Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ocak 2018 Salı
E Defter Avantajları
Firma ve satıcıların, kağıda basmak zorunda oldukları sistemin gittiği yerine elektronik ortamda tutulan, kullanılan ve saklanan uygulamaya e defter denilmektedir.
Kategori : Gündem
21 Nisan 2017 11:05
 
E Defter Avantajları

Firma ve satıcıların, kağıda basmak zorunda oldukları sistemin gittiği yerine elektronik ortamda tutulan, kullanılan ve saklanan uygulamaya e defter denilmektedir. E defter nedir? sorusu bu şekilde tanımlandıktan sonra, e defter avantajları nedir diye merak edebilirsiniz. Bu sistemin sizlere sağladığı avantajları sizlerle paylaşacağız ve bu sayede daha geniş bir bilgiye sahip olacaksınız.

E Defter Avantajları

  • Onaylama maliyetlerinde ve zamanda tasarruf etmeniz sağlanmaktadır. İş gücü azalırken, zaman kısalmaktadır. Bu sayede siz yorulmadan elektronik ortamda defterinizi hazırlayabilirsiniz.
  • Arşiv konusu da oldukça maliyetli bir iştir. Faturaların saklanması, korunması ve kaybolmaması oldukça önemlidir. Bütün bunları e defter uygulaması sizler için yapmaktadır.
  • Kağıt, toner, baskı, kartuş gibi kırtasiye harcamaları, her ne kadar küçük görünse de devamlı alınması durumunda ciddi maliyetleri bulunmaktadır. E defter sayesinde, bu harcamaları gidererek maliyetini düşürebilirsiniz.
  • Elektronik ortamda saklanan ve kaydedilen faturaların denetimi kolaylıkla yapılmaktadır. Bunun yanı sıra uluslararası denetimde sağlanmaktadır. Tasdik, basım, depolama ve saklama yükümlülükleri ortadan kalkmakta, bütün işlemler elektronik ortamda yapılmaktadır.
  • Bir format ve uygun standartta, uluslararası firmaların hem iç, hem de dış ihtiyaçlarının denetimi sağlanmaktadır.
  • Uygulama yüklendikten sonra, Digital Planet de bulunan bulut sistemi ile istediğiniz formatı yükleyebilir ve faturaları görüntüleyebilirsiniz.

E Defter Nasıl İşlemektedir?

Öncelikle kullanıcılar için bir e defter oluşturulmalıdır. Daha sonra gerçek kişiler, e imza yardımıyla bu defteri imzalayarak kendini onaylar. Tüzel kişilerde ise bu olay mali mühür ile yapılmaktadır. Her iki durumda da defterin imzalanması gerekmektedir. Daha sonra ise, e defter beratı oluşturulmaktadır. Mükellef tarafından (gerçek, tüzel kişi) bu beratta imzalanır ya da mühürlenir. İmzalanan bu berat, GİB’de bulunan Berat Başkanlığı’na gönderilmektedir. GİB, gelen e defter beratını kendi mührüyle onaylamaktadır. Mükellefler hem e defterini, hem de uygulama üzerinden indirilen beratı yasal olan saklama sürecinde korumaktadır. Digital Planet, yüksek boyutları bulunan defterinizi, küçülterek saklamaktadır. Bu de saklama alanınızı daha rahat bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Siz de e defter uygulamasını kullanmaya başlayabilir ve bütün işlemlerinizi elektronik ortamda kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Okunma : 422
Gündem haberleri
Ceyda'nın Katili Yakalandı
20 Ocak 2018 Okunma: 19816 Asayiş
DÜDÜKLÜ TENCERE BOMBA GİBİ PATLADI
21 Ocak 2018 Okunma: 17652 Yaşam
CEYDA'NIN KATİLİ TUTUKLANDI
21 Ocak 2018 Okunma: 15928 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın