Öğretmenliklerini şehadetle taçlandırdılar | Karamandan.com - | Karaman Haber

Öğretmenliklerini şehadetle taçlandırdılar | Karamandan.com - | Karaman Haber

22 Ocak 2018 Pazartesi
Öğretmenliklerini şehadetle taçlandırdılar

Vefânın adı Muhammed

Daha 22 yaşındaydı. Hayali öğretmen olmaktı Muhammed’in.

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na kaydını yaptırmış ve okuluna devam ediyordu.

Muhammed, o kara darbe gecesi ayaktaydı.

Emekli uzman çavuş olan babası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınına uçakla yapılan bombalı saldırıyı canlı yayından takip ediyordu. Bir kulağı da göz ağrısındaydı.

Gözyaşlarına hâkim olamayarak, “Bir anda telefonun sesi kesildi. Oğlumla olan irtibatım koptu.” diye anlatacaktı o anı.

Muhammed 5 arkadaşı ile şehadete yürümüştü, hem de öldüğünü bilmeden.

Karaman onu bağrına basarken, onun vefâsına, vefâ göstererek karşılık verdi.

Şu an adı, kız Anadolu imam hatip lisesinde yaşatılıyor.

***

Onun adı Hamza'ydı

Acı haber Karaman’a 24 Haziran 1993 Perşembe günü ulaştı.

Gece saatlerinde Tunceli İli Meşeyolu Köyü’ne gelen silahlı bir grup bölücü örgüt elemanı silahlarını ilkokul lojmanlarında kalan okul müdürü Hamza ÇETİN ile okul öğretmeni Erkan AYDIN’a yöneltmişlerdi.

İlkokulu ile okul lojmanlarından birini tamamen ateşe verdiler ve diğer  lojmanı da tahrip ettiler.

8 Mart 1963 yılında Karaman’ın Yeşildere Kasabası'nda doğan Hamza, Niğde Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden  mezun olmuştu. O menfur olay meydana geldiği zaman asker öğretmen olarak vatanî görevini yapıyordu.

Hamza Öğretmen Karaman’ın ilk şehit öğretmeni oldu, adı doğduğu Yeşildere (İbrala) Köyü’nde bir ilköğretim okulu ile yaşatılıyor.

***

Görev yerine giderken hainlerin kurşunlarına hedef oldu

Takvim yaprakları 5 Kasım 1994 Cumartesi gününü gösteriyordu.

Yol kesen gözü dönmüşler, alışverişten dönen Ali Öğretmen ile okul müdürü M. Zeki ÖZTÜRK (37), öğretmen arkadaşları Mahmut ÇATALKAYA (30) ve Erol ERCAN’ın (24) kimliklerini kontrol ettikten sonra otomobilden indirdiler. Acımasızca yaylım ateşine tuttular.

Ali Öğretmen, Mardin İli Savur İlçesi Başkavak İlkokulu’na öğretmen olarak yeni atanmıştı. Görev yaptığı esnada hainlerin tehditlerine boyun eğmemişti.

1 Ağustos 1969 tarihinde Karaman İli Sarıveliler İlçesi Adiller Köyü'nde doğan Ali öğretmen, Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirmişti. Şehit olduğunda üç aylık evliydi. Eşini de yanında götürmüştü.

Ali Öğretmen’in ismi doğduğu köy şu an mahalle olan Adiller’de bir ilköğretim okuluna verildi.

***

Yolu Karaman’a düşmüştü

Kahramanmaraşlı olup, yolu Karaman’a düşen şehit öğretmenlerden birisiydi Nurettin ASLAN.

1 Ocak 1968 tarihinde Kahramanmaraş İli Andırın İlçesi'nde doğan ASLAN, Diyarbakır Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olmuştu.

Nurettin Öğretmen, Merkez Bayır Köyü'nde görev yaptıktan sonra, Kahramanmaraş İli Ekinözü İlçesi Altınyaprak Sarıgül İlkokulu öğretmenliğine atanmıştı. Bu görevde iken, 22 Nisan 1996 tarihinde aynı lojmanı paylaştığı öğretmen arkadaşları Aydın Yılmaz ve Ömer Serin ile birlikte müdür odasında şehit edildiler. Cesetleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için okula giden öğrenciler tarafından bulundu. Nurettin Öğretmen’in  adı, doğduğu ilçe olan Andırın’da bir ilköğretim okuluna verildi.

***

Tayini çıkmasına rağmen öğrencilerinden kopamamıştı

Sarıveliler İlçesi Göktepe Beldesi Esentepe Mahallesi nüfusuna  kayıtlı olan İrfan ATASEVEN, Van-Erciş Çelebibağı Beldesi, Sıtkı KÜRÜM İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yapıyordu.

Cansız bedeni meydana gelen depremde aynı kaderi paylaştığı öğretmen arkadaşları ile birlikte öğretmenevi lokalinin enkazından çıkarıldı.

O tayini memleketine çıkmasına rağmen öğrencilerinden bir türlü kopamamıştı. İrfan Öğretmen’in ismi Karaman’da önce Fen Lisesi’ne sonra ise Anadolu Öğretmen Lisesi’ne verildi.

***

Nurcan Öğretmen oğlu, annesi ve babası ile aynı kaderi paylaştı

Nurcan Öğretmen, 10 Ekim 1978 tarihinde gurbetçi bir ailenin kızı olarak Almanya'da doğdu. Ailesinin Karaman'a kesin dönüşünden sonra eğitimini İstiklâl İlkokulu, Anafartalar Ortaokulu ve Karaman Lisesi’nde tamamladı. 1998 yılında girdiği Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ni 2003 yılında bitirerek tarih öğretmeni oldu. 2011 yılı haziran ayı öğretmen atamalarında Van ili Erciş ilçesi Karakoyunlu Lisesi'ne tarih öğretmeni olarak atandı ve 1 Ekim 2011 tarihinde göreve başladı.

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen deprem felaketinde aynı evde bulunan babası Vahit ve annesi Samiye KOCAKAYA ile 2 yaşındaki oğlu Alparslan ile birlikte cesetleri Sevgi Apartmanı’nın enkazından 26 Ekim 2011 tarihinde çıkarıldı. Nurcan Öğretmen, oğlu ile birlikte gözyaşları ile Konya’da toprağa verildi.

Karaman vefâ örneği göstererek adını Doğukışla’da bulunan anaokuluna verdi.

Şehitlerimizi rahmetle ve hayırla yad ediyoruz.

Uğur ERKAN

Düzenleme : 24 Kasım 2016 13:48 Okunma : 3223
Foto galeri