Amaçlardan Sapan Araçlar | Karamandan.com - | Karaman Haber

Amaçlardan Sapan Araçlar | Karamandan.com - | Karaman Haber

18 Ekim 2017 Çarşamba
Amaçlardan Sapan Araçlar

21. yüzyılda amaçlar ile araçlar sıklıkla yer değiştirmektedir. Doğum ile başlayan hedef kulvarında ölüm ile sona erecek nihai sonda önümüze iki yol ayrımı çıkmaktadır. Bunlardan biri amaca en sadece yoldan ulaşmak ya da amaca ulaşmak isterken araçlara takılıp öylece kalmak.

Bir takım amaçlara ulaşmak için araçları kullanmak kaçınılmazdır. Önemli olan ise amaca en makul araç ile ulaşmaktır. Evimizden iş yerimize ulaşmak bir amaçtır. Kullandığımız vasıta ise bir araç. İş yerimize yürüyerek ,bir bisiklet, bir otomobil, dolmuş ve de pek âlâ bir helikopter ile gitmek de mümkündür. Burada amacımıza uygun aracı seçmek pek önem arz etmektedir.

Barınma ihtiyacımızı gideren evlerin temini ve yapılması zaruri bir ihtiyaçtır. Barınma amacımızı sağlayan evlerimiz ise bir araç. İmkanlar dahilinde iki-üç kişinin barındığı bir evin metrekaresinin çok  fazla olması veya geniş aile bireylerinin kaldığı bir evin metrekaresinin çok az olması amacımızdan araç yol ayrımına takıldığımızı göstermektedir. 

Sosyal çevrenin bu eksende tesiri oldukça fazladır. Örneğin günümüzde herkesin yoğun şekilde kullandığı cep telefonları iletişim amacımıza hizmet eden birer araçtır. Kişinin kullanım amacına göre telefonlar model bazlı farklılık gösterebilmektedir. 4.5G çekmeyen bir yerde maaşımızın üç dört katı değerinde bir telefon almak asla amacımıza hizmet etmeyecek ve ekonomik bir kayıp olmaktan öteye gitmeyecektir.

Amaçlar ile araçları karıştırmamıza sebep bir diğer husus ise görünüştür. Kulplu bir sürahiyi ortaya koyduğumuzu düşünelim. Bu sürahinin kulpunun sağda olduğuna ben yemin edebileceğim gibi pek ala karşımda oturan kişi de sürahinin kulpunun solda olduğuna yemin edebilecektir. Gerçek odur ki yukarıdan bakan bir insan da her ikimizin doğru olduğunu söyleyebilecektir. Demek ki görünüşün aman aman bir önemi yoktur. İnsanlara ve eşyalarla ilişkilerimizi görünüş üzerine kurmak hiç doğru olmayacaktır. 

Konumumuz, durumumuz ve şartlarımız nispetinde amacımıza hizmet eden eşyayı kullanmak pek yerinde olacaktır. Bir arkadaşımın anlattıkları çok ilginçtir. Arkadaşım kirada oturduğunu ve eve bir perde ihtiyacı olduğunu söylemişti. Eşine ne kadar klasik perde alalım dese de görünüş yol ayrımına sapan eşi stor perde takmakta ısrar edince pencere ebatlı tüm perdeleri değiştirirler. Aradan üç ay geçmeden ev sahibi evi satar ve yeni bir kiralık eve geçmek zorunda kalırlar. O perdeler mi? Araç olan perde amaç yolundan saptığı için maalesef ekonomik  bir kayıp olmaktan öteye gidemeyip atıl bir eşyadır artık . Bu ve buna benzer örnekleri günlük hayatımızda sıklıkla gördüğümüz aşikardır.

Amaç yolunda en uygun araçlara bindiğimiz takdirde olası kazalardan korunmuş olacağımızı unutmamalıyız. Araçlar daima amaçlarımıza en meşru, en ekonomik ve toplumsal-milli değerlerimizle örtüşecek  nitelikte olmalıdır. Amaç yolculuğumuzda aracımızın deposuna bizi mutluluğa, huzura ve rafaha götürecek yakıtlar koymalı ve aracımızın dumanı kesinlikle israf ve gösteriş çizgilerini gökyüzüne dalga dalga yaymamalıdır.

Mehmet BAŞTUĞ
Eğitimci-Yazar

 

Düzenleme : 07 Mart 2017 17:06 Okunma : 1944