bahçesi işletmelerinde. Benim köyümün parkında bile internet ücretsiz. Tüm gençler ders notları olsun diğer sosyal paylaşımlarını buradan yapıyorlar. Yerel yönetimlerin halkına güzel hizmeti. Wİ-Fİ sınırsız ve şifresiz.

Çok fazla internet kullanmayan ben bile bazen denk gelirse parkımızdan laptopumla internete bağlanıyorum. Bu internet olayına neden girdiğime gelince; yakın zamanda bir dostumuz gözlemlerini yazmış. Bizim köyde ki insanlardan bazıları zannedersem konunun içinde geçen esas oğlan karakterinde ki kişi hakkında düşüncelerini yorumlar kısmına yazmışlar. Hepsi bir birine yorumumu okudun mu diye sormaya başlamışlar.

Ama yorumların hiç biri ortada yok, yayımlanmamış. Olayı sanki ben çözecekmişim gibi beni aradılar. Bende seyahatteydim. İnanın başımı kaşıyacak vaktim yok. Cep telefonumda internet yoktur. İhtiyaç duyarsam hemen haletme yollarını biliyorum. İşimi de hemen görüyorum. Bende internet gazetesi imtiyaz sahibi eski dostumu aradım. Köydeşlerimizin dileklerini ilettim. Kendilerince haklı sebeplerle yayımlamadıklarını söylediler. Bu arada köydeşlerime kendiniz arayın da dedim. Benden telefon istediler ben vermedim. Meğerse internet gazetesinin altında telefonu varmış. Valla bende yeni öğrendim.

Demokrasi ile yönetilen ülkelerde seçme hakkın olduğu gibi seçmeme hakkında vardır. “Söz ağızdan çıkıncaya kadar sana aittir, söz ağzından çıktıktan sonra hak karşı tarafa geçer.” (Kime söylemiş bilmiyorum)

Karamanoğullarının karakteristik özelliklerinden biri de; bilgide inatçılık, yazmada gözü karalıktır. Bu böyle biline vesselam.

Beğenirsin beğenmezsin. Seversin sevmezsin, ama her fikre saygı duyacaksınız. Kural bu. Hakaret olmadığı müddetçe eleştiriye açık olacaksın. Kısaca ana avrat küfretmesinde istediği gibi, anladığı gibi eleştirip fikrini söylesin. Hakkı var çünkü. Sen bunu engelleyemezsin. Bunlar benim şahsi fikrim. Yıllardır bazı internet gazeteleri dâhil basılı ortamda bilgi paylaşımı yapıyor yazıyorum. Yazıyorum derken gezip gördüğüm, araştırmalarımı kaynak vererek paylaşıyorum.

Derlediklerimi hakkım olduğu kadarıyla kurgu yaparak kitaplaştırdığım 15 kitabımı yayımladım. Bazıları ikinci, üçüncü baskı yaptı. Üç tanesi de Amerikan üniversitelerinin kütüphanelerinin kataloglarına alındı. Bunlar benim başarım olduğu gibi okuyanların da başarısı olarak kabul ederim. Okunmasa ilgi duyulmasa kimin haberi olacak.

Neyse, keşke gibi olasılıkla başlayan cümleleri kullanmam. En azından dikkat ederim. Hayatımda bunları içeren olaylar olmadı. Yaşanacak varsa yaşanmıştır ve yaşayacaksın. Başkasının kaşığı ile asla çorba içmem.

Bu bir göndermedir;

Suyun Doğası Bir Felsefe Anlatır.

Mesela dağdan akan suyu düşünün. En az direnç gösteren yolu seçer akmak için. Yani önüne bir kaya çıkacak olursa onunla uğraşmaz, kayayla mücadele etmez, etrafından dolaşıp devam eder akmaya. Suyun bu doğasından aldığım ilhamla kendime derim ki: “Seninle uğraşan hiç kimseyle uğraşma, eğer uğraşırsan onunla aynı yerde kalırsın. Etrafından dolanıp devam et yoluna.”

Diyelim ki dağdan akan su önüne çıkan kayanın etrafından dolaşamayacak bir yola denk geldi. O zaman ne yapar, birikip üstünden aşar. Yok, eğer bu da olmuyorsa sabırla kayayı damla damla delmeye başlar. Kayayı delmeyi başaran suyun kuvveti değildir tabii ki, damlaların sürekliliğidir ki buna da “sabır” derler.

Kayayı delen su elbette yine yoluna devam eder. Su hep akar. Bilir ki aktıkça temizlenir. Bazen dere kenarlarında su birikintileri oluşur, akmayan su bulanır, çamurlaşmaya başlar. Üzerine pislik birikir bu yüzden derler ki: “Sen su gibi ak. Her daim yenilen. Her gün yenilen. İki günün aynı olmasın. Dünü dünde bırak yeni şeyler öğren.”

Mesela su değişimden hiç korkmaz. Ama insanlar değişimi sevdiklerini söyleseler de aslında bundan çok korkarlar. Su değişimi ne güzel de anlatır. Bazen yağmur olur, bazen kar olur, bazen buz olur, bazen buhar olur. Buhar olduğunda çıkar gökyüzüne yağmur olup iner yine yere.

Ayrıca su uyumludur. Çay bardağına koyduğunda çay bardağının şeklini alır, kovaya koyduğunda kovanın. Sürekli bulunduğu yere uyumludur ama doğası hiç değişmez. Her yere her şeye uyum sağlar.

Aynı zamanda akışa teslim olur. Teslimiyet içindedir. Çünkü bilir ki bütün dereler eninde sonunda büyük denizlere, okyanuslara akar. Elinden geleni yaptıktan sonra hayatın akışına teslim olmaktır bu. Su berraktır, şeffaftır. Olduğu gibidir yani. Paylaşımcıdır. Hep besleyicidir. İnsanları, hayvanları, doğayı besler. Hayatı başlatandır. Su olan her yerde bitkiler vardır, hayvanlar vardır, insanlar vardır. Anladın mı internet sahibi eski dostum. Kaynak: Sufizm’de Su Felsefesi | Hikmet Öztürk – Yazı Atölyesi (yaziatolyesi.com)

Mevlana diyor ki;

”Bir an için su olduğunu düşün… “ Su gibi özel, su gibi yararlı ve su gibi çok, tükenmez. İnanıyorum ki gerçekten de öylesin. Ama ister çeşmelerden dökül, ister göklerden yağ, ister nehirler dolusu ak… Dibi olmayan bir kovayı asla dolduramazsın. Yani, seni dinlemeyenlere sesini asla duyuramazsın.

Unutma, daha çok bağırdığında daha çok dinlenmezsin gürültünün bir parçası olursun yalnızca. Suyun yakınında olanlar, suyu en az içenlerdir. Çünkü su nasılsa burada, gerek yok ki suyu kana kana içmeye diye düşünürler. Tıpkı, sesini sürekli duyanların, bir süre sonra seni dinlemedikleri gibi.

Kısaca verdiğim eğitimlere boynumda ki silgi ile çıkarım. Hadi bakalım “silgi ne işe yarar” başlıklı dersine iyi çalış.

Şerafettin GÜÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

02

Hayri Karaca(koca Öğ) - Hocam her şeyden önce tecrübenizi daima takdir ederiz.

Köyde daima aranan kaynak kişisiniz. İnterneti inşallah kapatmazlar. (Bazen kapanıyor)

Bahsettiğiniz esas oğlan meselesinin defteri dürüldü. Asla bir daha oraya oturamaz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 19:28
01

Suzan İmran - MUHTEŞEM:

Mesela dağdan akan suyu düşünün. En az direnç gösteren yolu seçer akmak için. Yani önüne bir kaya çıkacak olursa onunla uğraşmaz, kayayla mücadele etmez, etrafından dolaşıp devam eder akmaya. Suyun bu doğasından aldığım ilhamla kendime derim ki: “Seninle uğraşan hiç kimseyle uğraşma, eğer uğraşırsan onunla aynı yerde kalırsın. Etrafından dolanıp devam et yoluna.”

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 15:05

KARAMAN'DA 2 ADET TOKİ KONUTU SATILIKTIR

KARAMAN 4.TOKİ'DE İKİ ADET KONUT SATILIKTIR  Borcu yok 2+1 zemin kat 100 metrekare 565 bin TL İRTİBAT: +90 532 367 29 19

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs 62 bin kilometrede sahibinden satılıktır.  2018 MODEL 1.5 VTEC RS  62 BİN KİLOMETREDE SERVİS BAKIMLI  TAKASA AÇIKTI...

Toprakçılar Makina'ya Torna ve Kaynak personeli alınacak

Toprakçılar Makina çalışmak Torna ve Kaynak personeli arıyor. Başvurular bizzat Toprakçılar Makina'ya yapılacak. Başvuru yapılacak yer bilgileri ve i...

Kılbasan'da 6 tarla ihale ile satılacak

Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyünde 6 adet tarla ihale ile satışa çıkarıldı. İşte fiyatlar...  Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyünde 1. sınıf 6 a...

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?