Boş arazi bırakmayalım! | Karamandan.com - | Karaman Haber

Boş arazi bırakmayalım! | Karamandan.com - | Karaman Haber

18 Ekim 2017 Çarşamba
Boş arazi bırakmayalım!

Karamanlılar ve Ermenekliler! 

Evimize yakın küçük birkaç evlek bahçeyle yetinmeyelim bu yıl uzun süredir ihmal edilen yüksek rakımlı yaylalarda bizi bekleyen koyak ve topraklara ekim yapalım!...

2016 yılının Aralık ayının yani son ayının son günlerinde Türkiye’de büyük bir kar yağışına şahit olduk. Bu kar yağışı zemheri boyunca üstü üstüne devam etti. 

Zemherinin başladığı gün dönümü olan 21 Aralıktan hemen sonraydı bu. Yani zemheri bu yıl tam zamanında geldi ülkemize beyaz örtüsüyle. Bu beyaz yorgan altından bu yıl bambaşka bir ilkbahar çıkaracak inşallah. 

25 Aralık 2016’da başlayan kar yağışı Doğu Anadolu’dan da fazla olarak iç Anadolu’ya ve Akdeniz’e yağdı. Düşünün hiç görülmedik bir şey oldu ve Mut’a ve Silifke’ye bile yarım metre kar yağdı bu sene. 

Konya merkezde seksen santim, Karaman merkezde bir metre yirmi santim, Ermenek’te bir metre yirmi santim, Güneyyurtta seksen santim kar yağdı. Bunlar tabi ki merkezler, rakımı yüksek olan dağlarda bu kat be kat fazlaydı. 

Bu kardan sonra bütün millet sevinmeye başladı, araba batırmayı, kara gömülmeyi ve kaymayı gerçekten özlemişiz, doya doya kara battık ve çıktık.

Bu yıl yani 2017 yılı tam bir bereket ve üretim yılı olmalıdır, özellikle yaylalarımızda ki genler işlenmeli, dere tepe ve koyaklar ekilmelidir. Ovalarımızda bir metre boş yer konmamalıdır.

Artık bazı yaylalarımızı devlet baba orman saydı ve elimizden aldı ama elimizdekileri değerlendirmek de bize vacip oldu.

Mesela tepeler ve koyaklardan oluşan yaylamızda bu sene tepelerin ve koyakların araları karla doldu, bu karlar suya dönüşünce gidecek hiçbir yeri yok sadece koyakta kalacak ve bahara nebatatta ve ekinlerde coşma yaşanacağı muhakkaktır.

Karaman ile Ermenek arasındaki deresi olmayan ve koyaklardan tepelerden oluşan yaylalarımız yüksek derecede bir öneme haizdir. Bu bakımdan yağan karlar da yağmurlar da yerinde kalmakta ve tümüyle yararları kendisine olduğu gibi sel ve benzeri hiçbir risk de taşımamaktadır. 

2017 yılı Nisan ayında bu yaylalarda yeri olanlar topluca çıkarak tam da gönen durumdaki koyaklarımız nohut veya arpa ekelim. Hıdırellez’de topluca çıkalım ve bahar bayramını tarlalarımızın kıyısında yapalım. Çayırlarda yuvarlanalım, serçeleri kıskandıralım, şakacıktan yuvalarını bulalım ama zarar vermeyelim. 

Haziranda nohut otu almak için billenip gidelim, çay kekik toplayalım, malı olanlar burma yapsınlar ot biçsinler, böylece oraların torunlarımızın emaneti olduğunu hatırlamış olalım. 

Ancak nisanda nohut ekebilmemiz için Mart ayının sonunda kar topraklamamız gerekecektir, zira havalar geç ısınırsa kar nisan sonuna kadar erimeyeceğinden nohut hasadı da zamanına yetişmeyecektir. 

Ekin eken olmadı ama geç sayılmaz baharın nisanla beraber 2000 rakımlı yaylalarımızda yeri olanlar derhal harekete geçerek nohut veya arpa ekmeliyiz, toplu olarak pazarlıkla olmayanlar ucuz motor temin ederek herkesin ekmesi sağlanmalıdır.

En sonunda Ağustosta nohut yolmak için üç günlüğüne yatılı olarak çıkalım ve yaylaların o eşsiz sükûnetini geceleri de içimize çekelim. 

Bu sene yani 2017 de yeryüzü coşacaktır, inanın kuşlar da arkamızdan gelecekler ve her yer vicir vicir serçe sesine bürünecektir. Köylere inen kır serçeleri ve gök güdükler tekrar kayalarına ve taşlarına geri dönerek kırlara hayat verecektir. 

Culalar yine düdenlere dalacaklar, saksağanlar yine alıçlara ev yapacaklar, sarı serçeler, ala serçeler ve güvercinler tekrar 1800/2000 rakımlı yaylalarımıza dönerek bize eşlik edeceklerdir.

Zira artık karlıklar karla, kaklıklar suyla ve çayırların ve otların arası çekirgelerle dolu olacaktır.

Koyaklarda yine keklikler şakıyacak, arkalarından palazlar yürüyecek ama sesleri duyulsa da kendilerine ulaşılamayacaktır. Sarı kayalarda sarı tavuklar ve karatavuklar takılayacak bir anaç olarak yavrularını kıskanacaklardır. 

Ya otlar, bu milyonlarca ton karın suyunu emen koyaklar ve yamaçlar burmadan, çaşırdan ve her türlü ottan geçilmeyecektir. Endemik araştırmacılarının en başta uğrayacakları yurt köşeleri Karaman Ermenek yaylalarıdır. 

Kekikler, güvey otları, dağ çayları ve daha nice nebatat havalara çıkacak tabiata hayat verecektir. Acı baharda bütün çevreyi sarıçiğdem kokusu kaplarken karın erimeye başladığı her yerde karın eteklerinde sürmeli çiğdemler ve kardelenler boy gösterir.  

Tabi bu arada belediyemiz başkanlarımızdan koruma talebimiz olacaktır, mesela Ermenek Güneyyurt yaylalarından özellikle Üssüz için sayın başkanımız Celil Yağız beye daha önce tarla başlarına yol yapımı konusunda Üssüzde tarlası olanların imzalayarak verdiğimiz dilekçeyi de baharın uygulamaya alacaklarından vatandaş olarak eminiz.

Ey Karamanlılar, Ermenekliler ve yaylalarda kırlarda yeri olan vatandaşlarımız!

Gelin torunlarımızın emanetine sahip çıkalım ve bütün yaylalarımızı boş arazilerimizi bu sene şeneltelim. 

Yazın en sıcak günlerinde nohut yolup yorulduktan sonra tepelerin zirvesinde bulunan kanyon ve obruklardan nemli kayalardan “zıybınıp” inerek ulaşılabilen karlıklara inelim ve karlarımızı pekmezle karıştırarak karlı pekmezimizi kaşıklayalım. 

İşte 2017 ilkbaharı ve yazı sana bu fırsatı sunacaktır inşallah. 

Mükremin Kızılca

Okunma : 2093