Karaman'ın neyi-niye meşhur | Karamandan.com - | Karaman Haber

Karaman'ın neyi-niye meşhur | Karamandan.com - | Karaman Haber

18 Ekim 2017 Çarşamba
Karaman'ın neyi-niye meşhur

Güzel yurdumuzun hangi şehrine gitseniz dönüşte bir hatıra, o şehirden bir anı almak istersiniz. 

Eskişehir'den lüle taşı tesbih, Isparta'dan gül lokumu, Kütahya'dan çini tabak, Afyon'dan kaymak, Elazığ'dan pestil....

Peki ya Karaman'a bir yabancı olarak gelseydiniz giderken yanınıza ne alırdınız?

Bu sorunun cevabını çok misafir ağırlayanlar ve çok seyehat edenler çok iyi bilir. Ziyarete gidecekseniz gideceğiniz arkadaşınıza yada size gelen bir misafirinize Karaman'dan iki hediye verirsiniz.

Karaman'la özdeşleşmiş 2 marka; Fidan ve Duru

Karaman'a bir şekilde yolu düşen insanların ayrılırken yanlarına mutlaka aldıkları ve Karamanlıların yabancı misafirlerine Karaman'ı temsilen verdikleri hediyelerde ilk tercih her zaman bu iki marka üzerinden oluyor. Duru Bulgur ve Fidan Süt ürünleri Karaman adının adeta tescilli lezzetleri. Duru'nun bulgur çeşitleri ile Fidan'ın süt ürünleri hediye olarak en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Gurbette yaşayan Karamanlılar da mutlaka bu iki markanın ürünlerini yaşadıkları şehirlere yada ülkelere taşıyorlar.

İKİ MARKANIN SIRRI NE?

Böylesi bir üne sahip ve neredeyse Karaman ile özleşmiş bu iki markanın sırrı da yöresel olmaları ve geleneksel üretim yapmaları. Fidan tulum peyniri, bişşek tereyağı, divle usulü tulum peyniri ile Duru Bulgur'un geleneksel damak zevkine hitap eden pilavlık bulgurları tamamen geleneksel yollarla üretiliyor ve hiç bir suretle katkı maddesi içermiyor. 

MÜTEVAZI VE NAMLI

Karaman'ın, bir yandan olabildiğince mütevazı ve bir o kadar da namlı bu iki firması da 2. kuşak tarafından yönetiliyor ve 40 yıldan fazla bir zamandan bu yana hizmet veriyorlar. Daha nice yıllara diyerek Karaman'dan.com ekibi olarak her iki firmayı da kutluyoruz; İyi ki varsınız.

Adem Kocatürk

Düzenleme : 15 Eylül 2016 01:02 Okunma : 17595
Foto galeri