karaman

karaman

 

karaman


Psikolog Ataseven: Karaman'ın hastalığını anlattı

Karaman Devlet Hastanesi'nde 19 yıl görev yaptıktan sonra Karaman'ın ilk özel psikolojik danışma merkezini hizmete sunan Psikolog Yasemin Ataseven, Karaman'da psikolojik sorunların başında iletişim probleminin geldiğini söyleyerek, "Karaman biraz içe kapanık bir şehir ve olması gerektiğinden fazla geleneksel." dedi.

28 yıl devlet bünyesinde Psikolog olarak görev yapan ve bu sürenin 19 yılını Karaman Devlet Hastanesi'nde geçiren Yasemin Ataseven, Karaman'ın hizmetine sunduğu şehrin ilk özel psikolojik danışma merkezi olan Psiko Yaşam Psikolojik Danışma Merkezi'nde Karaman'da toplumsal yaşam standartları çerçevesinde psikolojik problemlerin nasıl aşılacağı konusunda Karamandan.com'a açıklamalarda bulundu.

Karaman'da en önemli problem iletişim

Karaman'da en fazla öne çıkan sorunun iletişim olduğunu belirten Ataseven, "Karaman biraz içe kapanık bir şehir. Olması gerekenden fazla geleneksel kalıyor. Şehirde genel itibari ile kaotik iletişim cereyan ediyor. Bunun yerine iletişim daha sade olmalı. Bireyler iletişim halinde olacağı kişilere düşüncelerini yüz yüze ve bizzat kendileri aktarmalı. Aksi takdirde imalar ve üçüncül şahıslar devreye girdiğinde konu özünden uzaklaşıyor ve kaotik bir ortam oluşuyor." ifadelerini kullandı.

karaman

Aileler boşanma sebebiyle psikoloğa gidiyor

28 yıldır Psikolog olarak görev yapan ve branşı aile terapistliği olan Yasemin Ataseven, Karaman'da ailelerin genel olarak boşanma süreçleri ve sonrasında yaşadıkları sıkıntılar için psikolojik desteğe başvurduklarını belirtti. Bunun yanı sıra boşanmak istemeyip aralarındaki iletişimi düzeltmek isteyen çiftlerinde sıklıkla destek aldığını söyleyen Ataseven, "Randevu sistemi ile çalıştığımız Psiko Yaşam merkezimizde en az 50 dakika danışan bireyle görüşüyoruz. Burada saptamalarımız doğrultusunda kişiye özgü psikometrik testler uyguluyoruz. Aile bireylerinin kendisini tanıması sorun çözmek için en büyük etken." şeklinde konuştu.

Gençler eğitim, aile ve aşk problemleri yaşıyor

karaman

Karaman'da özellikle ergenlik çağındaki gençlerin eğitim süreci problemleri yaşadığının altını çizen Ataseven, "Gençler eğitim probleminin yanı sıra aile ve aşk hayatı sorunları sebebiyle de psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor. Psiko Yaşam'da verdiğimiz eğitim koçluğu hizmetimizde gençlerin eğitim sürecini planlıyoruz. Ailesinden eğitim sürecinde baskı gören özellikle ergenlik çağındaki gençler yoldan sapmaya meyilli oluyor. Burada belirlediğimiz plan ile bütün süreci kontrol altına alıyoruz. En önemlisi ergen bireyde güven duygusunu harekete geçirerek zaman yönetimini ayarlıyoruz. Gençler, hem ders çalışıp hem de sosyal aktivite yapabileceğini fark edince dürüst davranarak eğitim sürecini düzene sokabiliyor.

Örneğin insanların yaşam biçimleri özellikle genç bireyin günlük eğilimleri çalışma biçimlerini ortaya çıkarır. En basitinden - herkeste aynı olmasa da- hızlı yemek yiyen bir genç ders çalışırken de hızlı ve aceleci davranır. Hemen aradan çıkarmak ister. Yavaş yiyorsa da tam tersi olur, ders başında da yavaş davranır ve sınavda soruları yetiştirememe problemi yaşar. Buna benzer sorunları günü bölerek yaptığımız planlar ile aşıyoruz." dedi.

Psiko Yaşam Psikolojik Danışma Merkezinde her yaşa uygun hizmet

Her yaşa uygun psikolojik destek hizmeti veren Psiko Yaşam'da çocuklar, aileler, ergen bireyler ve yetişkin bireyler için ayrı ayrı prosedürlerde psikolojik destek sağlanıyor.

karaman

Yetişkin bireyler için bireysel olarak: Fobiler, panik atak, kaygı (anksiyete), obsesif kompulsif bozukluğu, kişilik bozuklukları, somatizasyon, dürtü bozukluğu, öfke kontrolü, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, bağımlılık, kişisel gelişim, depresyon, cinsel kimlik problemleri ve iletişim sorunları konularında destek sağlanıyor.

Aile ve çift danışmanlığında: Evliliğe hazırlık, evlilik problemleri, evlilik süreci, evlilikte boşanmalar, evlilikte aldatma, evlilikte cinsel problemler, vajinismus, aile danışmanlığı, aile içi iletişim eksikliği ve ebeveyn- çocuk ilişkileri konularında destek sağlanıyor.

Çocuklar için: Gelişimsel problemler, bağlanma sorunları, çocukta davranış problemleri, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, tik bozukluğu, mastürbasyon, tuvalet eğitimi, alt ıslatma, alta kaçırma, parmak emme, tırnak yeme, yalan söyleme, çalma, inatçılık, sinirlilik, geçimsizlik, saldırganlık, beslenme ve yeme problemleri, korkular- kaygılar, kardeş kıskançlığı, öğrenme güçlüğü, uyum sorunları, okul korkusu, okuldan kaçma, verimli ders çalışma, okulda başarısızlık ve kavga çıkarma konularında destek sağlanıyor.

karaman

Ergen bireyler için: Ergenlik dönemi gelişimsel özellikleri, kimlik karmaşası ve kişilik gelişimi, ergen ve ebeveyn arasındaki iletişim problemi, aileden ayrışma ve bireyselleşme, arkadaş ilişkileri ve duygusal sorunlar, özgüven problemleri, meslek ve kariyer danışmanlığı, sınav stresi, gelecek kaygısı, cinsel gelişim ile ilgili danışmanlık, alkol- sigara- madde kullanımı ve bağımlılığı konularında destek sağlanıyor.

Psiko Yaşam'da zekâ testi ve psikolojik testler uygulanıyor

Karaman'ın ilk özel psikolojik danışma merkezi olan Psiko Yaşam'da kişiye özgü psikometrik testler uygulanıyor. Uygulanan testler arasında, zekâ (IQ) testi, kişilik testi, projektif test, başarı testleri, yetenek testi, meslek seçimi ve uygulamaları bulunuyor.

karaman

Yasemin Ataseven kimdir?

Psikolog Aile Terapisti Yasemin Ataseven, Almanya'nın Berlin kentinde doğdu. İlk ve orta öğretimini Mersin'in Mut ilçesinde almasının ardından Lise eğitimini Nevşehir'de tamamladı. Psikoloji lisans eğitimini On dokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji bölümünde, Aile Danışmanlığı eğitimini Necmettin Erbakan Üniversitesinde tamamladı.

Klinik Psikoloji sertifikasını Sağlık Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu eğitimi tamamlayarak aldı. Ayrıca kişilik testleri, zekâ testleri sertifikalarını Psikoloji Derneğinden, Rochach ve TAT projektif testlerini ise İstanbul Üniversitesinden aldı. Oyun terapisi ve resim analizi sertifikalarını Başkent Üniversitesinden alarak profesyonel kariyerine ekledi.

İlk görev yeri Ağrı'nın Patnos ilçesidir. Ardından Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. 2000 yılından itibaren Karaman Devlet Hastanesinde Psikolog olarak görev yapmaya başladı. 2019 Haziran ayında 28 yıllık meslek hayatını tamamlayarak emekli oldu.

karaman

1 Temmuz 2019 itibariyle Psiko Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi'ni kurdu. Çalışmalarıma burada devam etmekte.

 Psiko Yaşam Merkezi 
Adres: Fenari Mahallesi. 9. Sokak Belediye İşhanı Yanı. Şimşek İş Merkezi 3. Kat: Karaman
Telefon: 0 553 830 33 70

Psikolog Ataseven: Karaman'ın hastalığını anlattı
Psikolog Ataseven: Karaman'ın hastalığını anlattı
Psikolog Ataseven: Karaman'ın hastalığını anlattı
Psikolog Ataseven: Karaman'ın hastalığını anlattı
Psikolog Ataseven: Karaman'ın hastalığını anlattı
Psikolog Ataseven: Karaman'ın hastalığını anlattı
Okunma : 20408


İmsakiye   Zekat Hesabı
 
Coronada son durum
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan içeriklerin her hakkı mahfuzdur. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.

Sitemiz AA VE İHA Abonesi ve UİGAD (Uluslararası İnternet Gazeteciliği Ve Gazeteciler Derneği ) Üyesidir.

Sivas haber   | Karaman, Ermenek, Sarıveliler, Ayrancı, Kazımkarabekir, Taşkale , Güneyyurt, Başyayla, | Karaman Haber | İstanbul Böcek İlaçlama |  Mobilya Takımları | Fur Coats | gizli kamera | ERSAN | Kemik | üniversite haber | Davetiye |  Haşere İlaçlama | elektronik sigara | elektronik sigara | Karaman Xiaomi Bayi Çalışkan İletişim  Evden Eve Nakliyat

İrtibat
haber@karamandan.com
0338 212 94 36 - 0850 302 20 82
Masaüstü görünümüne geç