Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ocak 2018 Salı
Son başvuru tarihi 4 Nisan
Tarımda Araştırma Geliştirme (Ar- Ge) desteği 10 kat artırıldı.
Kategori : Tarım
14 Şubat 2017 11:32
 
Son başvuru tarihi 4 Nisan

Tarımda Araştırma Geliştirme (Ar- Ge) desteği 10 kat artırıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün her yıl araştırma projelerine yönelik kullandırdığı destek programı başvuruları başladı. 2017 Ar-Ge Destek Programı kapsamında proje başına verilecek destek tutarı 300 bin liradan 3 milyon liraya çıkarıldı. Destekten yararlanmak isteyenlerin 4 Nisan 2017 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Tarımda ar-ge desteği 10 kat arttırıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan “Araştırma- Geliştirme Destek Programı 12. Proje Çağrısı Başvuru Kılavuzu’nda destek programı ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Bakanlığımızca Tarım Kanunun 19/g maddesine dayanarak Ar-Ge projelerine 2007 yılından itibaren Bakanlığın ve sektörün ihtiyacı olan konularda Araştırma Geliştirme faaliyetlerinin yerine getirilebilmesi için üniversiteler, sivil toplum ve çiftçi kuruluşları, meslek kuruluşları ve özel sektör tarafından hazırlanan Ar-Ge projeleri desteklenmektedir. “ Programın amacı; tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu öncelikli konularda; özel sektör Ar- Ge kültür ve kapasitesinin geliştirilmesi, yeni tür, çeşit, teknoloji, model, ürün vb. geliştirilmesi, çıktıların; çiftçiler ve tarımsal sanayicilere aktarılması olarak ifade ediliyor.

Üst limit 3 milyon lira

Başvuru kılavuzunda bakanlık tarafından sağlanacak mali kaynak ile ilgili şu bilgilere yer verildi:” Program kapsamında Bakanlıkça, proje bütçesinin en fazla yüzde 70’i oranında destekleme ödemesi gerçekleştirilmekte olup Bakanlığın mali destek üst limiti KDV dâhil 3.000.000 (üç milyon) TL’dir. Yürütücü kurum tarafından taahhüt edilen eş finansman başvuru sahibi yürütücü kurum/ kuruluş tarafından karşılanması zorunludur. Yürütücü kurum, kendilerinin karşılamak zorunda oldukları eş finansmanı, öz kaynaklarından sağlayabilecekleri gibi proje ortaklarından, iştirakçilerden veya bankalardan temin edebilirler.”

Kimler başvurabilir?

Bu program kapsamında; özel sektör, sivil toplum ve çiftçi kuruluşları ile meslek kuruluşları, üniversiteler başvuru yapabilecek. Kurum/kuruluşlar çağrı dönemi içerisinde yürütücü olarak sadece bir proje ile başvuruda bulunabilirler. Program kapsamında Kurum/kuruluşlar en fazla iki devam eden projede yürütücü olarak yer alabilecek. Proje yürütücüsü olarak en az lisans mezunu Türk vatandaşları yer alabilirler. Proje Başvuru Klasörü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) elden, kargo veya posta yolu ile ulaştırmaları gerekiyor. Son başvuru tarihi 7 Nisan 2017 Cuma günü saat 18:00 olarak belirlendi.

Okunma : 1297
Gündem haberleri
Ceyda'nın Katili Yakalandı
20 Ocak 2018 Okunma: 19820 Asayiş
DÜDÜKLÜ TENCERE BOMBA GİBİ PATLADI
21 Ocak 2018 Okunma: 17655 Yaşam
CEYDA'NIN KATİLİ TUTUKLANDI
21 Ocak 2018 Okunma: 15930 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın