KMÜ Müdürünü Benden Sormayın

KMÜ müdürü ile ilgili yazılarımı göremeyen bazı meraklı okuyucular, “Üniversiteyi yazmaz oldunuz. Bir sebebi mi var?” diye soruyorlar.

Bugüne kadar doğru olduğuna inandığım konuları yazdım. İnce eleyip sık dokudum. Karadağ’daki Çoban Haceli’yi, Canhasan’daki kazı başkanı Adnan Baysal hocayı, Karaman’ın suyunu ve peynirini yazarken de özen gösterdim.

“Ah Karaman, vah Karaman, senden güzeli yok bu alemde. Sen bir incisin, dünyada birincisin. Türkçenin başkenti, Yunus’un memleketisin” diyerek, içi boş, 50 yıldır çiğnenen sakızları ağzıma almaktan kaçındım. Övgüde ve yergide kişileri değil, kişilerin eylemini ve söylemini dikkate aldım.

Seçilmiş veya atanmış kişilerle ilgili konuları gündeme getirip eleştirmekten kaçınmadım. “Aman aman, elimi ateşe sokmayım. Etliye sütlüye karışmayım. Herkese övgü düzeyim, herkese gaz vereyim. Ne şiş yansın ne kebap. Yeter ki işlerim yürüsün” diyenlerden olmadım.

KMÜ müdürünün eylem ve söylemleri konusunda da tutumum farklı değildi.

Türkiye’yi kurtarmaya soyunup (!) Karaman’da yaşananlara kayıtsız kalanlara, gözünün önündekileri görmezden gelenlere, “ben bu işlerden uzak dururum arkadaş” diyenlere aldırış etmeden yoluma devam ettim. Onlarca yazım Karaman’dan.com sitesinde duruyor.

Karaman’da Ak Parti teşkilatları var. Bu teşkilatın yöneticileri var. Kim kimdir, kim ne iş yapıyor, çapı, karakteri ne hiç bilmiyorum. Hiçbirini tanımıyorum. Onlar da tanışmak için adım atmadılar.

İktidar ayağına bekler. İktidar övgü bekler. Bu siyasi iktidarın değil, her muktedirin doğal gördüğü tavırdır. Güç hem merkezdir hem merkezdedir. Kıpırdamaz, hareket etmez. Eleştiriye açık değildir. Merkezi boş bırakmaktan hatta kaptırmaktan korkar.

Ak Partili yöneticileri bu gerçeklerden muaf tutamam. Karaman’daki muhalefeti hiç sormayın. Attila İlhan gibi söylemek gerekirse, onlar “zaten yoktular.”

Karaman’da Ak Parti’den seçilmiş iki milletvekili var: Recep Şeker ve Selman Oğuzhan Eser. İkisi de görevlerini hakkıyla yapabilmek için çırpınıyor. Gerçekten gayret ediyorlar, emek veriyorlar. Dürüstler, samimiler ve Karaman’a sevdalılar. Kar kış demeyip gitmedikleri köy, güler yüz göstermedikleri seçmen yok.

Seçmenin eleştirdiği, yetersiz gördüğü ne varsa, Türkiye siyasetinin açmazlarındandır. Milletvekillerinin ilgisizlikleri ve beceriksizlikleri olarak görmek doğru değildir. Hem Şeker’in hem Eser’in eksikleri, acemilikleri vardır ama lakaytlıkları ve ‘bananecilik’leri asla yoktur. Karaman’a hizmet gelmesi ve güzel işler yapılması için çalmadık kapı bırakmadıklarına inanıyorum. İkisi de Karaman’ın gurur duyulacak iki güzel evladı. Benim kişisel görüşüm budur.

Karaman’da Ak Parti’nin aldığı oy oranı yüzde 53, 5. 2018 Milletvekili Genel Seçimlerinde Ak Parti’ye sandıktan 84 bin 404 oy çıktı. Bugünkü ortamda, bu oy oranını yakalayabilecek bir başka siyasi parti olacağını sanmam.

İktidarda Ak Parti var. 20 yılı geride bırakmış güçlü bir iktidar var. Karaman’a hangi hizmetler gelmiş, hangi atamalar yapılmış sizler benden iyi biliyorsunuz. Kiminiz “Ne yapıldı ki” diyerek küçümser, kiminiz “Neler yapılmadı ki” diyerek, göklere çıkarırsınız. Bu sizin durduğunuz yerle ilgilidir. İstediğiniz gibi değerlendirmede bulunabilirsiniz.

Bunca laftan sonra gelelim konumuza. Ak Parti milletvekili ve il yöneticileri, KMÜ müdürü hakkında dosyalar hazırladılar, görevden alınması için girişimlerde bulundular. Bazı konulardaki şikayetler YÖK’e iletildi, suç duyuruları yapıldı.

Sonuç: Kocaman sıfır. KMÜ müdürü gitmedi. Aynı tas, aynı hamam. Üniversite cephesinde yeni bir şey yok. Her şey süt liman mı? Kim inanır? Üniversiteler için özerklik istiyorduk. Ortaya çıkan özerklik bu oldu.

Karaman’da seçmenin yarısından fazlasının oyunu alarak seçilen milletvekillerinin girişimleri sonuçsuz kaldı. Ak Parti İl yönetimi ile bazı bireysel girişimler de öyle. Boşa kürek çekilmiş oldu. Bu işi bitirmek üzere çırpınan bunca kişi için bundan daha vahim ne olabilir?

Çok kaba ifadeyle, milletvekillerini ve il başkanını takan olmadı. Bu takmama durumu, siyasi parti için kendini imha demektir. Karaman bir imha olayına tanıklık ediyor. Farkına varmayan ya da aldırış etmeyenler ilk seçimde sandıktan çıkacak sonuçla uyanacaklardır ama iş işten geçmiş olacaktır.

KMÜ müdürünü Karaman’a layık gören irade, ona ilişmedi. Demek ki güvendiği dağlar kar görmeyen dağlarmış. KMÜ müdürü, İki milletvekili ve Ak Parti il yönetiminden daha kıymetliymiş. Karaman’a böyle birkaç kişi daha gönderseler ne harika olur. Sahi, ister misiniz?

Seçilmiş milletvekillerinin, seçmenin kalbini ve oyunu kazanabilmek için koşturan il yöneticilerinin ve iktidara destek veren kesimlerin girişimleri sonuçsuz kalmış. Ben yazsam ne değişecek? Bugüne kadar yazdıklarım tarihe not düşmek ve bir dönemin fotoğrafını çekmek içindi.

Siz, siz olun elinizdekilerin kıymetini bilin. Bakarsınız, hiç aklınıza gelmeyen biri Karaman’dan gidivermiş. Hem de çok sevilen biri. Hayat sürprizlerle dolu. Ak Parti kadar sürpriz sevenini görmedim. Sizden ricam, KMÜ’yü bir daha bana sormayın.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Fiyatlar neden sürekli yükseliyor?