Tepeciklerden Zirveye

Birçok insanın gıpta ettiği eğitim, iş ve sosyal hayatı olan, çevresi kalburüstü insanlarla dolu olan, gerçeklemesi maddi güce bağlı birçok dünyevi amaca ulaşma imkânı olan, gerek sosyal sermayesi gerek ticari sermayesi olan bir iş adamının hayatındaki değişim üzerine konuşacağız.

Toplumumuz hidayet bulan batılı insanların hayatını merak ettikleri gibi hidayet bulan içimizdeki insanların da hayatını merak eder. Bu tür kişilerin hidayet bulan hayatında bidayetin nasıl olduğunu dinlemekten adeta zevk alır insanlarımız. Bembeyaz elbiselere bürünmüş, elinde boyundan uzun asası olan aksakallı bir dedenin, dumanlar arasından gelerek bu insanların kulağına bir şeyler fısıldadığını hayal ettiklerinden, tahayyüllerinde gerçekleşen muhabbeti öğrenmek isterler. Yunan mitolojisinde Zeus’un giyinmiş haline benzeyen bu aksakallı ihtiyar tip, dini içerikli yayınlarda kelimelerini uzata uzata konuşan ağır karakterli, komedi ve başka amaçlı çekimlerde ise gayet muzip ve zevzek birisi olarak canlandırılır.

Zihinlerdeki hayali düşüncelerin aksine gerçek bir hayat hikâyesini konuşmak için konuğumuz; Hayykitap Yayınlarından çıkan, “Ol Dedi Oldum” adlı eserin yazarı Mehmet Salim ÖZTOKSOY’dur.

Hoşgeldiniz Hocam…

Hoşbulduk…

1-Mehmet Salim ÖZTOKSOY nasıl bir ailede ve nasıl bir çevrede büyüdü? Ailesinin dini hassasiyeti ne seviyedeydi?

Cumhuriyet döneminin yasaklarıyla büyümüş bir anne babanın çocuğu olarak geldim dünyaya. İsmini aldığım dedem, her gün Kur’an okuyan nur yüzlü, yakışıklı ve güzel bir insandı ancak ben küçükken o Hakk’a yürüdü. Rahmetli babam her ne kadar İslam’ı tam olarak yaşamadıysa da İslâmî ahlâkı bizlere çok güzel örnek olarak verdi. Hep Hakk’ın ve haklının yanında olmayı, idama götürseler bile yalan söylememeyi, Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmamamız gerektiğini, ticarette dürüst olmayı, hiç kimsenin dedikodusunu yapmamayı bizzat yaşayışıyla öğretti.

2-37 yaşına kadar İslam’a karşı menfi düşünceleriniz olduğunu biliyoruz. Hidayet bulduktan sonra bu menfi düşüncelerinin asıl sebebinin ne olduğunu görebildiniz mi? Yanılsama hangi noktada olmuş?

-Müslüman olduklarını sanan insanların verdiği görüntüyü İslâm’a yorumlamış olmam ve medyanın hatta okul kitaplarının İslâm karşıtı göndermelerle dolu olması en büyük sebep oldu.

3-İslam’ı öğrenmeye çalışırken bu dinin ilk nesini sevdiniz, neyinden etkilendiniz?

-Her şey yerli yerine oturuyordu. Kadın – erkek ilişkisinden ticarete kadar her şeyi kapsayan yeni ve gerçek hayat olmasıydı.

4-Lise veya üniversite çağında dini hayata yönelen, ibadetlerine dikkat eden, sakal bırakan veya tesettüre giren gençlerimiz annesi-babası başta olmak üzere yakın akrabalarından aldıkları ağır tepkilerle mücadele ediyor. İstikbal, diploma, meslek gibi dünyevi hedeflere ulaşamama konusunda rızık korkusuyla korkutuluyor gençlerimiz. Sizin ise gerek hidayete kavuştuğunuz yaş, gerek maddi konum olarak çektiğiniz sıkıntılar daha farklı olmuştur. Bu süreçte sizi zorlayan noktalar nelerdir?

-İlk başta, o yaşıma kadar biriktirdiğimi sandığım dostlarım benden uzaklaşmasıydı ama Rabbim insanın kalbine öyle bir sekinet veriyor ki, onların beni terk etmesi değil gerçekleri görememiş olmalarına daha çok üzüldüm.

5-Eşiniz ve evlatlarınızın bu değişime tepkisi ne olmuştur? Bu değişim sürecinde aile üyelerine karşı davranışınızda hatalı olduğunu düşündüğünüz tavırlarınız oldu mu?

-Onların dünyası yıkıldı. Elinde şampanya bardağı, smokinle partiden partiye giden babaları birden hacı amcalar gibi beş vakit namazını kılan sıradan biri gibi olmuştu. Burada şunu unutmamak gerekir! Bizler; tefekkür, düşünce, sorgulama ve cevap arama sürecini yaparken iç dünyamızdaki bu gelişmeler yaşamımızda bize en yakın olan kişilerin bile haberi olmadan gelişiyor. Buna, seviye atlamak desek, o seviyeleri biz atlıyoruz ki, bu uzun bir süreç oluyor ve sonra yakın çevremizden bizim aylar hatta yıllar boyu yaptığımız bu gelişmeyi bir günde hazmedip aynı seviyeye gelmelerini bekliyoruz. Bu onlara haksızlık oluyor.

6-Bu değişimi hanımınız yaşasaydı sizi ne şekilde etkilerdi? Ailede kadının, annenin yeri ve önemi sizce nedir?

-Bana açıkladığında memnuniyetle birlikte öğrenip o seviyeleri de birlikte atlamak isterdim. Çünkü Allah sevgisini bulamamış hiçbir insan mutlu değildir. Zengindir, meşhurdur, makam sahibidir ama dolduramadığı o eksiklikleri geçici zevkler, hobiler, anlamsız rekabetler veya pahalı oyuncaklarla kapatmaya çalışır.

7-Bir sohbetinizde pipo ve kahve tiryakisi olduğunuzu söylemiştiniz. Hidayet sürecinden sonra olmazsa olmazlarınızın sayısında müspet manada değişim oldu mu

-Hidayet sonrası hayatımda ‘haram’ olan hiçbir şeye yer kalmadı.

8-Hidayet öncesi hayatınızda ticarette attığınız her adım başarıya çıkıyormuş. Lakin iman ettikten sonra işlerinizin kötüye gittiğini söylediniz. Burada ne hikmet görüyorsunuz? Çıkardığınız dersler nelerdir?

-Elhamdülillah, boş şeylerle uğraşmaktan uzaklaşmış oldum. Bu, ticaret boş demek anlamına gelmesin. Ancak ticaret veya işteki başarı bir insanı Allah’ı anmaktan alıkoyuyorsa o işin getirisi değil götürüsü olur.

9-İslam’a uygun bir hayat sürmenin zorlukları var mı? Varsa nelerdir?

-İslâm’a uygun yaşamanın zorluğu ancak aklı ve nefsi dünyevî hayatta kalmış olanlar için vardır.

10-Hidayet bulduğunuz yaş olan 37’de “kimseyi bulamıyorsunuz” dediniz? Ömrün bu noktasında yaşanılan yalnızlığın sebebi nedir?

-Kimseyi bulamamak, derken; İslâm’ı anlatacak kimseyi bulamamaktan bahsettim. O yaşta hidayet bulmanın da böyle zor yanları varmış.

11-İnsan başına gelen musibetlerin sebebini genelde bilir. Siz ise bir nimete kavuştunuz. Bu nimete kavuşma da hangi insani yönünüzün ağır bastığını düşünüyorsunuz?

-Buna cevap vermek, kendime pay çıkarmak veya övünmek gibi kabul edilmesin ancak bence adalet duygum ve dürüstlüğüm olsa gerek. Yoksa her ateist veya deistin okuyup İslâm’a düşman olduğu Turan Dursun’un kitabını, ben zaten İslâm karşıtı olarak, elimdeki argümanları çoğaltmak için okurken kitabın içinde sure ve ayet numarası verdiği iddiayı inceleyip onun ne melun biri olduğunu görmez, binlerce okuru gibi araştırmadan peşinden giderdim.

12-İslam âleminin temel problemi nedir?

-Müslümanların temel problemi bence; gerçekten iman etmiş olmamalarıdır.

13-Müslümanların din, ibadet, ticaret, ilim, üretim ve para konusunda tavrı nasıl olmalı?

-Allah ve Resulü nasıl emretmişse öyle olmalı. Allah azze ve celle faizi haram kıldıysa hâlâ, bu dünya düzeni faizsiz yürümez, gibi insanı şirke sokan lâflar etmemeleri. Kazandıkları paranın kendi akılları veya kabiliyetleri sebebiyle olduğunu sanmamaları. Zira Karun, bahsettiğimiz bu zenginlerin hepsinden daha zengindi.

14-İslam dinini kendi kendinize öğrenen birisi olarak insanlar için kitap mı daha önemli, şahıslar mı?

-Aslında ikisi de olmalı. Kitaptan öğrendiği şeylerin başka bir Müslüman tarafından yaşanabiliyor olduğunu görmek çok önemli. Ancak hiç okumadan kimi örnek alacağını da bilemez insan.

15-Genç birinin zina etmek istediğini söylemesi üzerine sinirlenen sahabeleri sakinleştirip bu işin kötülüğünü anlatan bir peygamber (sav) örnekliği olmasına rağmen zamanımızın hocalarına neden her soru sorulamıyor. Bugünün hocalarındaki eksiklik nedir?

-Bugünkü hocaların bazıları Efendimiz s.a.s.’i örnek almak yerine kendi nefislerine uymuşlardır. Şeytanın en kolay sağdan yanaşabildiği zümre kendini İslâmî yaşantısında diğerlerinden üstte görme vehmi olsa gerek.

16-Kafası karışık ve İslam’ı öğrenmek isteyen insanlara nasıl davranmalıyız?

-Sabırla… Tabii, samimiyseler. Her soruyu sorabileceklerini, bildiklerimizi cevaplayıp bilmediklerimizi beraberce öğrenebileceğimizi belirterek.

17-Tebliğde yapılan hatalar nelerdir?

-En büyük hata; hal diliyle tebliğ yapılmamasıdır. Tebliğ yapacak olan Müslümanın önce kendini düzeltmesi ve tebliğde bulunduğu insanlara üstenci ve emredici bir dil kullanmaması gerekir. Meyhanede içki içenlerin karşısına sarık ve cübbeyle dikilip “bu yaptığınız iş yanlış, içki haramdır” demek, tebliğ değil insanları İslâm’dan uzaklaştıran bir hareket olur. Efendimiz s.a.s. uygun yerde, uygun dilde ve anlayacağı şekilde, diye tarif ediyor.

18-Din düşmanlığı neden İslam düşmanlığı şeklinde oluyor? Avrupa’daki dinsizler Hristiyanlığa, uzak doğudaki dinsizler Budizm’e, Hinduizm’e düşman mı?

-Bence tüm dünya siyasi ve temel hedef olarak İslâm’a düşman. Çünkü İslâm, çıkarcı çarklara son veren ilahî bir yaşam tarzı. İslâm dünyaya hükmedecek olsa ne sömürgecilik kalır, ne faiz lobisi ne de silah endüstrisi. Böyle bir şey de şu an dünyayı yöneten azınlık için kabul edilebilecek bir şey değildir. Medya da onların elinde olduğundan bu düşmanlığı çok rafine bir şekilde herkesin beynine işleyebiliyorlar.

19-Ülkemizde dine karşı mahallenin tedirgin sakinlerinin düşmanlığı neden?

-Eğitimden iş hayatına kadar her yerde batıyı örnek alan bir topluluk kimin değer yargılarına göre yaşayacaktı ki! Tabii ki, batının çıkarları doğrultusunda inanmayı ve yaşamayı marifet sanmaları ondan.

20-Her yıl binlerce hafızın yetiştiği İslam coğrafyasında son yüzyılda çağımızın sorunlarına dinin hudutlarını aşmadan çözüm üretecek bir mütefekkir yetiştiremeyişimizin sebebi nedir? Otoyolların, apartmanların, toplu ulaşım araçlarının… olduğu bu zamanda sosyal hayatın içinde İslam’a uygun edep kuralları nasıl belirlenmeli? Yağmurlu havada sürüş tekniğinin bilindiği gibi yağmurlu havada sürüş adabının bilinmeyişi bize manen nasıl zararlar veriyor?

-Genelde tüm İslâm dünyası ama özellikle ülkemizde kopyala yapıştır şeklinde yürüyen bir İslâm kültürü oluşmuş. Tefsirler birbirinin aynısı mealler hep kopya… Bu eksikliği gören bazı fırsatçılara gün doğuyor ve farklı yorum yapıyorum diyerek İslâm’ın içini boşaltmaya kalkıyor. Bir boşluğu siz doldurmazsanız, dolduranlar muhakkak olacaktır hem de kendi emelleri doğrultusunda.

21-Çağımızın İslam yazarları hakkında neler söylemek istersiniz? Dünya genelinde okunan bir kalemimiz, bir fikir adamımız neden yok?

-Yukarıdaki soruda cevap vermiş oldum galiba ama ek olarak diyebilirim ki, gerçekten sadece Allah azze ve celleyi dikkate alarak yaşayan çok az yazar var. Âlim diyemiyorum çünkü ‘âlim’ ilmiyle amel edene denir. Az sayıdaki güzel Müslümanları tenzih ederim ama çoğunluk ne yazık ki böyle.

22-Kitabınızda, sizi öldürmek istediğini söyleyen Hollandalı iş adamının: “İşte seni bu yüzden öldürmek istiyorum. Bu özgüvenin ve bu her şeye hazırlıklı korkusuz halin için” demiş. Aynı şekilde hâlâ muhabbetim olan dine mesafeli bir arkadaşım da bana şöyle demişti: “Senin yazılarına gıcık oluyorum. Çünkü sırtını aşırı şekilde maneviyata vermişsin ve…” diye sözünü devam ettirmişti. İnanmayan veya günahlara batmış insanların bizim fark edemediğimiz ama bizde gördükleri nedir?

-Onların hiçbir zaman anlayamayacağı, âlemlerin en büyük gücünü arkamıza almış olmanın verdiği güven. Adam silah çekip beni öldürmek istese biliyorum ki, Rabbim izin vermedikçe silahı ateşleyemez. Eğer ateşlerse ki, o durumda Rabbim izin vermiştir bu durumda da zaten nihai hedefim olan şehadetin kapısı açılmıştır. Korku her insanda vardır ancak içimizdeki tüm korku tüplerini Allah korkusuyla doldurmuşsak zaten başka bir korkuya yer kalmamıştır.

23-Edebi ve usul yönünden ideal bir Kur’an-ı Kerim meali nasıl olmalı?

-Orijinal metne hiçbir ekleme veya eksiltme yapılmamış, bugünün Türkçesiyle ve okuyanların anlayacağı şekilde, akıcı bir dille. Eğer Kur’an’da Efendimiz s.a.s.’e hitaben “Habibim” sözü geçmiyorsa o sözü oraya yazan kişi ahiretteki hesabını düşünsün.

24-Ampulün mucidi Thomas Edison’a neden bu kadar ayrıcalık yapılıyor? Masaj koltuğunu, yumurtayı istenilen kıvamda pişiren makineyi ya da mutfaktaki lavabo açıldığında banyodaki insanın duş keyfini bozmayacak kombiyi icat eden insanlara haksızlık yapılmıyor mu?

-Medya kimi ön plana çıkardıysa o tüm övgüyü alır. Hani şu meşhur, "yani Edison cehennemlik de şu sakallı yobaz mı cennetlik?" sorusu vardır ya, o sorunun cevabını âlemlerin Rabbi Allah c.c. veriyor: (Kehf/103-105) De ki: “Size, iş ve davranışları bakımından en çok ziyana uğrayanları bildirelim mi?  Onlar, iyi yaptıklarını sandıkları halde, dünya hayatında çabaları boşa giden kimselerdir. İşte onlar, rablerinin âyetlerini ve O’na kavuşmayı inkâr eden, bu yüzden amelleri boşa gitmiş olanlardır. Bu sebeple biz kıyamet gününde onların (dünyadaki) amellerine değer vermeyiz." Başka sorusu olan?

Samimi cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Davetiniz ve sorularınız için de biz teşekkür ederiz.

Her insan bir hikâyedir ve her hikâye mahşerde okunacak ameli bir metindir. Bize verilen sayılı nefese sahip ömrün içinde düşünerek alınan bir soluk belki de vücudumuzdaki tüm tüylerin ürpererek diken diken olmasına ardından kalbimizin sükûn bularak yumuşacık bir kıvama gelmesine vesile olacaktır.

İçimizdeki putları kırmadan dışımızdaki putların kılına bile dokunamayacağımız gerçeğini anlayarak aynaya bakma zamanı geldi! Aynanın karşısına geçtiğimizde ayna etkisiyle görüntülerin ters yansımasını hesaba katarak…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şadan Sezgin - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

Hilal Teki̇ner - Masallah Rabbim herkese böyle hidayet nasip eylesin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Temmuz 04:10

KARAMAN'DA 2 ADET TOKİ KONUTU SATILIKTIR

KARAMAN 4.TOKİ'DE İKİ ADET KONUT SATILIKTIR  Borcu yok 2+1 zemin kat 100 metrekare 565 bin TL İRTİBAT: +90 532 367 29 19

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs

Honda Civic 2018 1.5 vtec rs 62 bin kilometrede sahibinden satılıktır.  2018 MODEL 1.5 VTEC RS  62 BİN KİLOMETREDE SERVİS BAKIMLI  TAKASA AÇIKTI...

Toprakçılar Makina'ya Torna ve Kaynak personeli alınacak

Toprakçılar Makina çalışmak Torna ve Kaynak personeli arıyor. Başvurular bizzat Toprakçılar Makina'ya yapılacak. Başvuru yapılacak yer bilgileri ve i...

Kılbasan'da 6 tarla ihale ile satılacak

Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyünde 6 adet tarla ihale ile satışa çıkarıldı. İşte fiyatlar...  Karaman merkeze bağlı Kılbasan Köyünde 1. sınıf 6 a...

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?