Karamandan.com

Karamandan.com

18 Ekim 2017 Çarşamba
Lif Modelleri Ve El İşçilik Ürünlerinde Yaratıcılık
Lif, her evde kadınlar tarafından yapımına devam edilen kolay, pratik ve kullanışlı bir üründür.
Kategori : Yaşam
10 Ocak 2017 18:10
 
Lif Modelleri Ve El İşçilik Ürünlerinde Yaratıcılık

Lif, her evde kadınlar tarafından yapımına devam edilen kolay, pratik ve kullanışlı bir üründür. El işçiliğinde ön plana çıkan ürünlerden en kolay yapım aşamasını barındıran bu ürünlerin maliyeti de her kesime uygundur. Evlerde rahatlıkla yapımı mümkün olan bu ürünlerin üretimi ile el işçiliğinin devamı sağlanarak maliyet konusunda belirli kazançlar sağlanmaktadır.

Lif modelleri, kendi içerisinde aldığı şekiller ile adlandırılmaktadır. Örneğin: yıldız desenli, tığ işi, eldiven lif, kolay lif modelleri vs… gibi birbirinden çeşitli desen ve renklerde üretimi yapılmaktadır. Kadınlar tarafından üretiminin yanı sıra fabrikalar tarafından da el işçiliğine benzer oranda yapılmaktadır. Kolay ve pratik olan bu ürünler ile evlerde farklı alanlarda kullanımı sağlanmaktadır.

Lif modelleri ile el sanatı ürünlerinde çeyiz alanında da karşılaşılan bu ürünler, her genç kızın yapımını belirli teknikler ile öğrendiği ve ürettiği kazanç ve uğraş olarak adlandırılarak, sürekliliğin sağlandığı ürünlerin başında yer almaktadır. Bu el becerisi isteyen ürünler kapsamında her türlü araç gereç yardımı ile belirli şekiller oluşturularak yapım alanını oluşturan ürünler, maddi açıdan gelir elde edilmesine imkan tanımaktadır.

Yaşamın İçinde Değişen El Sanatı

Anadolu kadınlarının el becerisi alanında gösterdikleri işçilik ürünlerinin üretilerek yaşamın her alanında farklı şekillerde yer edinmesi ile sağlanan çeşitlilik birçok ürün üzerinde de etkisini göstermiştir. Bu ürünlerden biri olan lif modelleri ile evlerde kadınlar tarafından yaratılan lifler, çeşitlilik göstererek her kesim tarafından uygun bir bütçe karşılığında evlerde yerini almaya başlamıştır.

Geçmişten günümüze gelen el sanatı büyükler tarafından sonraki kuşağa aktarılırken edinilen bilgilerin aynen devamı da sağlanmıştır. Gelecekte yer alan ürünlerin seri üretimin yanı sıra el işçiliğinin ön plana getirilerek üretimi son derece önemlidir. Atalarımızdan bu yana gelişerek günümüze gelen  lif modelleri arasında yaygınlık kazanan ürünlerden biri tığ ile yapılarak desen verilerek örülen modellerdir. Bu modellerin yapımı diğer ürünlerin işçiliklerine oranla daha kolay bir yapım aşamasına sahiptir.

El Sanatının Yaratıcı Ürünleri

El sanatı, günümüz dünya koşulları içerisinde son dönemlerde hızlı bir ivme kazanmaya başlamıştır. Kadınların yaşam koşullarına adapte olabilmek adına evde yaptıkları bu küçük çaplı el işçilik ürünleri ile yansıtılan ürünlerden biri olan lif modelleri, motifsel farklılıklara rağmen basit, pratik ve hızlı yapıma sahiptir. El becerisinin gelişme gösterdiği ürünlere nazaran daha kolay yapılarak daha az bir bütçeye sahip olması açısından önemli konumdadır.

Yüzyıllar öncesinden zamanın koşullarına uygun bir ilerleme kaydederek belirli bir değişimi yaşayan el sanatları alanında var olan işçilik, günümüz koşullarında yerini hala daha korumayı başarmaktadır. Çoğu kültürün tarihini yansıtan bu küçük ölçekli ürünler ile bir mirasın devamlılığı aktarılmaktadır.

Dünya Koşullarında Gelişen El Sanatı

Gelenekler ve görenekler etrafında şekillenen kültürlerin gelecek zamana ait bir yapıyı inşa etme sürecinin başlaması el sanatı alanında yaratıcılığın geleceğe taşınması konusunda güvenli bir adımı oluşturmaktadır. Birbirinden farklı coğrafya içerisinde yaşayan insanların ortak bir miras etrafında buluşmaları geçmişten aktarılan kültürel canlılığın devamı ile sağlanacaktır.

Bir devletin var olması, üzerinde yer alan yaratıcılık kaynağının oluşmasını sağlayan el işçiliğine verilen önemle belirlenmektedir. Bu belirleyiş, beraberinde el becerisinin yaygınlık kazanacağı alanları oluşturarak ürünlerin üretiminin devamlılığını sağlayacaktır…

 

Okunma : 4619
Gündem haberleri
SON DAKİKA: Karaman'da Cinayet
17 Ekim 2017 Okunma: 28934 Asayiş
Gözünü korkutmak için eve çağırdıkları adamı öldürmüşler
17 Ekim 2017 Okunma: 13835 Asayiş
Karamanda Maganda Kurşunu 2 Çocuğu Yaraladı
16 Ekim 2017 Okunma: 12571 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın