Aktekke’de Han Destanı!

Dalga geçmiyorum. Hafife de almıyorum. Başlıktaki cümleyi gerçekliğine inanarak yazdım. Siz Karaman’ı böylesine coşkulu haliyle ne zaman gördünüz?

Karaman kaç yıldır kış uykusunda? İki, üç, dört… Etkinlik yok, kutlama yok, festival yok. En son Türk Dünyası Kültür Parkı’nda bir şölen yapıldığını hatırlıyorum. Yerel seçimin akabinde bir etkinlikti. Bu durum karşısında üzüntü ve öfke karışımının sonucu işi espriye vurarak “Ellemeyin Karaman’a! O çok yorgun, biraz daha uyusun” dediğim günler oldu. Bu duyguyu yaşayanınız çoktur. İçiniz parçalanır ama belli etmek istemezsiniz. Bir nevi savunma mekanizması, kendinizi rahatlatma yöntemi.

Daha önce de birkaç kez yazdım. “Karaman coşkusunu göstermeyen bir şehir” dedim. Birçok örnek verdim. Halkın eğlenip coşacağı, birlikteliğin keyfine varacakları etkinliklerin olmadığından, bayram ve törenlerin sönük kaldığından, katılımın azlığından yakındım.
“Bir şehir birlikte eğlenme, bir sevinci ortaklaşa yaşama kültüründen bu kadar mı uzak olur” diyerek bu durumun sebeplerini anlamaya çalıştım.

“Hayır, öyle değil” diye düşünenlerin Karaman’dan başka yeri bilmeyen, etraflarında olup bitenden habersiz kişiler olduğunu söyleyebilirim. Örnek mi istersiniz; Tekirdağ’a bakar mısınız. Mayısın ilk haftasında kaç etkinlik yapıldı dersiniz? Bu etkinlikleri kimler düzenlemiş olabilir? Tekirdağ Valiliği sadece birkaç gün içinde ondan fazla etkinlik düzenledi. Tekirdağ da bu ülkenin toprağı, Karaman da. Çok uzağa mı gittik? Yakına gelelim, Mut’a bakın. Ot festivali yaptılar, ot!” Konya’ya bakar mısınız?” demeyeceğim. Merak eden isterse bakabilir.

Şehrin sus pus olmasının, aktivite eksikliğinin sorumluları sizce kimler? Bu işin vebalini de vatandaşa yüklemeyin. İpucu isterseniz Mut’ta ot festivalini kimler yapmış, bir bakın derim.

Şimdi gelelim Aktekke’deki büyük buluşmaya, coşkuya veya eğlenceye. Ne müthiş bir organizasyon! Karaman, içten içe coşan, sevincini başkalarıyla paylaşmak için fırsat kollayan bir şehirmiş. Üzerine ölü toprağı filan serpilmemiş. Her şey bir kıvılcıma bakarmış. O kıvılcımı çakan birileri çıkınca etrafı güneş gibi aydınlatmaya hazır binlerce kişi meydanları doldurabiliyormuş.

Şehre bir gün uzaklardan bir adam gelir ve istenirse çok güzel işler yapılabileceğini cümle aleme gösterirmiş. Han Kardeşler’in yaptığı tam da bu. Bu nasıl bir memleket sevgisidir, nasıl bir Karaman sevdasıdır? Avrupa’nın debdebesini, konforunu, vur patlasın çal oynasın lüksünü bırak, gel Karaman’a, can çekişen, boğulmakta olan bir takımı sürüklendiği girdaptan çıkar!

Mehmet Ali ve Süleyman Han kardeşler Karaman Belediyespor’a talip olmuşlar, almışlar ve takımın adını Karaman Futbol Kulübü olarak tescil ettirmişler. İsimlerini ilk kez duydum. Karaman’da yaptıklarına bakınca, “Bunlar Han değil, Dede Korkut’taki Boğaç Han” dedim. Dirse Han’ın oğlu Boğaç Han. Henüz 15 yaşında iken meydanın ortasında öfkeli boğayı, alnına çaktığı yıldırım gibi yumrukla yere deviren genç. Adını Dedem Korkut’un koyduğu Boğaç Han.

Dedem Korkut Destanı’ndan tadımlık sunuyorum. Şölen nedir, ikram nedir, cömertlik nedir, belki hatırlarız.

“Dirse Han, hatununun sözünü tuttu. Büyük bir ziyafet verdi, dilek diledi. Attan aygır, deveden erkek deve, koyundan koç kestirdi. İç Oğuz, Dış Oğuz beylerini başına topladı. Aç görse doyurdu. Çıplak görse donattı. Borçluyu borcundan kurtardı. Tepe gibi et yığdı, göl gibi içki yığdı. El kaldırdılar, dilek dilediler. Bir ağzı dualının hayır duası ile yüce Allah bir çocuk verdi. Hatunu hamile oldu. Bir nice müddetten sonra bir oğlan doğurdu. Oğlanı bir dadıya verdiler. Oğlan büyüdü. On beş yaşına girdi. At ayağı çabuk, ozan dili çevik olur. Her kemikli gelişir, kaburgalı büyür. Oğlan on beş yaşına girdi.”

Han, yönetici, lider, kağan demektir. Han kardeşlerin yaptığı iş, bir liderlik, yöneticilik örneğidir. İsmiyle müsemma durumu. Karaman Futbol Kulübü’nün 3. Lig’de kalmayı başarmasının ardından 15 Temmuz Aktekke Meydanında düzenlenen sezon finali kutlamasını görünce Dede Korkut’u, Boğaç Han’ı hatırladım.

İstenirse, gönül verilirse, paraya tamah edilmezse, inanç ve azim varsa yapılmayacak iş yoktur. Kutlamalara Karamanlılar yoğun ilgi göstermiş. Elbette gösterecekler. O geceden çekilen fotoğrafları lütfen afiş yaptırın, Karaman’da iş yerlerinin vitrinlerini, reklam panolarını bu afişlerle donatın. Karaman’ın coşkusunu göstermekten kaçınmayın.

Mehteran gösterileriyle başlayan sezon finali kutlamalarında canlı müzik de varmış. Futbolcular, teknik ekip ve yöneticiler sahneye davet edilerek taraftarlara tanıtılmış. Katılımcılara Karaman Futbol Kulübü tarafından özel tasarım olarak yaptırılan tişört dağıtılmış. İnceliğe bakar mısınız! Her şey süper! Bu işin mimarları Han kardeşler, Mehmet Ali ve Süleyman beyler…

Han Kardeşler Karaman sevdalısı. Bu yargıya varma nedenim, Karaman Futbol Kulübü’nün kümede kalmasının kesinleştiği maçın akabinde gördüğüm bir fotoğraf karesidir. Onursal Başkan Mehmet Ali Han’ın sevinçten gözyaşlarına hâkim olamadığı anı ölümsüzleştiren bir fotoğraf. Kahta stadında çekilmiş. Siz bugüne kadar böyle bir yönetici gördünüz mü? Bu bir duygu selidir, bir sevdadır.

Han Kardeşler Karaman’da olağanüstü işler yapıyormuş. Sözüne güvendiğim tanıdıklarım, Han kardeşlerle ilgili öyle güzel şeyler söylüyorlar ki, Karaman’daki sevinçli hava Ankara’da bana ulaşıyor. İnşallah Karaman’a gidebilirsem, Han kardeşlerin neler yaptığını fotoğraflarla sizlere anlatmaya çalışacağım.

Karaman, Karaman olalı böyle sevinmedi

Karaman, Karaman olalı böyle sevinmedi, böyle el ele vermedi. Yöneticiler de geldi, ev kadınları da. İmamlar da vardı, küçük çocuklar da. Her kesimden, her yaştan, her meslekten, her görüşten insan, o gece tek yürekti.

Aktekke Meydanı bir Karaman destanına tanık oldu. Boğaç Han, tarihin derinliklerinden çıkmış, Karaman’a gelmiş gibiydi. Bir şehri coşturmaya bir yiğit yeterliymiş. Yeter ki istesin, gönül versin, Karaman’a güvensin.

Hep birlikte gördük; Karaman sevince hasretmiş, eğlenceye hasretmiş. Han Kardeşler bu meşaleyi yaktı. Bunlar ısınma hareketleri. Yeni sezonda neler neler göreceğiz. Kimsenin aklına hayaline gelmeyen işler, Han Kardeşler sayesinde olacak. Şüpheniz olmasın. Han Kardeşler’in hedefi büyük. Karaman’a büyük katkı sağlayacaklarına inanıyorum.

Allah Han Kardeşlerin yollarını açık etsin. Allah onlara iş bilen, liyakatli, nezaketli ve samimi yol arkadaşları versin. Karaman, Han Kardeşleri çoktan bağrına bastı. İnşallah bu muhabbete nazar değmez.

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?