Osman Nuri Koçak Röportaj | Karamandan.com - | Karaman Haber

Osman Nuri Koçak Röportaj | Karamandan.com - | Karaman Haber

19 Ocak 2018 Cuma
Osman Nuri Koçak Röportaj

BELEDİYE BAŞKANI E. ÇALIŞKAN; “BİZ MUADİL KENTLER İLE YARIŞMIYORUZ. KONYA- KAYSERİ- İZMİR- İSTANBUL GİBİ KENTLERLE YARIŞIYORUZ”

Karaman Belediye Başkanı Sayın Ertuğrul Çalışkan ile BEKLENTİLERİMİZ VE ÖNERİLERİMİZ adlı söyleşi dizisi sürecinde yapılan röportaj.

GİRİŞ

Karaman Belediyesi belki de kurulduğu günden bu yana idari açıdan en güçlü, en sorunsuz ve en rahat dönemi yaşıyor.

Merkezi idare büyük bir çoğunlukla AKP’ li…

Sayın Lütfi Elvan, Başbakandan sonra hükümetin en güçlü ikinci ismi…

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu her fırsatta “ben Karamanlı’ yım” diyor…

Milletvekilimiz Sayın Recep Konuk, Meclis Tarım Komisyonu Başkanı…

Sayın Milletvekili Recep Şeker ile de zaten var olan iki vekillik AKP’ de…

Her şeyin üzerinde Karaman’ da % 60 ların üzerinde bir oy destekleri var.

Yani, “yapamıyoruz, edemiyoruz, elimiz kolumuz bağlı diyecek tırnak ucu kadar sebep yok.

Un, şeker, yağ ve ateş var. Helva yapılmayı bekliyor.

İşte bu gün bu helva nasıl yapılıyor veya neden yapılamıyor konusunda Belediye Başkanımız Sayın Ertuğrul Çalışkan ile makam odasında uzun bir söyleşi yaptık.

Söz konusu söyleşi daha da saatlerce sürebilirdi. Çünkü her konuyu masaya yatırmak çok da olası olmuyor? Karamanlı’ nın günübirlik dirliğini ve mutluluğunu oluşturan konuları önceleyerek halk ile başkanlık arasında bir köprü kurmaya çalıştık.

O.NURİ KOÇAK: Ön izlenimlerim:

Sayın Çalışkan’ı oldukça özgüvenli ve meseleleri avucuna almış gördüm. Belediyemizin uzunca bir süredir sanki vekâleten yönetiliyormuş görüntüsü veren vaziyeti bana düzelmiş gibi geldi…

Yapılanlar ve yapılamayanlar konusunda eleştiriye katılıma açık bir başkan gördüm. Bunu yaşama geçirmek için de “düşünce kurulu” gibi tekcil yönetim anlayışını, katılımcılığa dönüştürme amacını taşıyan çok değerli bir projenin uygulanma aşamasında olduklarını ifade ettiler.

Maddi ve fiziki yatırımları önemseyen fakat bunların nasıl yapılacağı, metodojileri, demokratik katılım yolları, şeffaflık gibi çağdaş yönetim referanslarını daha da çok önemseyen bir zihniyet ikamesi hevesini belirgin olarak gördüğümü ifade edebilirim.

“İnsanın mutluluğuna hizmet edemeyecek hiçbir şeyin değeri olamaz” diyen ve yatırımların ölçütlerinin buna göre oluşturulduğunu söyleyen çağdaş yönetim normlarını yüksek sesle ifade eden bir başkan…

Merkezi yönetim üzerinde Karaman’ ın gücünü kavramış ve bunu sonuna kadar değerlendirmeye gayretli bir başkan…

Standart Belediyecilik için günün birkaç saati yeter. Kalan sürede ya vakti öldürürsünüz, protokoler bir yaşamı seçersiniz ya da şehrinizin tüm damarlarına girer onu bir Marka Şehir haline getirirsiniz. Gayemiz de çabamız da bu yöndedir diyen bir başkan gördük…

Velhasıl, söyleşimizin detaylarında da aktaracağımız gibi;

 “Özeleştiri de vermeye hazırız, öneri ve eleştiriler yeter ki işleri içinden çıkılmaz hale getirmek amacıyla değil, sorunları elleşmek ve çözmek amacıyla gelsin. Her öneriye açığız” diyen bir yönetim…

Gördük…

Söyleşiye başlarken kamuoyu ile paylaşmak istediğim en önemli çekincemin “samimiyet” meselesi olduğudur.

Bu meselelerde yönetimin ne kadar samimi olduğunu zamanla göreceğiz ve bu söyleşide yazılanların da bir tür senet olacaktır diye düşünüyorum.

Osman Nuri Koçak;

Sayın Başkan! sık sık “biz halk ile birlikte yönetiyor, onları söz ve karara ortak ediyoruz. Ayrıca şeffaf bir kurumuz” diyorsunuz. Bunu nasıl ve hangi kanallarla yapıyorsunuz? Gerçekten şeffaf mısınız?

Meselâ, akçeli işlerde, müteahhitlik hizmetlerinde, ihalelerde kayırmacı olmadan, yandaşlara rant sağlama amacı olmadan, hukuka ve hakka uygun davranabildiğinizi söyleyebilir misiniz?

Belediye Başkanı Ertuğrul ÇALIŞKAN:

Öncelikle Uyanış Gazetesinin bu hizmetine teşekkür ederim. Ne kadar çalışırsak çalışalım bunları boyutlu olarak kamuoyu ile paylaşmak ancak sizlerin kanalıyla oluşmakta. Bu ciddi bir hizmettir. Uyanış Gazetemiz de bu kutlu işi en güzel yapan köklü ve öncü kuruluşumuzdur.

Akçeli işlerde kayırmacılık kesinlikle yapmıyoruz. Her siyasi görüşten insan bizden iş alabiliyor. Biz ihalelerde Bayındırlık birim fiyatlarını ölçüt olarak almıyoruz. Nirengi olarak piyasayı alıyoruz. Bu da bize çok daha hesaplı işler yapabilmemizi sağlıyor. Belediyemiz parasını gereksiz yere saçmıyor. Paramızı çok iyi yönetiyoruz, bu nedenle de maddi sıkıntı çekmiyoruz.

İmar tadilatlarını ise kesinlikle şehrimizin gelecek on yıllarına hatta yüzyıllarına göre planlıyoruz. Buralardan bir yandaş rantı çıkarmak aklımızın ucundan dahi geçmemektedir.

Sayın Koçak!

Ben göreve gelmeden önce halka açık ve denetlenebilir bir belediye rüyamı hep deklare ettim. Bunu da yaptım ve daha da kurumsallaştırarak kalıcı bir geleneğe dönüştürmeye azimliyim.

*Eskiden ilan tahtalarında neredeyse gizlenen İmar tadilatları ve 18. Madde ilanları şimdi Belediyegov.tr de ilan edilmekte. Tüm ilde düşünülen veya projelendirilmiş bulunan uygulamalar burada yayınlanmakta ve halkın denetim ve itirazlarına açık haldelerdir.

*İmar planı değişiklikleri ve değişiklik talepleri de orada açık bir şekilde denetime hazırdır.

*Tüm ihale işlerimiz gene oradadır ve herkesin katılım ve denetimine açık vaziyettedir.

*Sayıştay raporlarını belediye tarihinde ilk kez belediye meclis üyelerimize dağıttık. Eskiden bu raporlara ulaşmak için insanlar savaş verirlerdi biz gönüllü dağıttık. Abdestine güvenmeyen bir yapı olsak böyle yapar mıyız?

*Bilgisayarında autocat programı olan herkes imar planımızı en ayrıntılı biçimi ile görebilir. Hatta belediyemize geldiği zaman isteyene flaş disk olarak verilir. Bilenler bilir, bunlar gizli devlet sırrı gibi halktan saklanırdı. Biz bu kadar açık bir hale getirdik ki, her türlü denetim yapılabilsin.

*Amacım, belediye yönetimine egemen olanların isteseler de usulsüzlük ve yolsuzluk yapamayacakları bir yapıyı egemen kılmak ve onu kalıcılaştırmak.

Osman Nuri Koçak;

Sayın Başkan, vatandaşa hizmette “yurttaş memnuniyeti ölçünüz nasıldır? Kapınıza hizmet için gelen vatandaş memnun ayrılıyor mu?”

Ertuğrul Çalışkan;

“Kesinlikle memnun ayrılıyor. Meselâ, eskiden vatandaş bir derdi için dilekçeyi, ilgili başkan yardımcına verip havale almak zorundaydı. Bazen bunun için uzun süreler beklemek zorunda kalırdı. Şimdi vatandaşımız dilekçesini akıllı kent masasına verdiği anda ilgili kurumun bilgisayarına düşer. İşleri de hızla halledilir.

Tüm dilekçeler kurduğumuz dilekçe komisyonunda belli periyotlarla incelenir ve taleplerin çözülme oranı ve çözülme kalitesi açısından irdelenir. İhmal veya eksiklik görülürse vatandaş lehine müdahale edilir.

Belediyemize çeşitli işler için gelen vatandaşlarımız, insanlık onuruna uygun bir muamele görür.

İşler sıcak ve güler yüzlü bir ortamda hızlı bir şekilde halledilir hale geldi.

Öncelikle yönetim tarzımızı halk ve hizmet odaklı hale getirdik. Her işe “olmaz” çerçevesinde bakan gelenekçi tutumu yıktık. Bir düşünce devrimi yaptık ve yapacağız.

Kent konseyini her düşünceden arkadaşlar ile birlikte yürütüyoruz. Konsey çalışmalarına şu anda üç bin kişiye ulaşan bir aktif dalga oluşturduk. Bu dalga giderek tüm şehri kapsayacak hale gelecektir.

Osman Nuri Koçak;

Sayın Başkan, Bir şehir başlı başına bir mutsuzluk kaynağı olabilir mi veya tersine bir şehir insana mutluluk ve yaşam sevinci verebilir mi?

Ertuğrul Çalışkan;

İşin en can alıcı noktasına parmak bastınız. Bütün yüreğimle her iki şıkka da evet diyorum.

*Sabah kalktığında penceresini hava kirliliğinden açamayan,

*Aracına bindiği zaman üzerinde gidecek geniş, aydınlık ve fiziki şartları yerinde, kaliteli yolları olmayan,

* Adam gibi ve insana saygılı bir trafiği olmayan,

*İşyerine vardığı zaman aracını park edecek yer bulamayan,

*İşinden yeterince kazanmasına olumlu katkısı bulunmayan,

*Kaldırımları, sokakları kirden, pastan, çerden çöpten geçilmeyen,

* Kaldırımları yetersiz olan, olanların da işyerlerince işgal edilmiş olan,

*Şöyle bir nefes alacağı güzel, nezih ve kendisine yakın yeşil alanları bulunmayan,

*Devletin kurumları arasında ortak planlama olmaması nedeniyle sürekli kazılıp kapatılan caddeleri nedeniyle tozdan, topraktan kurtulamayan,

*Gidip gezeceği, eğleneceği, sosyal aktiviteler izleyeceği veya bizzat kendisinin de katılacağı sosyal etkinlikler ve toplumsal mekânları bulamayan,

*Kent içi veya kent dışı gideceği yerlere kolay ve ucuz ulaşım olanağı sağlayamayan,

*Kaliteli bir sağlık hizmeti almasına katkı sağlayamayan,

* Kaliteli bir eğitim hizmeti almasına katkıda bulunamayan ve daha onlarcasını sayabileceğimiz hizmetleri alamayan;

 Ve tüm bu nedenlerle hep huzursuz olan insanlar o kenti ne yapsın?

Bir de aksini düşünelim

İyi kazanmasına ve güzel yaşamasına katkı veren bir şehir insanı mutlu etmez mi? Yukarıdaki saydığımız sorunlarını çözmüş bir kent istiyorum ben de…

Osman Nuri Koçak:

Sayın Başkan,  Sizce, Çağdaş Belediyecilik denilince olmazsa olmaz diyebileceğiniz öncelikli hizmet alanları nelerdir?

Ertuğrul Çalışkan;

Modern bir kentin olmazsa olmaz beş konusu bence şunlardır?

*Kolay, rahat ve ucuz bir şekilde ulaşılabilir olması.

*Kültürel ve sosyal açıdan gelişmiş olması

*Ekonomik sorununu çözmüş olması

*Eğitim hizmetlerini (Üniversite dahil) kaliteli bir şekilde verebilir olması.

*Sağlık hizmetlerini kaliteli bir şekilde verebilir olması.

