Vali Işık’ın Ardından…

Hakkında hep olumlu yazılar yazdım. Özellikle göreve başladığı ilk günlerdeki halkla iç içeliğine, samimiyetine dair konuları vurgulamaya gayret ettim. Pazar denetimleri, pandemi boyunca sergilediği enerji, ekibiyle çalışmada sergilediği nezaket ve ölçülü tavır, bir sorunun çözümü için valiliğe gelenlere karşı gösterdiği ihtimam ve yakınlık onun ayırt edici üstün vasıflarındandı.

Yunus Emre ve Türkçe yılı için yapmayı planladıkları etkinlikleri yazılarımda sürekli gündemde tuttum. Fikirlerimi paylaştım. Pandemi koşulları gerekçe gösterilerek, 2021 yılı heba edildi. Hedeflenen aktivitelerden hiçbiri gerçekleşmedi. Elbette başka saikler de var.

O günden sonra Vali Mehmet Alpaslan Işık ve Karaman Valiliği ile ilgili olumlu veya olumsuz bir cümle yazmadım. Valilik Basın Bürosunun işlevsiz bir konumda olduğuna kanaat getirip onlarla da temas kurmadım.

Yunus Emre meşelerinin anıt ağaç olarak tescil edilmesini sağladık. Konu, doğrudan Valiliği ilgilendirmesine rağmen duyarsız kalındı. Vali Işık, daha önceki yazılarım için ve anıt ağaçlar konusunda teşekkür etme ihtiyacı hissetmedi.

Görevinin birinci yılını geride bıraktığı gün görüşüp, röportaj talep ettim. Mutabık kaldık. Ancak ilerleyen günlerde Valilikten dönüş olmadı. Prensibim gereği ben de bir daha aramadım. Bir yıldan uzun süre görüşmedik, telefonla da olsa konuşmadık. Oysa yazılarımı takip ediyor, samimiyetime ve Karaman sevgime inanıyordu. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Bir gazeteciyle iletişim kurmak istememiş olabilir. Makamlar geçici, yazılanlar ve yapılan hizmetler kalıcıdır.

Vali Işık, Karaman’da bir iz bırakmadan, bir işe öncü olmadan gidiyor. Karaman’da devlet yatırımlarının duyurulması, tanıtılması ve işlevselliklerinin artırılması için özel çabası olmadı. Belki ben yanlış düşünüyorumdur. Bıraktığı izler, öncü olduğu işler vardır. Bunları paylaşmadıkları için bilmiyor olabilirim. Bilsem de artık çok geç.

Karaman Valiliği’nde bu kanal tıkanmış

İl müdürlüklerinin hizmetleri ve yatırımları konusunda bugüne kadar bir tek e-posta bile almadım. Bunlar yöneticilerin gazetecilere gönderip haber yapılmasına veya makale yazmalarına vesile olan yöntemlerin ilk basamağıdır. Karaman Valiliği’nde bu kanal tıkanmış durumdadır. Valilik basın bültenleri içerikten yoksundur. Web sitelerinde haber değeri taşıyacak nitelikte metinler çok azdır. Bu durum Karaman’daki medya için bir handikaptır.

Bu yazı sırta sıkılan kurşun değil

Yazıların en çirkini, gidenlerin arkasından yazılan olumsuz eleştirilerdir. Gidenin ardından konuşmak namertliktir. Bu cümleleri çok önce, bir başka makalemde yazmıştım. Bir kez daha tekrarlamış oldum. Bu yazı sırta sıkılan kurşun değil, Karaman’la ilgili yüzlerce konuyu gündeme getirmiş, her yazısı binlerce okur tarafından takip edilen bir gazetecinin gözlem ve duygularının ifadesidir.

Vali Mehmet Alpaslan Işık, iyi niyetinden asla şüphe edilmeyecek insandır. Şahsında ‘Devlet Terbiyesi” taşıyan bürokrattır. Kimseden ah almamıştır. Tertemiz ve lekesizdir. Öğrencilerin, gariplerin ve başı dertte olanların babasıdır. Denge unsurudur. Dertte ve sevinçte vatandaşla yan yanadır. Son örneği Karaman FK’nin Aktekke Meydanı’ndaki sezona veda etkinliğidir. Karamanspor için yüreği çarpan taraftardır.

Bununla birlikte, kendilerini Karaman’da görev yapan valiler arasında telefonu rehberimde olmayan tek kişi olarak hatırlayacağım. Vali Mehmet Alpaslan Işık’a yeni görevinde başarılar dilerim.

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?