SAP İLE SAMAN | Karamandan.com - | Karaman Haber

SAP İLE SAMAN | Karamandan.com - | Karaman Haber

19 Ocak 2018 Cuma
SAP İLE SAMAN

Paris Katliamı arkasından sosyal medyayı bir süre takip etmedim. Çünkü neler yazılabileceğini aşağı yukarı tahmin ediyordum ve üzüntümün üstüne bir de bu nedenle üzülmek istemiyordum. 

Makul bir süre içinde tekrar döndüm. Daha hızını alamamış ve içinde çok değer verdiğim insanların da olduğu paylaşımlar tüm dünyamı alt üst etmeye yetti.

Ermeni dostları, Türk düşmanı Fransızlar…

Ankara, Kenya katliamlarında sessiz kalan Fransa…

Emperyalist sömürgeciler, ektiğinizi biçiyorsunuz.

Eline sağlık Işid.

Midem kaldırsa da hepsini yazsam, okuyucuma yazık olacak. Evet! Batı emperyalisttir ve sömürgecidir. Ellerinde masum dünya halklarının kanları durmaktadır ve kan akıtmaya devam etmektedir. Mutlaka insanlık bunların hesabını bir gün onlara sormalıdır. Bu meşru bir tavır ve beklentidir.

Ben de çocukluk yaşlarımdan itibaren anti-emperyalist ve anti- sömürgeci cephe içinde yer aldım. Ama Allah aşkına içinde Karamanlı bir hemşehrimizin de olduğu yüzlerce masum insanı katletmenin bu hesap işle ne ilgisi olabilir?

Bu sap ile samanın karıştırılmasından başka ne olabilir?

Ankara, Suruç, Kenya katliamları vicdanımızı ve canımızı yakıyor, Paris katliamı da o etkide canımızı acıtamıyorsa insanlığımıza dönüp bir kere bakmamız gerekir diye düşünüyorum. Hoş Suruç ve Ankara için bile hemen hemen aynı kalemler çok ağır sözler sarfettiler.

Doğrudur. Başlarındaki hükümetlerin ve sözde Fransız aydınlarının, Ermeni dostu, Türk düşmanı yaptığı bir Fransız Halkından söz edilebilir. 

Doğrudur. Aynı Fransız halkı sömürgeciliğin nimetlerinden yararlanıp, gözü ezilen halkları görmemiş olabilir.

Bu her halkın yönetenleri tarafından manipüle edilmesinin bir soncudur. Bizde durum farklı mı? İktidarlar ve onların yardakçısı kalemler halkı istedikleri gibi yönlendirmezler mi. Bu durum halkları suçlu mu yapar? 

Bu bir mantık saptırmasıdır. Dünya insanlığına ve kardeşliğine hizmet eden yüzlerce Fransız aydını ve sanatçısı yok mu?

Bunların kahvede eğlenen sıradan Fransız insanı ile ne ilgisi var?

Bu nasıl vicdan? Bu nasıl hukuk anlayışı?

Her suçun hesabı bir hukuk sistemi içinde sorulmalıdır. Bu düşünce içinde toplu katliamlara yer yoktur. O hesabı ise kapitalizmin nimetleri ile taşlaşmış yüreklerin sorması zaten mümkün değildir.

Okunma : 1552