Karamandan.com

Karamandan.com

26 Nisan 2017 Çarşamba
Dershanelerin kapatılmasının teog üzerine etkisi
Bugünlerde dershanelerin kapatılması gündemde.
Kategori : Eğitim
13 Mart 2017 15:13
 
Dershanelerin kapatılmasının teog üzerine etkisi

Bugünlerde dershanelerin kapatılması gündemde. Dershanelerin son bulması yahut farklı şekilde özel okula dönüştürülmesi yerine değişik bir ad ve kurum tanımıyla varlıklarını sürdüreceklerini söyleyen Milli eğitim bakanı "Hükümet dershaneleri zorla kapatmak yerine tamamen destek vererek devlet eliyle kaliteli okullar elde etmelidir” diyerek bir açıklamada bulunmuştur. Peki gerçekten bu olay gerçekleştirilebilecek mi ve bu fen liseleri taban puanlarına,Anadolu lisesi taban puanlarına hatta meslek lisesi taban puanlarına nasıl etki edecek.

Devletin eğitim politikalarıyla ilgili en mühim başarısızlığı eğitimde fırsat eşitliği ve eğitimde ortak kalite standardını yakalayamamış olmasıdır diyen birçok kesim bulunmaktadır. Peki hangisi doğru. Ezberci ve sınav merkezli bir eğitim sistemine sahip olmamız da aslında bir şekilde bazı kesimler tarafından da doğru kabul edilmekte. Altyapısı eksik, donanımsız ve öğretmensiz okullarda okuyan yoksul, dar ve sabit gelirli ailelerin çocuklarına bir fırsat ve umut veren dershanelerin kapatılması eğitim sistemimizin çıktılarında ve sistemin gidişatında büyük depremler ve sıkıntılar oluşturmaz mı acaba. Bu olaylar teog sınav başarılarına ciddi olarak etki etmez mi?

Bütün bunlar aslında yeni sistem sbs den sonra fen lisesi taban puanları ve yadiğer bir önemli puan olan imam hatip lisesi taban puanları sonuçlarına göre aslında ortaya çıkacağı kesindir. Aslında yapılması gereken şey dershanelere alternatif olacak dershane sisteminde çalışan okullarla olabilmektedir. Fakat bunun için ciddi eğitim sistemi ile bir arge çalışması yapılması gerekmektedir.

 

Okunma : 696
Foto galeri
Gündem haberleri
Karaman'da Anormal Sıcaklık Düşecek
22 Nisan 2017 Okunma: 15411 Gündem
3 Mihraplı Caminin Sırrı
25 Nisan 2017 Okunma: 13184 Gündem
Antalya 45 km kısalıyor
23 Nisan 2017 Okunma: 12012 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın