Edirne Dar'ül Hadis Camisinde Bir Karamanlı

Edirne Dar’ül Hadis Camiinde Bir Karamanlı

2022 Kurban Bayramı tatili bir hayli uzun olunca bende rotamı biraz uzun tuttum. Kendimi Orta Toros Dağlarından Serhatlar Şehri Edirne’de buldum.

Her sene olduğu gibi Kurban Bayramı’nda Otobüs terminalleri çok kalabalılıktı. Bu kalabalık insan toplulukları içerisinde bir köşeye çekildim otobüs hareket saatimi bekliyordum. Benim için böyle kalabalıklar daima insan analizleri yapma fırsatı olmuştur. Bazen bir parka gider, bir simit bir meyve suyu ile birkaç saat insanları seyrederim. Bu anlar benim için huzur dolu dakikalardır.

Hiç tanımadığınız kişilerle kısa sohbetleriniz sonucunda uzun dostluklarda kurabiliyorsunuz bu dakikalarda. Sosyal medya hesabıma bu Kurban Bayramı’nda beş arkadaş eklendi.

Dünya üzerinde bazı şehirler vardır ki onlar kendi özlerinden gelen bir albeniye sahiptirler. Deyim yerindeyse ruhlarındaki çekicilikle tarihin aynasından görüntüleri hiç mi hiç eksilmez. Edirne şehri de bunlardan biridir. Zannedersem beş sefer gezmek için gitmişimdir. Belki bir iki fazlası olabilir.

Karaman diyarlarından çok küçükken götürülen, kayıtlarda tam adı Sinan bin Abdülmennan (Abdülmennan, Osmanlı döneminde devşirmeler ve din değiştirip Müslümanlığa geçenlere baba adı olarak verilen isimlerden biridir) olarak geçen Mimar Sinan'ın gençlik yılları konusunda elle tutulur bilgi bulmak kolay değil. Edirne’ye her gidişimde Mimar Sinan ve Selimiye Camisi bana çok farklı gözükür. Her seferinde bir köşesinden gözümü ayıramam. Döner döner bakarım her nedense. Bu sefer daha fazla dönüp dönüp defalarca aynı yere baktım. Belki 50 yıl sonra bir kez daha görebileceğimiz bir manzara vardı karşımda. Günümüzün son teknolojisi kullanılarak iki minaresine çelik konstrüksiyon iskele kurulmuş. Hem de en tepe alemine kadar. Gerçekten görülmeye değer.

Mimar Sinan’ın Selimiye Camisi Minareleri bakıma alınmış. Taşlar büyük bir titizlikle temizleniyor.

Caminin bir kısmı ibadete açık. Kurban Bayramı’nın ilk iki günü çok sakin bir ortam vardı. Ama üçüncü gün ortalık bir anda kalabalıklaştı. Edirne’ye gelinirde “Edirne Çiğeri” yenmeden gidilmez. Çocukluk arkadaşım kadim dostum Ahmet Tek’in önerisi ile akşam yemeğimizi bölgenin önde gelen ciğersinin kapısını çaldık.

İşletme sahibi ile yıllar öncesinden dostlukları hemen belli olan bir karşılama ile özel masaya alındık. Her zaman duyduğumuz bir kelime ile sohbet başladı. “Gel Ciğerimi Ye” ne güzel içten söylenen bir cümle değil mi? “Ciğer Parem Benim” Ciğer ile ilgili o kadar çok özlü sözlerimiz var.

Konu başlığımıza dönecek olursak;

Darül Hadis Camii Türbeleri hakkında kaynaklarda yazılanları ve gördüklerimizi şöyle ifade edebiliriz:

Dar’ul Hadis Camii İmamı Sayın Mahmut Eroğlu beyle üç yıl öncesinde uzun bir telefon görüşmesi yapmıştım. Şimdilerde görevini İstanbul’da yapıyor. Caminin etrafını şahsi gayretleri ile imar etmiş. Ağaçlandırmış, peyzaj çalışması yapmış. Hatta bahçede kaplumbağa beslemeye başlamış. Gittiğinizde bölge de hakkında çok olumlu söylemler duyarsınız.

