Karaman’ın Gururu

Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 Lideri Arasına Karaman’dan Hangi İsim Girdi?

Dört yıl önceydi. Eski Milli Eğitim ve Çalışma Bakanı, Başbakanlık Müsteşarı, Prof. Dr. Ömer Dinçer’in babası Terzi Duran amcanın cenazesine katılmak için Karaman’a gelmiştim. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere, Ankara’dan bir dönemin popüler siyasileri ve bürokratları ve gazetecileri de Karaman’a gelmişlerdi.

Bir cuma günüydü. Cenaze için gelenler Arapoğlu Camii’nde cuma namazı kıldılar. Adını sonra öğrendiğim, Karaman’ın en aktif ve en heyecanlı, gayretli, yiğit imamı İskender Kayhan Hoca’nın bugün bile aklımda kalan hutbesini dinlemiş, Araboğlu’nun manevi havasında namazlarımızı huşu içinde (Gönlü Allah sevgisiyle dolu olma, Allah’a sevgi ve saygıyla boyun eğme durumu) kılmıştık.

Cami lebalep doluydu. Çıkarken kapı önünde yığılma oldu ve bir süre içeride bekledik. Çıkışta bizi bir sürpriz bekliyordu. Etli pilav dağıtılıyordu. Ankara’dan tanıdığım bir dönemin valilerinden ve Başbakanlık müsteşar yardımcılarından bir arkadaşım, kalabalığın içinde sesini duyurabilmek için bana adeta bağırarak, “Burası ne cömert şehirmiş. Cumayı kıldık, etli pilav ikramı için bizi kapıda karşıladılar” demişti.

Bu sözden gurur duymuştum. Karamanlıydım ve cömertlik gibi en büyük iltifatı duymaktan daha mutlu olabileceğim bir başka iltifat aklıma gelmezdi. Bu olayı, o günlerde yazdığım gazetede “Karaman’a Cömert Şehir Dedirtmek” başlığıyla yayımladım. Uzun yazımdan bir bölümü şöyleydi:

“İkram, Gönül Çeler

Camiye girerken, Saray Holding’in ikramları vardı, çıkışta etli pilav için uzun kuyruklar oluşmuştu. Minik ama güzel çikolata külahlarını dağıtanların yüzü gülüyor, bu ikramı kabul edenlerin memnuniyeti yüzlerinden okunuyordu.

Ya etli pilav kuyruğuna ne demeli? Cenaze namazına yetişme telaşı olmasa, sıraya girer, o lezzetten payıma düşeni afiyetle yerdim. Taziye için gelen ve Karaman’ı ilk kez gören grubun, Arapoğlu’ndan çıkarken söylediği, “Burası ne cömert bir şehir” cümlesini duymak ne demek, bir düşünün.

Sevgili kardeşim Sami, sizlerin cömertliğinizi bilenlerdenim. Ama o gün, bu sözü sizi hiç tanımayanlardan duyunca gözyaşlarımı zor tuttum. “Karaman cömert şehir” sözünü söylettiniz ya, aşk olsun!”

Sami Özdağ “Gönlü Zengin 50 Lider” listesinde 

O yazım 20 Aralık 2018’de yayımlanmış. Tamamını internetten okuyabilirsiniz. Karaman’da benim tanık olduğum cömertliği, aynı kişi, Saray Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ, bu kez Türkiye’ye gösterdi. Daha doğrusu Türkiye’nin en prestijli dergilerinden Capitol, “Gönlü Zengin 50 Lider” listesinde Sami Özdağ’a yer verdi. Sami Özdağ, daha önce olduğu gibi yine listenin 46. sırasında yer aldı.

Listede, Koç Ailesi’nin birinci, Erman Ilıcak’ın ikinci, Fuat Tosyalı’nın üçüncü olduğunu belirtmeliyim. Listede Türkiye’nin ünlü zenginleri var. Tuncay Özilhan, Yaşar Ailesi, İbrahim Çeçen ve Ailesi, Doğan Ailesi, Nihat Özdemir, Sadettin Saran, Mehmet Kutman, Abdülkadir Konukoğlu, Rauf Ali Dinçkök, Zorlu Ailesi, Hamdi Akın, Mehmet Ziylan, Zeynep Bodur Okyay, Tekfen Vakfı, Ali Nihat Gökyiğit’in yer aldığını bilmenizi isterim.

Yaşar ve Doğan aileleri patronlarım oldu. Listede yer alan iş insanlarının bir bölümünü tanıma fırsatı buldum. Onlarla yurt dışı gezilere katıldım, yurt içindeki etkinliklerini izledim ya da konuk olarak bir grup içinde ağırlandım. Erman Ilıcak’ın Petersburg’da orman ve göl manzaralı bir kır lokantası, Hamdi Akın’ın Kudüs ve Ali Nihat Gökyiğit’in Artvin Kafkasör’deki ikramlarını unutamam.

Listenin adlandırılmasındaki nezakete, zarifliğe dikkatinizi çekerim: Türkiye’nin Gönlü Zengin Liderleri…

“Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 Lideri” listesine bir hemşehrimiz girmiş. Ne büyük gurur. Ben yakinen biliyorum ki, bizim iş insanlarımızın her birinin gönlü zengin. Gönül zenginliğiyle ilgili Karaman’dan öyle güzel haberler alıyorum ki, sevinçten ve mutluluktan ağladığım bile oluyor. Kendileri istemediği için bu isimleri ve yardımlarını yazamıyorum.

Sevgili Karamanlı hemşehrilerim. İnanın Karaman Türkiye’nin en cömert şehirlerindendir. Karaman, Türkiye’nin gönlü zengin insan sayısında ilk sıralardadır. Capitol Dergisi, 30. yıl Temmuz 2022 sayısında bu konuya geniş yer ayırmış. “Gönlü Zengin 50 Lider” başlıklı kapağın illüstrasyonu ağacın dallarında Karaman’ı görmek az şey mi? Capitol Dergisi bana bunu hatırlattı ve Saray Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ listeye girerek göğsümüzü kabarttı. Sami Özdağ’ın gönül zenginliğini nasıl anlamalıyız ve nasıl anlatmalıyız? İnşallah bir başka yazı konusu olur.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?