Osman Nuri Koçak;

Sayın Başkan, tüm bu talepleriniz doğrultusunda somut olarak yaptığınız işlerden bahsedelim isterseniz. Yaptıklarınız ve projelendirdikleriniz…

Ertuğrul Çalışkan.

*Şehrin bütün sokaklarını kaliteli asfalt ile donattık ve buna devam ediyoruz. Kendimizin Asfalt tesislerimizi kurduk ve ciddi tasarruf sağladık. Bu tasarrufları da başka alanlarda kullanma olanağı yarattık.

*Kaldırımları modern bir hale getirdik.

* Bugüne dek tüm belediyeler toplam 280.000 metrekarelik eğlence dinlence alanı kazandırmışlar, biz ise bu amaçlı 3.500.000 metrekare alan kazandırdık. Hem de kullanılabilirliği ve niteliği açısından son derece yüksek alanlar bunlar.

* Şehrin etrafını çepeçevre saran bir ring oluşturuyoruz. Çevresi ile bağlantılarını kolaylaştıran bu projeyi ve uzanan çevre arterlerini çok önemli buluyorum. Çünkü kültür ve turistik zenginliklerimizi insanlara sunabilmek buna bağlıdır.

*Hızlı treni önemsiyoruz. Gelmesine az kaldı.

*Teknokent doğrultusunda çok mesafe aldık.

*Sanayimizi sıçratacak ve dünya ile rekabet gücünü artıracak “gıda vadisi ve serbest bölgesi” için belediye olarak çok önemli katkılar sunuyoruz.

* Havalimanımız yakında ihale edilecek.

* Doğukışla vadisi projesi vizyon olarak nasıl bir kent istediğimizin açık göstergesi.

*Valiliğin güneyinden taş ocaklarına doğru giden alanda çok büyük bir rekreasyon alanı ve seyir teraslarına başladık.

* İbrala Barajından sağlayacağımız içme suyu, müteahhidin iflas etmesi sonucunda gecikme yaşandı. Sorun çözülür çözülmez işe hız verilecek.

񧑘 kişilik kapalı spor salonu yaptık.

ၷ.000 kişilik stadyum yapımına en kısa sürede başlanacak.

*Bireysel sporlar kapalı salonu yapıldı.

* Beş adet basketbol-voleybol sahası yapıldı.

* ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYOR VE ULUSAL ŞEBEKEYE SATIYORUZ. Bu vesile ile ciddi bir kazancımız var.

*En yakıcı sorunumuz Otopark sorunudur. Bu sorunu en güzel şekilde çözeceğiz yakında göreceksiniz.

Osman Nuri Koçak;

Sayın başkanım, bu saydığınız hizmetlerin çoğu merkezi yönetim hizmetleri değil mi? Belediye hizmetleri ile bağları nedir?

Ertuğrul Çalışkan.

Sayın Koçak; bu hizmetlerin tamamı belediyemizin katkı ve destekleri olmazsa olmayacak projelerdir. Hepsine hem proje hem de fiziki anlamda desteklerimiz vardır. Kaldı ki bir çoğu da doğrudan belediye yatırımıdır.

Osman Nuri Koçak;

Sayın Başkan, sizden önceki yönetimlerin sosyal mülahazalarla ücretsiz olarak dağıttıkları arsalar uygulamasına siz de devam edecek misiniz?

Ertuğrul Çalışkan,

Bugüne dek hep arsa satarak gelir elde etmeye çalışan ve bunu sosyal nedenler ile bezeyen yönetim anlayışı yerine, belediyemiz, bu dönemde çok büyük miktarda arsa satın alarak envanterimize kazandırmıştır. Bu arsayı ihtiyaca göre veya o bölgenin genel rantını oluşturabilmek amacıyla planlıyoruz ve her gelir grubuna uygun koşullarda satışa sunuyoruz. Dolayısı ile de vatandaş da bu uygulamadan kazançlı çıkmaktadır.

Ayrıca sosyal proje olarak TOKİ vasıtası ile ucuz konut sağlamayı daha çağdaş bir yaklaşım olarak görüyoruz.

Ayrıca da içinden çıkılmaz, devasa sorunları olan gecekondulara dönüşmeye meyyal böyle bir kentleşmeyi de çağdaş bir kentleşme olarak görmüyoruz.

