Karamandan.com

Karamandan.com

24 Temmuz 2017 Pazartesi
Af Çıkacak Mı?
İsteyerek ya da istemeyerek suç işleyen kader mahkumları hapishanelerde suçlarının cezalarını çekerken bu konuda hep bir af çıkmasını isterler ve bunun hayalini kurarlar.
Kategori : Gündem
21 Nisan 2017 10:56
 
Af Çıkacak Mı?

İsteyerek ya da istemeyerek suç işleyen kader mahkumları hapishanelerde suçlarının cezalarını çekerken bu konuda hep bir af çıkmasını isterler ve bunun hayalini kurarlar. En az onlar kadarda bu kader mahkumlarını dışarıda bekleyen aileleri eşleri dostları akrabaları ve arkadaşları da böyle bir durum olup da bir an önce onlara kavuşmak ve özlemlerini gidermek isterler. Bu şekilde herkesin beklediği bu af nedir ve ne işe yarar ilk olarak bundan bahsedelim ve böylece konu hakkında daha kolay bir fikir edinme durumunuz olsun.

İlk olarak sizlere af nedir bunun açıklamasını yapacağız. Af ülkemiz içindeki hukukun yaşama organları tarafından geçmişte kişilerin işledikleri suçlara yönelik cezaların ve ceza kararlarının kaldırılmasını ve onlara açılan kamu davalarının açılmasını engelleyen açılmış bir davayı anında kapatan ve kesinleşmiş bir suçun infazını önleyen ve bu konuda her türlü duruşmayı iptal eden bir yasal düzenleme durumudur.

Ülkemizde geçerli olan yasaya göre Ceza avukatları suçluluk duyurusu ile açılmış olan davalar dışında mağduriyet görmüş kişinin suçluyu affetmesinden doğacak olan bir dava düşümü görülmez. Ancak af sayesinde her türlü açılmış olan suç davası düşer.

Bunun ile birlikte bir de genel af vardır ki bu durumda tüm kamu davaları düşer ve verilmiş olan cezalar tüm neticeleri ile ortadan kalkar. Genel af davası sonucunda suçlu bulunan ve hapiste cezasını çeken ya da davası devam eden hatta temyizde olan herkes için geçerlidir.

Devletin Genel Af Durumuna Karşı Yaptığı İşlemler

Şu an için bir genel affın çıkması pek ön görülemez. Çünkü şu an için devletin başında olan ana parti yapmış olduğu çalışmalar ile mahkeme süreçlerindeki yasal suç düzenlemesini biraz değiştirmiştir. Aksi takdirde bir af çıkması durumunda toplumdaki suç oranı azalmayacak onun yerine daha da artacak ve işsizlik de buna bağlı olarak bir artış gösterecektir. Bu konuda da devlet bazı suçları artık suç olmaktan çıkarmış ya da bazı suçluların ceza süreçlerinde indirime gitmiştir. Cezaların ertelenmesi gibi hamleleri ile af benzeri bir uygulama getirmiştir. 

Okunma : 1355
Gündem haberleri
Karaman’da trafik kazası: 1 ölü, 9 yaralı
20 Temmuz 2017 Okunma: 24691 Asayiş
Starwood Yapı Market Karaman'da
20 Temmuz 2017 Okunma: 10331 Ekonomi
103 yaşında ameliyat oldu, sağlığına kavuştu
21 Temmuz 2017 Okunma: 8953 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın