Yörükleri kim kullanıyor? | Karamandan.com - | Karaman Haber

Yörükleri kim kullanıyor? | Karamandan.com - | Karaman Haber

21 Eylül 2017 Perşembe
Yörükleri kim kullanıyor?

Geçtiğimiz haftasonu Hacıbaba Dağında son Sarıkeçililerin Göç etkinliği vardı. Günler öncesinden haberler yaparak konuya dikkat çektik, zira bu kültürün yaşatılmasını herkesten çok istiyorduk.

Çadırımı alıp onlara destek olmak için cuma gününden bölgeye gittim. Akşam ateş etrafında toplanıp bu etkinliğe destek vermeyenleri kınadık. İşin başından beri personeli ve tüm imkanlarıyla destek veren İl Özel İdaresini ve Kazımkarabekir belediyesini taktir ettik. Fırtınalı bir geceyi dağda geçirdik, sabah 5 te kalkıp davarları dağa saldık. Gün boyu yörükler gibi yaşadık, onların sorunlarına kafa yorduk. 

YÖRÜKLER NEDEN YOKTU?

Bir yandan da bu etkinliğe özellikle Karaman'dan çok bir kimsenin katılmamasını yadırgamıştım. Buna rağmen yüzden fazla yabancının ellerinde fotoğraf makinaları ve kameralarla orda bulunması da hayli ilginçti. İlginç olan bir konu da ortada yörükler yoktu. Toplasan 5-6 yörükten oluşan bir ev sahibi grubu vardı.

İŞİN ASLI ÖYLE DEĞİLMİŞ

Cumartesi öğleden sonra Banu Avar başta olmak üzere bir çok yabancı ziyaretçi geldi. Gelen misafirler bir bir konuşma yapmaya başladılar saatlerce süren konuşmalarda malesef yörük kültüründen ve yörüklerin sorunlarından bahsetmek yerine olay tamamen siyasi propagandaya döndü. Hükümet ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sistemi yerden yere vuruldu. Elbette eleştiri olacak, talepleri olacak, şikayetleri olacak ama bir süre sonra olayın rengi tamamen değişti, Türkiye düşmanlığına döndü.

Biz merakla Banu Avar'ın konuşmasını beklerken bir dünya saçmalığı da dinlemek zorunda kaldık. Konuşmalar uzadıkça uzadı. Sonunda çıkan bir rüzgar ortalığı yerle bir etti. Tüm çadırlar yıkıldı. Buna rağmen konuşmaya çalışanları dinleyecek kimse kalmadı ortalıkta. Hal böyle olunca bizde toparlanıp bölgeyi terk ettik. Oysa ne iyi niyetlerle doğaya, yörüklere destek olmak için gitmiştik.

Bizden sonra namaz vakti gelince 70'li yaşlarında bir ihtiyar tepeye çıkıp ezan okumuş ve namaz esnasında konuşmaların durdurulması ya da ses sisteminin kapatılması istenmiş. Bunun üzerine biz buraya namaz kılmaya değil eğlenmeye geldik cevabını alanlarda olayın çokta masumane bir yörük etkinliği olmadığını anlamışlar. Bunun üzerine yaşanan tartışmalar neticesinde Kazımkarabekir Belediyesi de personelini toplayıp gitmiş.

ALMANLAR DESTEKLİYOR

Pazartesi sabahı ofisime gelir gelmez konuyu araştırmaya başladım. Günlerdir öve öve bitiremediğim Pervin Ana olarak anılan, Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Savran'ın yaptığı etkinlikten yörüklerin haberdar olmadığını gördüm. Zaten etkinliklerde de yörükler yoktu. 

Öte yandan Pervin Savran'ın Heinrich Böll Stiftung Vakfı ile sıkı temasları olduğunu gördüm. İlkokul mezunu bile olmayan Pervin Çoban Savran'ın Heinrich Böll Stiftung'un web sitelerinde makaleleri yayınlanmış.

Heinrich Böll Stiftung Nedir?

Heinrich Böll Stiftung Merkezi Almanya'da bulunan bir vakıf. Türkiye'de yoğun çalışmaları olan vakıf, azınlıklar ve insan haklarının korunması ile ilgili projelere destek veriyor. Geçmişte yapılan haberlere baktığımda Kürt ve Alevi meselelerini sürekli kaşıdığını gördüm. Birde HDP var ki görmelisiniz. HDP'yi öve öve bitirememiş Heinrich Böll Stiftung. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti tarafından PKK’yı finanse ettiğine ilişkin iddialar ortaya atılmış. Siyonist bir yapıda olduğu iddia edilen derneğin Alman Yeşiller Partisi ile ortak çalıştığı hatta gezi eylemlerinde baş rol oynadığı iddia ediliyor.

ALİ İHSAN ALANLI'YA HAKSIZLIK

Bütün bu olanlardan sonra yörük etkinliklerine en çok desteği veren Kazımkarabekir İlçe Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı'ya ciddi haksızlıklar yapıdı. Etkinliklerin ilk günlerinde Başkan Alanlı'ya teşekkür etmekten yorgun düşen Pervin Hanım ne oldu da sonradan hakaretler etmeye başladı. Hacıbaba Dağı'na sırf yörüklere destek olabilmek için kurduğu, çadırları toplarken fotoğraflarını çekip, yörüklerin çadırlarını yıktırdı diye ilan etmek de neyin nesi...

Şimdi akıllara gelen iki soru var; Pervin Hanım hakiketen iyi niyetiyle yörükler için birşeyler yaparken şer odaklarının kucağına mı düştü yoksa... Diğer ihtimali düşünmek dahi istemiyorum.

Düzenleme : 18 Mayıs 2016 11:24 Okunma : 30385
Foto galeri