Eyalet Sistemi Tehdit mi | Karamandan.com - | Karaman Haber

Eyalet Sistemi Tehdit mi | Karamandan.com - | Karaman Haber

22 Eylül 2017 Cuma
Eyalet Sistemi Tehdit mi

Eyalet sisteminin bölünme olduğu takıntısını ne zaman bırakacaksınız? Ya da Almanya, ABD “Eyalet Sistemi” ile yönetildiği için darmadağın mı oldular?

ABD tek bir etnik grup olmadığı halde neden parçalanmıyor? 

Keşke bunu anlayabilseydiniz… Keşke eyalet sisteminin bölünme olmadığını kavrayabilseydiniz… Ama sanırım bunu ancak sistem yürürlüğe girince anlayacaksınız. 

Eyalet sistemi bölgesel yönetimleri güçlendirip tek merkez etrafında toplayan bir sistem olmasına rağmen, Güvenlik Güçlerinin merkezden yönetildiği bir sistemdir.

Bölgesel yönetimlerin güçlü olması, kafalarına estiği zaman biz ayrılmak istiyoruz diyebilecekleri anlamına gelmiyor. 

Güç birliği yapmak anlamına geliyor. İmamesi kopmuş bir tespihi düşünün...

Her tanenin ayrı, ayrı olması güvenlik tehdidi ortaya çıkarmıyor mu? Böylece emperyalist ülkelerin kolay lokması olmuyorlar mı?
Zaten bunu yaşayarak test ediyoruz. İslam ülkeleri hala emperyalist güçlerin at koşturduğu bir kan gölü olma özelliğini korumaya devam ediyor. 

Eyalet sistemi tespihin tanelerini Türkiye imamesi altında birleştirecek, bağlı ülkelerle ilgili sorunların Ankara'dan çözülebileceği bir sistem olacaktır. 

Ankara'dan yönetilen merkezi bir ordu ve bu orduya ait kritik noktalarda konuşlandırılmış birlik ya da bağlı ordular olacaktır. İşte bu sebeple bağlı devletlerden herhangi biri bir tehdide maruz kaldığı zaman bağlı ülkeler merkezi yönetimle anında müdahale imkânı bulacaklardır. 
Eyalet sınırları içinde bulunan ülkeler, güçlü ülkeler için kolay bir hedef olamayacaktır.

Emperyalist ülkeler elbette bunu istemez, çünkü çıkarlarına terstir. Peki, Türkiye içindeki bazı Müslümanlar bunu neden istemez? Nedenini söyleyelim, ait oldukları siyasi oluşumlar ciddi anlamda emperyalist ülkelerin güdüm ve kontrolü altındadır. 

Sistem konusunda ortaya atılan gerekçeler de bizi sistemden caydırmaya yönelik, hayali tehditler içeren gerekçelerdir. 

Tabii ki Türkiye'nin, karşı çıkanlara rağmen eyalet sistemini getirmeye gücü vardır. "Evet” diyenlerin, eyalet sistemine de "Evet" demiş olacağı tezi doğru ve mantıklı bir tezdir. 

Açıkçası ben bu beklenti ile "Evet" diyeceğim. Karşıt olanlar da eyalet sistemi gelecek kaygısıyla "Hayır" diyebilirler. Ben bu kaygının yersiz olduğunu düşünüyor ve öyle inanıyorum.

Bunun ilk adımları da zaten Türk Cumhuriyetleri ile birlikte İran, Afganistan ve Pakistan'ın katılımıyla aktif hale getirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) örgütüdür.

Bu örgüt Türkiye, Azerbaycan, Pakistan, İran, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan olarak olmak üzere 10 üye ülkeden oluşmaktadır. Toplam 7 milyon km2 alana ve 446 milyon nüfusa tekabül etmektedir.

ABD, 324 milyon nüfusa ve 3.475.000 km2 alana sahip olduğuna göre EİT, ciddi anlamda caydırıcı bir güç olmuyor mu?
Bir Müslüman bu birliktelikten neden rahatsız olur, anlamıyorum. 

Açıkçası bu gelişmeler bende heyecan uyandırmakta, daha hızlı adımlar atabilmek için sabırsızlanmama yol açmaktadır. 
Hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsun gönlümüz, tüm vatandaşlarımızın bu birliğin gerçek olması için destek verme konusunda endişe etmemesi gerektiğini yönündedir.

Üstelik bu Ekonomik Birlik aktif hale gelip, kendi bankamızı da kurduğumuz zaman, en az 12 civarından İslam ülkesi de birliğe girebilecek potansiyele sahiptir. 

İşte ben, sadece Türkiye'mizi değil, tüm İslam ülkelerini ilgilendiren bu konularda hızlı hareket etme adına, Türkiye'de yönetim sisteminin hızlı karar alabilme imkânı veren bir sistem olmasını gerektiğini düşünüyorum. 

Bunun hayata geçmesi için de Başkanlık sistemi ve yeni Anayasanın bize bir fırsat sunduğunu düşünüyorum. 

Bu sebeple de "Evet" diyerek, bu beklentilerimizin hayata geçmesine kapı aralanması için bir katkı vermiş olacağımı düşünüyor, "Evet" diyorum.

Adil Can

Okunma : 1764