Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ocak 2018 Salı
Af Çıkacak Mı?
İsteyerek ya da istemeyerek suç işleyen kader mahkumları hapishanelerde suçlarının cezalarını çekerken bu konuda hep bir af çıkmasını isterler ve bunun hayalini kurarlar.
Kategori : Gündem
21 Nisan 2017 10:56
 
Af Çıkacak Mı?

İsteyerek ya da istemeyerek suç işleyen kader mahkumları hapishanelerde suçlarının cezalarını çekerken bu konuda hep bir af çıkmasını isterler ve bunun hayalini kurarlar. En az onlar kadarda bu kader mahkumlarını dışarıda bekleyen aileleri eşleri dostları akrabaları ve arkadaşları da böyle bir durum olup da bir an önce onlara kavuşmak ve özlemlerini gidermek isterler. Bu şekilde herkesin beklediği bu af nedir ve ne işe yarar ilk olarak bundan bahsedelim ve böylece konu hakkında daha kolay bir fikir edinme durumunuz olsun.

İlk olarak sizlere af nedir bunun açıklamasını yapacağız. Af ülkemiz içindeki hukukun yaşama organları tarafından geçmişte kişilerin işledikleri suçlara yönelik cezaların ve ceza kararlarının kaldırılmasını ve onlara açılan kamu davalarının açılmasını engelleyen açılmış bir davayı anında kapatan ve kesinleşmiş bir suçun infazını önleyen ve bu konuda her türlü duruşmayı iptal eden bir yasal düzenleme durumudur.

Ülkemizde geçerli olan yasaya göre Ceza avukatları suçluluk duyurusu ile açılmış olan davalar dışında mağduriyet görmüş kişinin suçluyu affetmesinden doğacak olan bir dava düşümü görülmez. Ancak af sayesinde her türlü açılmış olan suç davası düşer.

Bunun ile birlikte bir de genel af vardır ki bu durumda tüm kamu davaları düşer ve verilmiş olan cezalar tüm neticeleri ile ortadan kalkar. Genel af davası sonucunda suçlu bulunan ve hapiste cezasını çeken ya da davası devam eden hatta temyizde olan herkes için geçerlidir.

Devletin Genel Af Durumuna Karşı Yaptığı İşlemler

Şu an için bir genel affın çıkması pek ön görülemez. Çünkü şu an için devletin başında olan ana parti yapmış olduğu çalışmalar ile mahkeme süreçlerindeki yasal suç düzenlemesini biraz değiştirmiştir. Aksi takdirde bir af çıkması durumunda toplumdaki suç oranı azalmayacak onun yerine daha da artacak ve işsizlik de buna bağlı olarak bir artış gösterecektir. Bu konuda da devlet bazı suçları artık suç olmaktan çıkarmış ya da bazı suçluların ceza süreçlerinde indirime gitmiştir. Cezaların ertelenmesi gibi hamleleri ile af benzeri bir uygulama getirmiştir. 

Okunma : 1649
Gündem haberleri
Ceyda'nın Katili Yakalandı
20 Ocak 2018 Okunma: 19816 Asayiş
DÜDÜKLÜ TENCERE BOMBA GİBİ PATLADI
21 Ocak 2018 Okunma: 17652 Yaşam
CEYDA'NIN KATİLİ TUTUKLANDI
21 Ocak 2018 Okunma: 15928 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın