Karamandan.com

Karamandan.com

16 Ocak 2019 Çarşamba
Çikolata yerine bunu tüketin
Çikolata yerine keçiboynuzunun yağ ve kalori oranının düşük olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, çikolata yerine keçiboynuzu tüketilmesini önerdi.
Kategori : Sağlık
30 Mart 2017 17:16
 
Çikolata yerine bunu tüketin

Çikolata yerine keçiboynuzunun yağ ve kalori oranının düşük olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, çikolata yerine keçiboynuzu tüketilmesini önerdi.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, “Keçiboynuzu lifi 24 polifenolik bileşik içerir, bunlardan yüzde 26’sı flavonoidlerdir. Flavonoidler çok güçlü antioksidan özellik gösteren bitkisel bazlı bileşiklerdir. Keçiboynuzu aynı zamanda belirgin miktarda antioksidan bileşikler olan kuersetin ve mirisetin içerir. 1 adet orta/büyük boy keçiboynuzu yaklaşık 31 kaloridir” dedi.

Keçiboynuzunun bir kimyasal olan tanenlerden gallik asit içerdiğini, analjezik, anti bakteriyel, anti alerjik, anti viral, antioksidan ve antiseptik özellik gösterdiğini ifade eden Yıldırım, “Gallik asit çocuklarda çocuk felcini önlemede ve tedavide etkilidir. Keçiboynuzu sindirimi düzenler ve kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Hem çocuk hem de yetişkinlerde 15-20 grama kadar keçiboynuzu ishal tedavisinde kullanılır. Yapılan bir çalışmaya göre yüksek kolesterol seviyelerine sahip bireylere çözünmez keçiboynuzu lifi verildiğinde total kolesterolleri %18 ve LDL kolesterolleri yüzde 23 oranında düştüğü gözlenmiştir. Keçiboynuzu kafein içermediği için yüksek tansiyonu olan bireyler tarafından da kullanılabilir. Keçiboynuzunun düzenli kullanımı akciğer kanserini önlemede yardımcıdır. E vitamini içeriği ile öksürük, grip, anemi ve osteoklazi tedavisinde yardımcı olur. Fosfor ve kalsiyum zenginliği sebebiyle osteoporoza (kemik erimesi) karşı savaşır” diye konuştu.


“Keçiboynuzu kilo vermenize yardımcı olur”

Keçiboynuzunun çikolataya karşı süt içermeyen bir alternatif olarak laktoz intoleransı veya süt alerjisi olanlar için kullanıldığını kaydeden Yıldırım, “Çikolataya göre yağ, kalori ve kafeinden düşüktür, bu anlamda kilo kaybınada yardımcı olur. Keçiboynuzu doğal olarak tatlıdır çikolata gibi eklenmiş şeker ilavesi içermez. Keçiboynuzu tohumlarından elde edilen tragasol adlı zamk benzeri madde fırın mamülleri, dondurma, jöleler, reçeller, salata sosları, peynir, konserve etler, salam gibi işlenmiş et ürünleri, hardal ve diğer gıda ürünlerinde bir stabilizatör ya da koyulaştırıcı madde olarak kullanılır. Keçiboynuzu tozu kakao tozu veya çikolata yerine kek, kurabiye ya da şekerlemelerde kullanılabilir. Sıcak içecekler kahve yerine keçiboynuzu tozu kullanılarak yapılabilir. Kurabiye veya kek yapmak için damla çikolatalar yerine keçiboynuzu parçaları kullanılabilir” açıklamalarında bulundu. 

Okunma : 5788
Foto galeri
Gündem haberleri
Karamanlı Hünkar Avrupa'yı sallıyor
14 Ocak 2019 Okunma: 22035 Magazin
Karamanlı İbrahim Küçük Kendisini Mehdi ilan etti
15 Ocak 2019 Okunma: 18435 Yaşam
Salı Pazarı Talan; Yaralılar Var!
15 Ocak 2019 Okunma: 14190 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın