Karamandan.com

Karamandan.com

24 Temmuz 2017 Pazartesi
Boşanma Sürecinde, Boşanma Avukatları Önemli Bir Rol Üstleniyor
Günümüz koşullarında boşanma davalarının artış gösterdiği görülmektedir.
Kategori : Gündem
21 Nisan 2017 10:51
 
Boşanma Sürecinde, Boşanma Avukatları Önemli Bir Rol Üstleniyor

Günümüz koşullarında boşanma davalarının artış gösterdiği görülmektedir. Sosyal yaşamın gereklerinin artması, evlilik birliğinin sürdürülmesini de zorlaştırmakta ve sonuçta boşanan çiftlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum, Aile Hukuku konusunda uzman boşanma avukatlarının da gündeme gelmesinde etkilidir. Velayet ve nafaka gibi aileyi ilgilendiren konuları düzenleyen Aile Hukuku kapsamında; boşanma davalarına ilişkin esaslar da yer almakta ve boşanma davaları bu esaslar doğrultusunda görülmektedir. Boşanma kararı veren çiftler ise ilk olarak Kayseri Barosu boşanma avukatları aracılığı ile boşanma süreci hakkında bilgi almaya ve kendileri için en doğru işlemleri gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Boşanma sürecinde; verilecek kararlar ilerleyen dönemde de boşanmış kişiler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinde etkili olmaktadır.

Boşanma davaları; anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak iki grupta incelenebilir. Anlaşmalı boşanmada; taraflar mal paylaşımı, velayet, nafaka gibi konularda boşanma avukatı önderliğinde fikir birliğine varmakta ve alınan kararlar doğrultusunda bir protokol düzenlenerek imzalanmaktadır. Boşanma avukatı tarafından düzenlenecek protokol, boşanma davasına da esas oluşturmakta; tarafların itirazlarının olmaması nedeniyle boşanma davaları tek celsede sonuçlanmaktadır. Boşanma protokolünün hazırlanmasında, boşanma avukatlarının izleyecekleri profesyonel ve uzlaşmacı tutum büyük önem taşımaktadır. Aksi durumlarda, yaşanan anlaşmazlıklar boşanma davasının ertelenmesine ve sürecin uzamasına neden olabilmektedir. Boşanma avukatı seçiminde; deneyimi ve Aile Hukuku konusunda uzmanlığına göre karar verilmeli, taraflar arasındaki anlaşmazlığı arttırmak yerine orta yolu bulmaya yönelik tavırlar sergileyen avukatlar tercih edilmelidir.

Çekişmeli boşanma davaları ise evlilik birliğini sonlandırma kararı veren çiftler için olduğu kadar boşanma avukatları için de çok daha zor geçmektedir. Boşanma kararını veren çiftlerin sahip oldukları çocuk ya da çocuklarının velayeti, evlilik süresince edinilen malların paylaşımı ya da nafaka gibi konularda fikir birliğine varamamaları durumunda, tüm kanıtların mahkemeye sunulması ve yargı sürecinde karar verilmesinin beklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte, boşanmayı isteyen taraf ile itiraz eden taraf arasında uzlaşma sağlanması konusunda boşanma avukatlarına önemli görevler düşmektedir. Kayseri boşanma avukatı ihtiyaçlarında anlaşmalı boşanma kadar çekişmeli boşanmaların da yoğunluk kazandığı görülmektedir. 

Okunma : 283
Gündem haberleri
Karaman’da trafik kazası: 1 ölü, 9 yaralı
20 Temmuz 2017 Okunma: 24691 Asayiş
Starwood Yapı Market Karaman'da
20 Temmuz 2017 Okunma: 10331 Ekonomi
103 yaşında ameliyat oldu, sağlığına kavuştu
21 Temmuz 2017 Okunma: 8953 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın