Ruslar Karaman’a Gelir mi?

Gelir, hem de akın akın gelir. Üstelik gelmişler. İki gün kalmışlar ve doyamadan ayrılmışlar. Turist eğlenmek, görmek, dinlenmek, araştırmak, tanımak başta olmak üzere onlarca sebeple yaşadığı yerden bir başka bölgeye giden kişidir. Her turistin amacı farklıdır. Zevk arayışı, inanç, sağlık, yemek, sportif veya bilimsel çalışmalar bu amaçlar arasındadır.

Karaman’a turist gelir mi? Karaman’a Rus turist gelir mi? Bu soruları şehrinden dışarıya çıkmamış kişilere sormaya kalkarsak olumsuz yanıt alma ihtimali yüksektir. Ayrıca onların yanıtlarının bir değeri de yoktur. Turizmden beklentisi olan ve buna uygun altyapı hazırlayıp tanıtım atağına geçen girişimcilerin yanıtı önemlidir.

Hürriyet Gazetesi’nde çalıştığım, 1980’li yılların ortalarında Kastamonu muhabirimizden bir haber geldi. Daday ilçesinin bir köyüne İskandinavlar tatile geliyor. Türkiye turizmde henüz emekleme döneminde. Tesis ve yatak fakiri olduğumuz yıllar. Kastamonu’nun henüz yerli turiste bile alışık olmadığı vakitler. Ulaşım, bürokrasi ve daha birçok olumsuzluklar söz konusu. Buna rağmen Çömlekçiler Köyüne İskandinav ülkelerinden turist geliyor. Danimarka, Norveç, İsveç ve daha çok Finlandiya’dan kadın turistler ilk sırada. Tatil yeri bir çiflik. Hiçbir konforu yok. Her şey doğal. O günkü köy hayatı ne sunuyorsa turistler de onunla yetiniyor. İşletmeci İskandinav ülkelerinde bazı yayın organlarına reklam vermiş. At biniciliği eğitimi verildiğine dair bir reklam. Şimdiki gibi sosyal medyanın avantajları yok.

Bir sene sonra aynı ülkelerin yayın organlarında çarşaf çarşaf haberler çıkmış. Hiç olumsuz haber yokmuş. Her sezon kontenjan hemen doluyormuş. Turistler, at binmeyi öğreniyor. Atla gölete giriyorlar, atla Daday’a gidiyorlar. Yumurta kümesten, ekmek çiftlikteki tandırdan, et ve süt ürünleri de çiftlikten. Organik modası henüz çıkmamış. Ama her şey organik. O günün koşullarında taleplere yetişmek mümkün olmuyor. Daha sonra o bölgeyi ben de gördüm, işletmeciyle tanıştım.

O gezimde gördüklerimin bana öğrettiği bir gerçek vardı: Daday’ın Çömlekçiler Köyüne at binmek için İskandinav ülkelerinden turist geliyorsa, tanıtım yapılırsa dünyanın dört bir yanından Türkiye’nin her köşesine gezmeye gelecek insan olur.

Öyle oldu. Türkiye turizm ülkesi oldu. Türkiye turizm geliri bakımından dünyada 12. sırada. Turizm dünyada hızla büyüyen bir sektör. Turist sayısı ve turistin harcadığı para her yıl katlanarak artıyor. Türkiye, bu pastadan daha büyük pay alabilecek potansiyele sahip ülkedir.

Bunun bir örneğini daha birkaç gün önce hemen yakınımızda gördük. 500’e yakın Rus, Karaman’a geldi. Karaman’ın cennetten bir köşesi olan Ermenek ilçesine, çoluk çocuk 500 kişi geldi. İlginç bir hikayedir. Bir belediye başkanının girişiminin sonucudur.

Ayrıntıya boğarak konudan uzaklaşmak istemiyorum. Toroslara sırtını dayamış, Göksu ile hayat bulmuş, tarihin, coğrafyanın, kültürel dokunun ve doğanın cömertliğiyle turizmin gözde merkezi olmayı hak eden Ermenek, bir büyük işin ilk adımını atmış.

Ermenek bir süredir bölgenin turizmde hak ettiği payı alması için tanıtım atağı başlatmış durumda. Reklam ve pazarlama stratejisi uygulanıyor. Bunun son örneği de Rusların ilçeye gelişleri olmuş.

Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu, bir yıldır uğraştığı bir işi başarıyla sonuçlandırmış. Akkuyu Nükleer Santrali’nde ana firma olarak faaliyet sürdüren Rosatom Devlet Atom Enerjisi üst düzey yöneticileri ile birlikte ilk etapta teknik personel, aileleri, bölgedeki turizm acenteleri ve yaklaşık 500’e yakın Rus turist, 18-19 Haziran tarihlerinde Ermenek Belediyesi’ne ait Turkuaz Mesire alanında ağırlanarak bir tanıtım programı gerçekleştirilmiş.

İki günlük etkinlik kapsamında Ermenek ve çevresi gezdirilerek ilçe hakkında bilgiler aktarılmış. Ermenek’te konaklayan, bölgeyi gezip, Turkuaz Gölü’nde suyun keyfini çıkaran turistlerin çok memnun ayrıldıkları ifade edilmiş. Ermenek’te beklenti, önümüzdeki günlerde ilçeye yoğun bir Rus turist akışı olacağı yönünde imiş. Akkuyu NGS ‘de çalışan 10 bin civarındaki Rus vatandaşının Ermenek’i görmesi bekleniyormuş.

Hayal mi? Asla! Ermenek’te potansiyel mevcut. Turizme ilişkin faaliyet ve kararlılık var. Turizmin ilçe ekonomisine büyük girdi sağlayacağına inanılıyor. İnanç ve kararlılık varsa hayaller gerçek olur.

Lütfen fotoğraflara dikkatli bakın. Burası Ermenek. Ermenek’te 500 kişilik ilk Rus kafilesi. Öncü ekip son derece mutlu. Turizm için ilk kafilenin, öncülerin izlenimleri çok değerlidir. Turist, Ermenek’e gelir mi? Evet gelir. 40 yıl öncenin zor koşullarına rağmen Kastamonu’nun Daday ilçesinin Çömlekçiler köyüne İskandinav ülkelerinden turist gelmişse, bugünün gelişmiş ulaşım koşullarında Ermenek bir cazibe merkezi olabilir.

Ermenek, turizm seferberliğinde tek nefes olmalı. Esnaf çelme takmaktan, kötü ürün satmaktan kaçınmalı, alt yapı eksiklerinin giderilmesine çalışılmalıdır.

Unutulmasın; dünyanın en ürkek, en korkak ırkı (!), en ufak olayda kaçan milleti (!) turistlerdir. Ermenek’te turistler için seçenek çoktur. Ermenekli bir işe niyet ederse o işi başarıyla sonuçlandırır. Ermenek’te akim kalmış, başarıya ulaşmamış, sonuçsuz kalmış bir iş görülmemiştir.

Ermenek, yolun açık olsun.

Not: Ermenek’e gelen ilk Rus kafilesine hangi yemekler ikram edildi, bilmiyorum. Bu kadar kalabalık grubu konaklatmak, doyurmak, sorunsuz uğurlamak büyük başarıdır. Detayları belki bir başka yazıda anlatırım. Ruslara bile batırık yedirdik diye övünseler yeridir.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?