Karaman Ermenek / Balkusan Dil Bayramının Ardından

“Şenlikler, siyasal birlikteliğin değil, kültürel birlikteliğin sağladığı etkinliklerdir.”

Karaman Ermenek’te her yıl gerçekleştirilen dil bayramı etkinliklerinin ana merkezi ilçeye bağlı Balkusan köyü olmasına rağmen bu yıl üçayakla daha kapsamlı halde kutlamalar yapıldı.

Bilindiği gibi Balkusan köyümüzde Karamanoğulları atası Nure Sofi’nin evlatları metfunken kendisi Mut’a bağlı Yalnızcabağ köyü Değirmenlik yaylasındaki geçen yıl restore edilen türbesinde yatmaktadır.

İşte bu üçayaktan ilki 12 Mayıs 2022 günü burada gerçekleştirilmiştir. İkinci ayak olan ve yıllardır yapılan ana etkinlikler ise Balkusan köyünde icra edilmiştir. Şahsen buradaki etkinlikleri baştan sona kadar izledim. Şimdi sizlerle gözlemlerimi paylaşmaya çalışayım unutmadan, inşallah.

Sabah saatlerinde Güneyyurt’tan yola çıkıp ailecek Kazan ballık mevkiinde kahvaltımızı yaptık, hava soğuktu, yol kenarında ateş yaktık, bu arada yol çalışma ekipleri harıl harıl çalışıyorlardı. Yanında durduğumuz pınardan tankerleri doldurup misafirlerin arabaları tozlanmasın diye yolları suluyorlardı.

Ermenek Karaman arasındaki 130 km aralı bu yolda gördüğüm kadarıyla son yıllarda gece gündüz demeden bir çalışma sürdürülmektedir. Karaman Bucakkışla arası daha önce son halini alan yolun Ermenek Yellibel arasının da kabası bitmesine rağmen dere ağızlarındaki köprü çalışmaları hızla devam ediyor.

Saat dokuza doğru zümrüt yeşili tepeler arasındaki 1700 rakımda Balkusan köyüne geldik, bayram yerine arabamızla indik, Ermenek Belediyesi çadır kurmakla meşguldü. Ben de kitap satıp teşhir edeceğim masamı Ermenek Belediyesi ile yanına kurulan Anamur Belediyesi çadırları arasında kalan bir metrelik boşluğa yerleştirip kitaplarımı dizdim.

Bayram yerinin güney köşesinde dernek binası ve kitaplık, kuzey tarafı seyirci oturma alanı, ortada her bayram kurulan protokol çadırı yer aldığından sadece batı taraftaki yaklaşık seksen metrelik cepheye de çadırlar kuruluyordu.

Bu cepheye Ermenek, Anamur, Kazancı ve Göktepe belediyeleri çadır kurdular. Her yıl bulunan Sarıveliler Belediyesi bu sene yoktu. Güneyyurt da Ermenek belediyesi çadırında bulgurca imal edip satış yaptı. Ermenek Belediyesi çadırının bir bölümünde de hanımlar oklava senit arasında enfes çörekler yaparak misafirlere yetiştirmek için hiç durmadan çalıştılar. Anamur çadırında gün boyu ücretsiz muz ve çilek ikramı sürdü. Cuma olması nedeniyle resmi törenler namaz sonrasına bırakıldı, öncesinde ise sadece yerleşme yerinde alış veriş ve tanışma durumları yaşandı.

Cumadan sonra çevre belde ve ilçe belediye başkanları ve parti temsilcilerinden oluşan protokol meydana davet edilerek oyunlarını sergilediler.

Daha sonra Karamanoğlu Mehmet Beyin ünlü Türkçe fermanı temsili olarak okunup protokol alanında kısa selamlama konuşmaları yapıldıktan sonra öğrenci ve yabancı ekiplerin gösterilerine geçildi. Minik folklor gurupları muhteşemdi. Ermenek okullarının günün mana ve ehemmiyeti ile alakalı yürüyüş ve gösterileri hayranlıkla izlendi. Ankara Ermenekliler Derneğinin düzenlediği hikâye yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bu yıl başta Kocaeli olmak üzere pek çok yerden balkan göçmenleri sivil toplum kuruluşları da katılarak ata yurtlarını görmeye gelmişlerdi. Masamızı teşrif eden Karamanoğlu kökenli bu kuzenlerimize yeni hazırladığım eserim “Gargaradan Gargaraya” yı tanıttım.

Özellikle bu sene uluslararası bir görünüm arz eden törenlere dünyadaki bütün Türk boy ve devletlerinin bayrak geçidi damgasını vurdu. Azerbaycan Kafkas ekibi, Kerkük ve Uygur ekipleri muhteşem konserleriyle izleyicileri mest ettiler.

Kazancı Belediyesinin Saya gösterisi, Anamur Belediyesinin Keklik - çökelek havaları ve topal türküsü eşliğinde Balkusanlı gencin oyunu meydanı hareketlendirdi.

Üçayağın son günü olan 14 Mayısta ise İyi Parti genel başkanı Sayın Meral Akşener hanımefendi Ermenek’e teşrif ederek merkezdeki ve Zeyve’deki esnafla sohbet ettiler. Ayrıca programa göre konserler ve moto-fest gösterileri Ermenek merkezde ve Turkuaz boyunda icra edildi.

Karamanoğlu Mehmet Beyin ünlü Türk Dili fermanının 745. Yılı etkinliklerinin ana merkezi olan Balkusan köyümüzün mevcut bayram yeri alanı daha geniş kapsamlı etkinliklere müsait değildir.

Bu konu unutulmadan farklı düşüncelerle projeler ortaya konabilir. Mevcut alan beş çadıra müsaittir, daha fazla iştirak olduğu takdirde ne yapılacaktır?

Bu hususta âcizane fikrim: Karamanoğlu atası Nure Sofinin ilk yerleştiği yer olan Kamış boğazı ağzındaki büyük meydanda daha geniş bir panayır alanı düzenlenebilir.

Ata ile evlatları arasındaki yol yani Balkusan ile Değirmenlik arası 13 km mesafe mükemmel bir şose ile hizmete açılabilir.

Balkusan’daki türbe külliyesi aslına uygun olarak genişletilip vakfiye şartlarına göre canlandırılabilir. Bu bağlamda gelene gidene yemek verilen imaret, çocuklara Kur’an öğretilen Kur’an kursu, yolda kalanların konaklayabileceği konak yeniden ele alınabilir. Türbe külliyesinin giderlerine harcanacak kaynaklar vakfiyede ayrıntısıyla belirtilmiştir.

Konuyla alakalı geniş makalemin linki: https://ermenekinsesi.com/balkusan-turbe-vakfina-bagli-vakiflar-ve-mulkler/

Karamanoğulları ilk atası Nure Sofi’den son sultan beyi 2. İbrahim beye kadar İslamiyet’in sınırsız savunucularıdır. Her yerleştikleri yere beş vakit namaz kılınan cami ve mescitler inşa etmişlerdir. Sağlam bir inanca ve kuvvetli bir uygulamaya sahiptirler.

İnşa ettikleri cami, medrese, imaret ve türbelerin kitabelerinde kendilerini “İslam’ın ve Müslümanların yardımcısı, Allah’ın yeryüzündeki gölgesi (Allah’ın adaletini insanlara tatbik eden halifesi)” olarak nitelendiren Karamanoğulları devletiyle gurur duyuyoruz.

Bizler cumhuriyetin oğlu, Osmanlının, Karamanoğlunun ve Selçuklunun torunuyuz!

Onlar aralarındaki sorunları çözüp bu âlemden öyle gittiler, bizler aralarındaki siyasi mücadeleyi canlandırarak tartışma konusu açmakla değil onların emanetlerini yüceltmekle mükellefiz!

Bayram yerinin sırtlarında dalgalanan flamadaki söz, son söz olsun: “Şenlikler siyasal birlikteliğin değil, kültürel birlikteliğin sağladığı etkinliklerdir.”

MÜKREMİN KIZILCA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mükremin Kızılca - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

03

Can Yorgun(niğde) - Ben Osmanlı torunu değilim. Olmadım da. "Türk oğlu Türküm." Yazı şahsi reklam kokuyor. Tarih koksa alkışlardım, bu şansını kaybettin. Tamamen yanlı bir yazı.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 10:11
04

Mükremin - @Can Yorgun(niğde) 03 nolu yoruma cevabı: Değerli kardeşim kimin torunu olmak seçmeli değildir mecburidir, Karamanoğulları ile Osmanlı hanedanı iç içe geçmiş akrabadır torunlar kabul etmese de torunluk aynen bakidir sevgi ve saygıyla kal

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 11:11
02

Değirmenlikyaylalılar - Şerafettin hocam sizi taklit edenler mutlaka olacaktır. Olması da lazım. Ama siz daima tek kalacaksınız. Bölge halkı sizin emeklerinizi, mücadelenizi çok yakından biliyor. Gerisi teferruat.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 16 Mayıs 10:07
01

Şerafettin Güç - Karamanoğulları Devleti kurucu atası Nure Sofi ve eşinin mezarlarının bulunduğu yer; tüm vakıf senetlerinde kayıtlı olan Mut Yalnızcabağ Köyü Değirmenlik Yaylasındadır. Burası yıllardır bilinen bir yerdir. Fakat her nedense bir türlü gündeme alınmazdı. Neden? (Cevabı bende...)

Nure Sofi ve eşinin mezarını buradan Balkusan'a taşıyalım diyen zihniyet veya zihniyetler çok şükür 2022 yılında kapılarına gittiler. Ruhlarını şad edip kendilerine ve çevrede ki diğer mezarlara bir Fatiha okudularsa helal olsun derim. Eğer okumadılar ise sitem ediyorum.

Bugüne kadar bu mezarlara bir çivi çakmayan, yardımcı olacakları yerde köstek olan zihniyetleri kınıyorum.

Nure Sofi ve obası - aşireti - beyliği - devleti; hiçbir etnik grubun/düşüncesinin temsilcisi değildir. Anadolu'nun Türkleşmesinde İslamlaşmasında son derece etkili olmuştur.

Karamanoğlu Beyliği kurucu atası ve aşiret bireyleri Anadolu’nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında büyük rol oynamışlardır. Oymaklarında / Topluluklarında her türlü inanca sahip, Şamanist, Ortodoks, Hıristiyan, İslam inancına mensup Türkler vardı.

Bir başka konu Karamanoğulları Devleti kurucu atası Nure Sofi'nin evlatları ve torunları sadece Balkusan'da mı? Şecerelerine baktığımızda karşımıza çok farklı detaylar ve gerçekler çıkıyor. Bunlar neden konuşulmuyor?

Ortada Karaman - Ermenek çekişmesi dolaşıp duruyor. Neden? Karamanoğulları Devleti sadece Balkusan değildir bu böyle biline. Sınırları malum.

Buradan bir kez yazıyorum;

"Herkes biraz ya Karamanlıdır, ya da Karamanoğullarındandır."

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Mayıs 10:04

Karaman'da suyu, yolu ve yayla havası olan arazi satılık

Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, yolu ve suyu olan 15 bin metrekare arazi sahibinden satılık.  Karaman'a 25 kilometre uzaklıkta, Pınarbaşı köyüne 5...

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar

Karaman Merkezde Satılık Dükkanlar Karaman Aktekke Meydanında satılık iki dükkan. Karaman merkez Aktekke Cami karşısı, 1. İstasyon ve İsmet Paşa cad...

Torna ve kaynak personeli aranıyor

Karaman Organize Sanayi Bölgesi firmalarından Toprakçılar Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. bünyesinde çalışmak üzere torna ve kaynakçı personel aranıyor....

0338 224 12 63

Grafik Tasarımcı aranıyor

Meslek lisesi grafik tasarım, grafik tasarım ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun, - Tercihen 2 yıl tecrübeli, - Portfolio Sunabilecek, - Adobe...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Satılık Villa Arsası

Karaman Elmaşehir Mahallesi Çarşamba Pazarı ve Lütfi Elvan Kongre Merkezi yakınında bulunan villa arazisi satılıktır. 1250 m2 olan arazinin altyapı s...

0531 849 20 52 İBRAHİM KARAMAN

Flemenkçe öğretmeni aranıyor

Karaman'da faaliyet gösteren bir yabancı dil eğitim kurumunca istihdam edilmek üzere Flemenkçe öğretmeni aranıyor. 

+90 554 753 82 87

Üniversite karşısında satılık arsa ve spor tesisi

Karaman'ın yatırıma en uygun bölgelerinden birisi olan üniversite bölgesindeki arsa, spor tesisi ve halı saha satılıktır. Toplam tapu alanının 48 bin...

0 546 662 03 05

Sahibinden Satılık Bahçe!

Boyalı Köyü Koroşözü mevkisi bulunan 9 dönüm ceviz behçesi ile 6 dönüm tarlamız satılıktır. İçerisinde 370 adet chandler ve fernor ceviz ile 30 adet...

0 505 691 80 19

LÜKS VİLLA-KALİTELİ MİMARİ VE FULL AKILLI EV SİSTEMİ- ÖZEL HAVUZLU- KENDİNİZİ ŞIMARTIN..

0(533) 894 81 64 OTTAVİA KUSADASİ

Vasıflı vasıfsız personel alınacak

Karaman'da faaliyet gösteren Desobsan Elktronik Soba Sanayi'de çalıştırılmak üzere vasıflı vasıfsız personeller ve kaynakçılar alınacaktır. Müracaatl...

0 (543) 382 67 59 DESOBSAN ELKTRONİK SOBA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?