Osman Nuri Koçak;

Sayın Başkan, Karaman’ ın MARKA KENT hedefi var mı? Bunu kolaylaştıran unsurlar var mı? Bu doğrultuda yapılanlar ve projelendirilenler nelerdir?

Ertuğrul Çalışkan;     

Karaman’ ın, özgün bir kimlik oluşturma kolaylığı ve avantajı ülkemizin büyük bir çoğunluğunda yoktur.

Çünkü Karaman sadece Karaman değil ki… Karaman dediğimiz zaman Türkiye’nin bir çok bölgesine, Balkanlara, Kıbrıs’a ve daha uzak diyarlara dağılmış bir fenomenden söz ediyoruz. 

Karaman sadece bir Coğrafya değil bir bilinçtir.

Bu bilinç ise en etkili aidiyet bağıdır. Biz bu bilince aitiz ve bağlıyız. Balkanlar’ da yaşayan evladı Fatihan ve oralardan büyük göçler ile ülkemizin muhtelif yerlerine dönen Karamanlılar ile ortak bir enerji yaratmalıyız. Asya’ daki Türk Devletleri ve Türk topluluklar ile de bu anlamda ilişkiler geliştirilmelidir.

Biz bunu başarmaya adayız.

Kültürümüzü ve buna bağlı vizyonumuzu geliştirme açısından bu büyük enerjiyi yaratmalıyız.

Türk Dil Bayramı kendi içerisinde kısırlaşan ve gittikçe değerini bulamayan bir rutine dönüştü. Böyle bir bayrama ne hükümetlerin ne de bu konuda söz sahibi kurumların ilgisini çekebiliyoruz.

Yapılacak iş, bu bayramı Tür Türk Dünyasına mal etmek gerekmektedir. Dilimizi Milli Birlik ülküsü olarak tüm Türk Dünyasına sunmak gerekmektedir.

Atatürk’ün, Yunus Emre’nin, Piri Reis’in, K. Karabekir’in ve daha nice ulu şahsiyetin memleketinin marka değeri olmalıdır.

Bu anlamda süründüğümüz yeter.

Bu doğrultuda yapılacak ciddi bir proje ile bu bayrama devletin sahiplenmesi sağlanabilecektir.  Devlet sahiplenirse tüm ülkeler nezdinde işimiz kolaylaşacaktır.

Karaman merkezli bir Türkçe festivali, tıpkı Akdeniz Olimpiyatları gibi hatta daha da fazla etki yaratacak ve Karaman bu festivalin yıldızı olacaktır.

Nasıl Paris-Eyfel ilişkisi kopmaz bir olgu ise, Karaman, Dil ve Yunus ilişkisi de buna benzer bir değer oluşturmalıdır.

Üniversitemiz bünyesinde de bir Türk Dili enstitüsü oluşturma çalışmaları vardır.

Kosova- Üsküp’ de Dil Bayramı kutlanmaktadır. Belediye başkanı ile görüşmelerde bulundum. Bu bayrama davet etti. Gideceğim. Onları da biz davet edeceğiz. Bir entegrasyon sağlanabilir mi bunun çalışmalarını yapacağız.

Osman Nuri Koçak;

Sayın Başkan,

O kadar çok hizmet yaptığınız halde bunların sokakta yansıması çok da güçlü değil. Bir iletişim sorunu mu var? AKP teşkilatları yapılanları yüksek bir coşku ile halka taşımada isteksiz görünüyor gibi… Bültenleşmiş yayın organları dışında sesiniz basında da yeterince gür çıkmıyor gibi…

Ertuğrul Çalışkan.

Çok farkında değildik ama öyle görünüyor ki bir iletişim sorunu yaşıyoruz.

Bunu telafi edeceğiz. Özellikle, Düşünce Kurullarında ve konsey çalışmalarımızda basın ile daha sıkı ilişkiler geliştirmek istiyoruz.

Özgür ve Demokrat bir basın bizim daha çok işimize yarar. Çünkü halkın gür sesi olan basın, bizim hizmet etmekle mükellef olduğumuz kesimlerin taleplerini daha somut bir biçimde algılamamıza vesile olur.

Biz de hizmetlerimizi halk yararına bu veriler ile planlayabiliriz.

Osman Nuri Koçak:

Sayın Başkan;

Bir şehrin en önemli olgusu iyi bir İmar Planı değil mi? Şehrimizin Nazım Planı uygun ve gelişmeye elverişli mi? Yoksa değişmeli mi?

Ertuğrul Çalışkan;

Sayın Koçak; Planı beğenmiyoruz. Yeni planımızı çok şeffaf bir biçimde değiştiriyor ve geliştiriyoruz. Çalışmalarımızın seyrini belediyemizin web sitesinden izleyebilirsiniz. 2018 içinde bu planı tamamlamak istiyoruz.

Verilen teklifleri mimarlar ve mühendisler odalarımız inceliyor ve katkılarını iletiyorlar.

Ayrıca; Yeterlilik, fiyat ve takdir komisyonları olarak ciddi biçimde değerlendiriyoruz.

İkide bir değişme ihtiyacı içinde olmayan bir plan yapmaya söz verdik yapacağız.

Osman Nuri Koçak;

Sayın Başkan,  Ereğli ve Mut ilçelerinin Karaman’ a bağlanması son günlerde çok sık gündeme gelmeye başladı. Bu alanda bir çalışma ve alınan bir mesafe mi var?

Ertuğrul Çalışkan:

Mut zaten öteden beri bunu istiyor. Özellikle sağlık ve ticari alanlarda Karaman’ la içli dışlı. Bu sadece bir zaman meselesi artık. Ancak Ereğli’ ye psikoljik olarak hazır diyemeyiz. Bu durum değişiyor. Ereğli Şeker Fabrikasını Karaman almalıdır. Ekonomik bağımız geliştikçe Karaman - Ereğili akrabalığı zorunlu hale gelecektir.

Duble yol bağlantımız, Hızlı Tren, Sağlık hizmetlerinden daha çok yararlanma ve Organizeye gelip ekmek yiyen işçiler olguları Ereğli Karaman hattında çok hızlı gelişen konulardır.

Birbirimize bağımlılığımız arttıkça, yönetsel bütünlük de zorunlu hale gelecektir diye düşünüyor ve ilişkilerimizi bu sürece göre ayarlamaya gayret ediyoruz.

Osman Nuri Koçak:

Sayın Başkan, Karaman’ a son mesajınız ne olur?

Ertuğrul Çalışkan;

Sayın Koçak; Biz sahip olduğumuz değerleri biliyor ve gücüne inanıyoruz. Tıpkı genel yönetimlerimiz gibi belediyemizin de 2023 ve 2050 vizyonu var.

Biz muadil kentler ile yarışmıyoruz. Konya- Kayseri- İzmir- İstanbul gibi KENTLERLE YARIŞIYORUZ.           

Bütün mesele büyük Karaman için birlik olabilmekte…

Böyle bir enerji bizi uçuracaktır.

Bu birlikteliği sağlamanın vebalinin biz yöneticilerin boynunda atılı olduğunu da biliyoruz.

Karaman dışında hem ülkemiz içinde hem de ülkemiz dışındaki Karamanlı’ lar ile daha yakın olabilmenin kanallarını döşüyoruz.

Tüm siyasi parti başkanları bizim asli başkanımız ve çalışma arkadaşlarımızdır. İstedikleri zaman ve istedikleri her konuda onlara brifingler vermeye ve onların da düşüncelerini almaya hazırız.

STK’ lar, Siyasi Kurumlar ve kanaat önderleri ile birleşmiş, bütünleşmiş bir Karaman özlüyorum.

Osman Nuri Koçak:

SON SÖZ

Üzerinde konuşacağımız o kadar çok konu var ki, bunları da zaman zaman tartışmak ve istişare etmek için bir araya gelmek için sözleştik ve vedalaştık.

Bizlerin görevi yöneticileri eleştirmek ve trenin raydan çıkmaması için çaba sarfetmek. Fakat yöneticilerin motivasyonlarını sıfırlayacak ve çalışma azmini tüketecek şekilde yıpratıcı bir mücadele içinde olamayız. Buradan kimse kazançlı çıkamaz.

Bu nedenlerle başarı dileklerimizi ilettik ve ayrıldık.

Ama konuşulanların takipçisi olacağımızı da kamuoyunun bilmesini isterim.

Saygılarımla.

 

Düzenleme : 14 Ocak 2016 09:58 Okunma : 4212
Foto galeri