Karaman Büyükşehir Olmalı | Karamandan.com - | Karaman Haber

Karaman Büyükşehir Olmalı | Karamandan.com - | Karaman Haber

19 Ocak 2018 Cuma
Karaman Büyükşehir Olmalı

Büyükşehir olma kriterleri değişerek, nüfusu 350 bin olan illerimiz de "Büyükşehir" statüsüne kavuşacak.

Tabii ki Karaman ihracat sıralamasında ilk sıralarda yer alırken şehirleşme açısından gerilerde kalıyor, kalmaya devam edecek. Ama bunu engellemek, ihracatımıza ivme kazandırmak için bir yol var; Karaman'ı da "Büyükşehir" statüsünde olan iller arasına dahil etmek.

Karaman Türkiye ekonomisine verdiği önemli katkılar sebebiyle ön plana çıkan ve ilk 17 il içinde yer alan bir ilimizdir. Aynı zamanda Türkiye'mizin 2023 hedeflerinin gerçekleşemesine de büyük katkılar verebilecek potansiyeli olan bir ilimizdir.
 
Bu sebeple "Büyükşehir" statüsünde olması önem arzetmektedir. Ekonomisine baktığınız zaman "Büyükşehir" statüsünde olan birçok ilimizden de fazla ihracata sahip olduğu görülür. 

Bu şu anlama geliyor ki, Karaman "Büyükşehir" olmayı hak eden bir ilimizdir. Böylece zaten var olan kapasite daha da artacak, arkasından markalaşma konusunda da elde edilen başarılarla sadece Türkiye'mizde değil dünyada söz sahibi olan bir "Gıda Merkezi" haline gelecektir.

Malum; Kalkınma Bakanımız Lutfi Elvan'ın Karaman, Konya, Aksaray, Niğde ve Mersin illerimizin dahil olduğu bölgeyi 2. Marmara Bölgesi yapma ideali vardı. Bu idealin gerçekleşmesi için Karaman'a mutlaka "Büyükşehir" statüsü verilmelidir. Bunun için "Büyükşehir" olma konusunda belirlenen, 350 bin nüfusa sahip olma krtiterinin değişmesi de gerekmiyor.

Sadece, zaten ısrarla Karaman'a bağlanmak isteyen Mut ile birlikte Ereğli ve Karapınar'da Karaman'a bağlanmalıdır. Tabii ki bu ilçelerimizde yapılacak bir referandumla bu bağlanma halkın onayına sunulmalıdır. Ereğli küçük bir il olmaktansa Karaman'a bağlanarak "Büyükşehir" statüsünde bir ilin en büyük ilçesi olacağı için daha fazla iimkana kavuşabilecektir.Yani il olmasının getireceği imkanlardan daha fazlasına sahip olacak, sanayisi de Karaman ile entegre olarak daha fazla gelişecektir.

Bu konuda Kalkınma Bakanımız Lutfi Elvan'a büyük ve önemli bir görev düşmektedir. Karaman bu çalışma ile "Büyükşehir" statüsüne gireceği için, sanayileşme açısından cazibe merkezi haline gelecektir. Aksaray ve Niğde'nin de "Büyükşehir" statüsünde olacağı düşünüldüğü zaman büyükşehirlerden oluşacak bölgemizin kolayca "2.Marmara Bölgesi" olması sağlanacaktır. Sanayileşme kriteri de dikkate alınarak illerimizin "Büyükşehir" yapılmasıyla ile 2023 hedefimize daha kolay ulaşmak bir kehanet olmaktan çıkacak gerçekleşebilecek bir hayal olacaktır. Yetkililerimizin bu konuda acilen çalışmaya başlaması önem arzetmektedir. Tabii ki önce Kalkınma Bakanımız sayın Lutfi Elvan ve diğer Bakanlarımıza Türkiye'mizin 2023 hedeflerine ulaşması  için bu konunun önem arzettiğini anlatacak ve bu konuda lobi çalışmaları yapacak bir ekiple bu hayırlı işe ilk adımı atmalıyız.

Bu lobi çalışmaları gerekirse bağlanacak ilçelerimizden başlatılmalı, önce onlar konuya inandırılmalıdır. Ekibe bu ilçelerimizin de katkı vermesi sağlanmalıdır. Malum; her büyük proje, bir hayalle ilk adımın atılması sonucunda hayata geçmiş, gerçek olmuştur. 

Düzenleme : 13 Şubat 2017 14:22 Okunma : 4118
Foto galeri