Karaman İçin Şükür Vakti | Karamandan.com - | Karaman Haber

Karaman İçin Şükür Vakti | Karamandan.com - | Karaman Haber

22 Ocak 2018 Pazartesi
Karaman İçin Şükür Vakti

Bugün sabahtan bu yana bir çok kişi beni arayarak, yağan kardan ve yolları temizlemeyen belediyeden şikayet etti. Arayanlar arasında çiftçi, memur, sanayici ve esnaftan insanlar vardı. Onların hepsine buradan toplu olarak cevap vermek istiyorum.

Ya hu azıçık şükredin.

Yağış olmadığı zaman yağmur duasına çıkan ahaliden ses çıkmıyor. Karaman'da günlerdir yağan berekete şükür duası yakışmaz mı. 

Zira bu kar yağmasa idi çeşmelerden su akmayacak seviyede su sıkıntısı kapıdaydı. Şükür ki kar yağdı, inşaallah daha çok yağar. Dağlardan damıtılarak mutfağımıza kadar gelen su için şükretmemiz gerekmez mi Ayşe Abla.

Çiftçi ağlıyordu mahsulümüz tarlada kalacak diye. Yağmur dualarına çıkıyorlardı. Onlardan da ses yok. Turgut Dayı ovaya kar yağdı, kârı kâra katladın şükür yok mu?

Yağış olmazsa çiftçi ağlar, çiftçi ağlarsa tüm Karaman ağlar. Neden mi? Çünkü koca Karaman'ın tüm ekonomisi tarıma dayalıdır. Organizeye bir bakın; Bisküvi fabrikaları, un fabrikaları, bulgur fabrikaları, tarım makinaları hepsi çiftçiye tarıma, dolayısı ile yağan kara yağmura muhtaç. Ama onlardan da şükür duasına çıkan yok.

İmamlar hocalar baharda yemyeşil dağlara çıkıp yaptığınız yağmur dualarını ne çabuk unutunuz. İşte yağdı, duanız kabul oldu. Siz bari şükür edin. Müftülük neredesiniz.

Gelelim yolların kapalı olmasından şikayet edenlere. Değerli hemşehrilerim şu anda 170 köy yolu kapalı. İlimizin yer yerinde yoğun kar yağışı var. Birkaç saatte tüm yolların açılmasını ve evimizin önündeki karı bile devletin temizlemesini beklemeyelim.

Ben şahidim özel idare ve belediye ekipleri 55 saattir kontak kapatmadı. Belediye 22 mevcut aracına Karaman'daki özel sektöre ait kiraladığı tüm kepçe ve greyderleri de dahil edip 200 personelle durmaksızın çalışıyor.

Karaman'da 56 mahalle, 3100 soklak, 98 cadde ve 6 bulvar var. Toplamda 1000 Km.lik bir yol ağı eder. Yani Burada İstanbul kadar bir mesafe. Bırakın kar temizlemeyi 100 km hızla giden bir araç bile 10 saatte alır bu yolu.

Bir de arabasını kardan çıkaramayanların isyanı var ki evlere şenlik; Nerede bu devlet diye bağırıyorlar. Haberlerde görmüşsünüzdür, Amerika'da bile herkes kendi evinin önünü temizlerken bu lükse biz ne vakit alıştık. Herkes evinin önünde 5 m2 kar temizlese sokaklarımız temizlenir.

Boşverin sağı solu eleştirmeyi karın ve güzelliğin tadını çıkaralım. Arabamızı kardan çocuklarımızla birlikte kendimiz çıkaralım. Eğlenmeye bakalım. Bir kaç gün dolmuşa binelim bir şey kaybetmeyiz.

Son olarak meslektaşlarıma sesleniyorum. Beyaz kâbus, beyaz felaket nedir yahu. Kar berekettir, rahmettir, güzelliktir.

İnşaallah daha çok yağar. Halimize şükür edelim ve yakacağı olmayan fukarayı, sığınacak evi olmayanları, sokak hayvanlarını da unutmayalım.

Kalın sağlıcakla.

Adem Kocatürk

Düzenleme : 23 Aralık 2016 17:04 Okunma : 13602
Foto galeri