Dar’ül Hadis Camii Açık Türbesi

Dar’ül Hadis Camii avlusunda, kıble yönünde yakın yakına bulunan türbelerden biri kapalı diğeri açık planlıdır. Açık planlı türbe altıgen plan şemasına sahiptir. Taşıyıcı ayaklar ve kemerlerden kubbe hizasına kadar olan bölümlerde almaşık bir örgü sistemi görülür. Bir taş sıraya karşı üç sıra tuğla aralarında harç olacak şekilde dizilmiştir. Açık türbenin üzeri küçük bir kubbe ile örtülmüştür. Açık türbede yatanlar şunlardır;

Sultan I. Selim’in kızı Hafize Sultan

Sultan II. Mustafa’nın kızı Ümmü Gülsüm Sultan   (1112 / 1700)

Ortadaki tek kabir Edirne Valisi Şehit Gıyaseddin Karaman Bey’e aittir. GIYASEDDİN KARAMAN BEY (Ö.1471) Sultan Taceddin II. Mehmed’in oğlu, Nasireddin ve Gıyaseddin Karaman = Alaeddin Bey (Ö.1471) olarak da adlandırılır. Edirne’de mezarı bulunmaktadır.

Haziresi tren yolu yapılırken kaybedilen Dar’ül Hadis Camii mihrabındaki kabirlerden biri de caminin ilk müderrisi ve Osmanlı Cihan Devleti’nin II. Şeyhülislamı olan Molla Fahreddin-i Acemi Hazretlerine aittir. Bu haziredeki mezar taşlarının bir kısmı müzeye kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Dar’ül Hadis Camii Kapalı Türbesi

Dar’ül Hadis Camii avlusunda, kıble yönünde bulunan kapalı türbe sekizgen plan şemasına sahiptir. Türbeye ait bir kitabeye rastlanmamıştır. Türbe küfeki taş malzeme ile inşa edilmiştir. Kapının olduğu cephe hariç diğer yedi cephede bulunan alt sıra pencereleri sağır sivri kemerle çevrelenmiş düz atkılıdır. Bu sağır sivri kemerler dikdörtgen silmeli bir çerçeve içine alınmıştır. Bu dikdörtgen çerçeveyi silmeli sivri kemer sıraları çevreler. Bu düzenlemenin üstünde, saçak silmelerinin ise hemen altında her cepheye ( kapı cephesi de dâhil ) denk düşen sekiz adet fil pencere bulunur. Türbenin üzeri tek kubbe ile örtülüdür.

Süslemesi bulunmayan kapalı türbe içerisinde Sultan II. Mustafa’nın iki, Sultan III. Ahmet’in dört, evladı yatmakta.

II. Murat’ın iki çocuğuna ait lahitler bulunmaktadır. Bunlar;

Sultan II. Murat’ın şehzadesi Hüseyin Çelebi   ( 853 / 1448 )

Sultan II. Murat’ın şehzadesi Orhan Çelebi   ( 855 / 1450 )

Sultan II. Mustafa’nın kızı Hatice Sultan   ( 1110 / 1698 )

Sultan II. Mustafa’nın şehzadesi Ahmet   ( 1115 / 1703 )

Sultan III. Ahmet’in kızı Rukiye Sultan   ( 1110 / 1698 )

Sultan III. Ahmet’in şehzadesi Mehmet   ( 1125 / 1713 )

Sultan III. Ahmet’in şehzadesi Sultan Selim   ( 1127 / 1715 )

Sultan III. Ahmet’in kızı Zeynep Sultan   ( 1127 / 1715 )

Dar’ül Hadis Camii’ne ait üç adet kitabe bulunmaktadır. Camiye üzerinde iki sıra kitabesi olan bir taç kapı ile girilir. Üstteki kitabe ilk yapım kitabesidir. Bu kitabeden yapının yapım tarihini ve kimin adına yapıldığını öğreniyoruz. Kitabede şunlar yazmaktadır:

“Bu büyük Sultan, yüce padişahlar padişahı, yücelerden desteklenen, düşman krallara muzaffer, adalet ve ihsanın gözeticisi, güven kanatlarını en kemal iman üzere yayan, sultanoğlu sultan, fethin babası –saltanat sancakları daim olsun. Devleti devamlı yaşasın-, Bayezid Han oğlu Mehmet Han oğlu Murad Han’ın Cami-i şerifidir. Sekiz yüz otuz sekiz yılının Şaban ayının yirmi üçünde yazıldı.” (Miladi 24 Mart1435)

Doğu batı bedenleri boyunca dikdörtgen uzanışa sahip bu ilk bölüm, üzerinde ortada iki ahşap sütunla desteklenmiş, üç kemerle taşınan bir kadınlar mahfilini taşır. Ortadaki bölüm beyzi bir kubbeye sahipken, iki yandakiler çapraz tonozla örtülüdür.

Bu ilk bölümden caminin ana kubbesi altına denk düşen kare planlı bölüme geçilir. Cami kubbe göbeği ile eteğinde, mihrap nişi içerisinde, pencerelerin üst sıralarında ve pandantiflerde kalem işi süslemeler göze çarpar. Mihrap nişi üzerinde bir perde motifi yer alırken diğer süslemeler genel olarak bitkisel motiflidir.

Alt sıra pencereleri dikdörtgen formlu olup sivri kemerli alınlığa sahiptir. Buna karşılık üst sıra pencereleri yuvarlak kemerlidir. Caminin batı yönündeki revakların birkaç metre ilerisinde bir su kuyusu bulunmaktadır. Cami bahçesine girişte ise çokgen formlu üzeri buna uygun bir çatı ile örtülü bir şadırvan bulunur.

Şerafettin GÜÇ

Kaynaklar:

https://edirne.ktb.gov.tr/TR-147882/edirne-darul-hadis-camii.html

https://islamansiklopedisi.org.tr/darulhadis-kulliyesi

Ekrem Demiray, Edirne Fotoğrafları, Edirne Müzesi Kitaplığı.

Rifat Osman, Edirne Rehnümâsı, Edirne 1336, s. 39.

Osman Nuri Peremeci, Edirne Tarihi, İstanbul 1939, s. 63.

Edirne ve Yöresi Eski Eserleri Sevenler Kurumunun 1939 Umumî Kongre Raporu, İstanbul 1939, tür.yer.

Oktay Aslanapa, Edirnede Osmanlı Devri Âbideleri, İstanbul 1949, s. 94-97.

a.mlf., Osmanlı Devri Mimarisi, İstanbul 1986, s. 73-74.

Ayverdi, Osmanlı Mi‘mârîsi II, s. 382-385.

Oral Onur, Edirne Türk Tarihi Vesikalarından Kitabeler, İstanbul 1972, s. 99-102.

Mustafa Bilge, İlk Osmanlı Medreseleri, İstanbul 1984, s. 140-148.

Ratip Kazancıgil, Edirne Mahalleleri Tarihçesi, Edirne 1992, tür.yer.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

27

Kıymet Serez - Şerafettin hocam sizin sayenizde gerçek tarihimizi öğreniyorum,iyiki varsiniz.emeginiz ödenemez,

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 18:27
26

Deliormanlı - Çok değerli bilgiler.. iyiki Karamanoğllarındanım bununla

herdaim gurur duydum Türk evladı olarak Karamanoğulları aralarıma saygı ve minnetle rahmet diliyorum. Ne mutlu Türküm ??

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 18:02
25

Bekir Şahin Elmalı - Faydalandım. Karamanoğulları Beyliği tarihine çok katkınız oluyor. Dikkat edin bu çalışmalarınızı çekemeyenler olur.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 12:47
24

Ömer Elbeyli - Şerafettin hocam gerçekten araştırmalarınızdan faydalanıyoruz. Kulaktan duyma yerine okumak gerektiğine inananlardanım. Araştırma yapmak isteyenlere şahsınız bir kaynak. Emeklerine sağlık.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Temmuz 12:20
23

Kadriye Türkanoğlu - Şerafettin hocam öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Emeklilik böyle olmalı düşüncesindeyim. Ankara dernekte (5 yıl oldu) toplantıda görüşmüştük, umarım tekrar sohbetinizi dinleriz. Esen kalın.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 17:32
22

Yusuf Nuri Bakioğlu - Şeref abim emeklerine sağlık. Karamanoğulları tarihine kalıcı bilgiler bırakıyorsunuz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 15:07
21

Kasabalı - KARAMANA HİZMET EDEN BİR YAZI RESUL BEY TEBRİKLER

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 10:53
20

Metin Bilgin - çok güzel bvir yazı olmuş. resul bey teşekkürler. makalenin kaynaklarını vermeniz de harika.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 10:52
19

Ayrancı / Ağızboğaz'lı - Hocam bu bilgilere rağbet yok. Magazin ağırlıklı yazın. Z kuşağı ne demekse anlatamayız bu "uşkuru düşük" Z 'lere. Gerçekten inanıyorum ki; bu çalışmalarınız günün birinde kaynak gösterilerek anılacak.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 10:49
18

Göktaş Aysel(öğrt) - Branş dersleri yerine genel kültür derslerinde okutulması gereken bilgiler. Konu ağır, bilgi müthiş.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 10:30
17

Nebi Kalemdaroğlu - Şerafettin hocam doyurucu bilgiler. Kaynakları dahi okuduğunuzu tahmin ediyorum. Gezip görmeden kaynakalrı okumadan kalemi elinize almadığını yakinen bilendenim. Var olunuz.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 10:09
16

Zerrin Çelikörs - Yine okunabilecek bir makaleniz. Karamanoğulları Beyliği diyarından sürgün edilenlere ithaf ederim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 16:38
15

Erhan Erçetin - Faydalı ve iç açıcı çalışma olmuş.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 16:28
14

Nuray Ural - Abi sanki seninle geziyoruz. Bu arada bilgiler mükemmel.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 15:06
13

Özatay Naci - Emeklerinize yüreğinize sağlık kardeşim bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler kolaylıklar dilerim selamlar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 13:10
11

Can Peyker - Sınıf arkadaşım çok emek veriyorsun. Takdirle alkışlıyorum. Mümkün olduğunca takip ve okuyorum. Ailecek selamlar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 13:05
10

Safinaz Özatay - Emeklerinize sağlık degerli bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler kolaylıklar dilerim

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 13:04
09

Salih Kaynarca(köydeş) - Nasıl bir gayret, nasıl bir sevgi hocam. Üşenmeden bu yaşta gidip arşiv karıştırarak, bilgi toplayarak insanlığa sunum yapıyorsunuz. Sağlığınız daim olsun dilerim.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:59
08

Erdemli Tırtarlı Ömer - Kaynakları okumak yeterli. Tabii ki meraklısına sözüm. Abim yine yerinde araştırmışsın.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:54
07

İncekara İbrahim - Bu işler gezmekle, yerinde yaşamakla oluyor. Kısaca maddi manevi emek vereceksiniz. Kütüphaneye kapanmakla tarih yazılmıyor. Helal olsun Şeref hocam sana.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:43
06

Bekir Ademoğlu - Rabbim gayretinizi ve ilminizi artırsın inşaallah.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:41
05

Sekiçeşmeli Mesut - Şeref kardeşim, seni tebrik ederim. Ülkemizi gezip tarihi yerleri ziyaret etmeniz çok güzel, Selimiye Camisi gerçekten bir şaheser,

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:28
04

Ömer Arslan Sağdıç - Emekleriniz ve değerli bilgileriniz için sağ olun, var olun. Gerçek bir Karamanoğullarındansınız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:26
03

Aydanur Toprak - Paylaştığınız araştırmalarınız ve birikimleriniz için teşekkürler Selam ve saygılar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:23
01

Cavidan Yaprak(e.öğrt) - Emekleriniz ve değerli bilgileriniz için sağ olun var olun. Sizin paylaşımlarınızı okuduğum zaman inanın bilgi hazineme katkı oluyor. İyi ki varsınız. Sağlıkla kalın.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Temmuz 12:20

KARAMAN'DA 2 ADET TOKİ KONUTU SATILIKTIR

KARAMAN 4.TOKİ'DE İKİ ADET KONUT SATILIKTIR  Borcu yok 2+1 zemin kat 100 metrekare 565 bin TL İRTİBAT: +90 532 367 29 19

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs 62 bin kilometrede sahibinden satılıktır.  2018 MODEL 1.5 VTEC RS  62 BİN KİLOMETREDE SERVİS BAKIMLI  TAKASA AÇIKTI...

Toprakçılar Makina'ya Torna ve Kaynak personeli alınacak

Toprakçılar Makina çalışmak Torna ve Kaynak personeli arıyor. Başvurular bizzat Toprakçılar Makina'ya yapılacak. Başvuru yapılacak yer bilgileri ve i...

Kılbasan'da 6 tarla ihale ile satılacak

Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyünde 6 adet tarla ihale ile satışa çıkarıldı. İşte fiyatlar...  Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyünde 1. sınıf 6 a...

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?